Ložiska s nažloutlými šupinkami, svědění, zarudlá místa, lupy, nepříjemné pálení – tak se projevuje seboroická dermatitida. S tímto onemocněním, kterému naše babičky lidově říkaly „ouročky“, se setkává řada novopečených maminek u kojenců, ale můžeme se s ním potkat i u starších dětí a nezřídka i u dospělých.

Co stojí za vznikem seborey?

Faktorů bývá více: zvýšená potivost, používání nevhodné či dráždivé kosmetiky na bázi olejů, celkové podávání kortikosteroidů při léčbě jiných onemocnění, ve velké míře se na vzniku podílí i dědičné dispozice a hormony. Seboroická dermatitida se rozvine mnohdy v případě, že je z jakéhokoli důvodu snížená imunita děťátka nebo oslabený ochranný kožní film. Stav se obvykle zlepšuje v letních měsících, protože sluneční UV záření zpomaluje růst kvasinek. Zhoršení nastává naopak v průběhu zimy.

Nejčastěji se objevuje u dětí od jejich 3 týdnů. Postihuje dvě třetiny kojenců a nejde o nic výjimečného a zdravotně závažného. Největší problém je pravděpodobně estetická stránka, ale miminko se netrápí a seborea nebolí ani nesvědí. Jen je třeba dávat pozor na to, aby se nešetrným odstraňováním v kůži nerozvinul sekundární zánět. 

Jak se projevuje seborea?

  • prvním příznakem je obvykle odlupující se kůže ve vlasech, za ušima, na tváři a oblastech, kde se kůže přehýbá
  • vznikají ohraničená ložiska na kůži s bílými či nažloutlými šupinkami (mastnými nebo suchými) či krustami
  • svědění v oblasti ložisek, zejména v oblasti vlasové kštice
  • zarudnutí, pálení a pocit pnutí, zejména u ložisek v obličeji
  • v případě ložisek na hlavě může docházet k řídnutí či vypadávání vlasů

Jak seboreu léčit? 

Není žádný univerzální prostředek, který by zaručeně a rychle se seboreou zatočil. Ale je pár triků, jak se šupinek rychleji zbavit a předejít sekundární infekci. Před koupáním miminka je dobré zarudlá místa se šupinkami promastit olejíčkem. Společnost Profimed nabízí dokonalého pomocníka od značky FridaBaby – DermaFrida FlakeFixer, který obsahuje tři kroky v boji se seboreou. Houbička z měkké pěny, která změkčí pokožku a jemný kartáček, který uvolní šupinky a vše vyčeše. Po vyčesání olejíček opatrně smyjeme dětským mýdlem, aby pokožka nezůstala mastná a neucpaly se póry. To by byl ráj pro kvasinky. 

Novopečené maminky zkoušely a testovaly praktické pomocníky FridaBaby, které najdete v portfoliu Profimed. Jak byly spokojené?

Podívejte se na výsledky testování ZDE.

Foto: Shutterstock, archiv

Tagy:
1 Komentář
  1. Romana Mlynářová 3 roky ago

    Dobré rady 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account