Když přijde řeč na zdravé stravování, většina lidí má přehled o tom, které potraviny je vhodné zařadit do každodenního jídelníčku. Ne každý už ale ví, že roli hraje nejen výběr, ale i správné načasování. Nechte se inspirovat přehledným stravovacím rozpisem, který vám pomůže rychleji dosáhnout vysněných výsledků.
Ráno je klíčové
Během noci naše tělo funguje na úsporný režim a vynakládá úsilí na jeho regeneraci. Proto je po probuzení zpomalená nejen naše mysl, ale i metabolismus. Do nového dne proto vkročte vypitím sklenice vlažné vody s čerstvě vymačkanou citrónovou šťávou. Vypitím vody se osvěžíte a zároveň pomůžete organismu nastartovat trávicí procesy.
„Po doplnění tekutin byste si měli udělat dostatek času na klidnou snídani. Hektické ráno vás může dostat do stresu a ten pak může negativně ovlivnit celý váš den. Ideální volbou je lehké, nutričně vyvážené jídlo, které tělu dodá potřebné palivo,“ vysvětluje výživová expertka Susan Bowerman. „Pro milovníky sladkých snídaní je vhodnou volbou například miska ovesné kaše s lesním ovocem a hrstkou kešu oříšků, které jsou ideálním zdrojem zdravých tuků. Pokud dáváte přednost slaným chutím, připravte si třeba míchaná vajíčka s rukolou, sýrem a čerstvými rajčátky,“ navrhuje Susan.
Jestliže jste ranní ptáče a dáváte přednost cvičení v brzkých ranních hodinách, měli byste přizpůsobit načasování jídel jeho délce a intenzitě. Pro účinnější pálení tukových polštářků zkuste svižný kardio trénink nalačno. Tělo se tak velmi rychle přizpůsobí rychlému tempu a začne čerpat energii z tukových zásob. Po fyzické aktivitě byste měli hladovým svalům dodat poctivou dávku bílkovin, nejlépe do 45 minut po skončení tréninku. Bílkoviny naleznete nejen v proteinových prášcích, ale také v jogurtech typu skyr, tvarohu či kefíru.
Oběd nevynechávejte
Hodně žen ve snaze o dosažení štíhlé postavy nadobro vyřadí sacharidy ze svého jídelníčku. Naše tělo ale jejich zdravé zdroje potřebuje. Vybírejte takové potraviny, které obsahují komplexní sacharidy. Skvělým příkladem jsou vločky, které díky obsahu složených sacharidů a rozpustné vlákniny uvolňují energii postupně a udrží nás déle sytými. Pokud máte čas, připravte si na další den do krabičky například lahodné kuřecí prso s hnědou rýží a salátkem z čerstvé zeleniny a půlky avokáda. Takto nutričně vyvážený oběd dodá tělu všechny potřebné živiny a vy tak nebudete mít odpolední chutě na nezdravé pamlsky.
„Ovšem ne každý z nás má možnost si denně nosit připravené jídlo z domova. Pokud se snažíte o redukční dietu, neváhejte požádat obsluhu restaurace o poloviční porci, nebo naservírování salátového dressingu zvlášť – získáte tak nejen lepší přehled o snědeném množství, ale i příležitost následně přizpůsobit výdej energie jejímu příjmu,“ objasňuje expertka.
Tápete v načasování jídel před odpoledním tréninkem? Pokud se po práci chystáte na skupinovou lekci, poslední jídlo si dopřejte 1–1,5 hodiny před jejím začátkem. Nejpohodlnějším zdrojem živin pro vás bude smoothie koktejl ze špenátu, vody, borůvek, banánu a chia semínek. Zeleninovo-ovocný koktejl nezatíží vaše trávení a budete tak ze sebe moci na cvičení vydat to nejlepší, bez pocitu přeplněného žaludku.
I večer můžete jíst
„Dalším mýtem, který koluje mezi ženami, je zákaz jakéhokoli jídla po šesté hodině večer. Zapamatujte si, že nelze jednotně stanovit čas, ve který by lidé neměli jíst. Poslední jídlo dne byste si měli dopřát 1,5–2 hodiny před spánkem. Člověk, který chodí spát brzy, na tom tím pádem bude jinak než člověk, který je vzhůru dlouho do noci,“ zdůrazňuje Susan.
Abyste si zajistili ničím nerušený spánek a efektivní regeneraci organismu, večeře by měla být lehká a plná živin, které se uvolňují postupně. Připravte si pestrý salát s tuňákem, vajíčkem, oblíbenou sezonní zeleninou a bylinkovou jogurtovou zálivkou. Pocit lehkosti vám pozitivně zakončí den a zaručí sladké sny.
Abyste předešli nočnímu vyjídání ledničky, dopřejte si po večeři sklenici vody a poté si vyčistěte zuby. Mentolová chuť pasty v ústech vás zaručeně odradí od pojídání sladkostí a vy budete do nového dne vstávat s lepším pocitem.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová
Při hubnutí hraje velkou roli výběr jídla, ale i správné načasování
-
Týden rané péče: Prvních 1 000 dní je v životě dítěte velmi důležitých, zjistěte proč
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, děti, rodina, zajímavosti
17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče probíhá letos od 13. do 19. května. Pořádá jej Společnost pro ranou péči....
-
Říjen v růžové: Měsíc, který je na celém světě měsícem boje proti rakovině prsu a podpory nemocných žen
KristinaGrey||Krása a zdraví
Myšlenka, jehož symbolem je růžová stužka, proto také PINK OCTOBER, vznikla v roce 1985 v USA. Na zviditelnění tématu...
-
Lipstick effect: Psychologie a make-up
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Všechny to známe. Dny, které vypadají jako vystřihnuté z videoklipu písničky Bad Day od Daniela Powtera. A k tomu všemu se...
-
Jak si doma nabarvit řasy: 6 snadných tipů pro tónování
Lucie Janotová||#, Krása a zdraví, péče o sebe, tipy
Opticky větší délka, objem, hustota i tvar - barvením řas toho lze docílit opravdu hodně. Jak si řasy nabarvit...
-
Moudré rady, které párům snažícím se o miminko rozhodně nepomohou
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, osobní rozvoj, zajímavosti
Zkušenosti s nevyžádanými radami máme asi všichni. I dobře míněné mnohdy přicházejí v tu nejméně vhodnou chvíli.
-
Jak upravit obočí podle tvaru obličeje?
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Ne nadarmo se říká, že správně upravené a především vhodně tvarované obočí je pomyslnou třešinkou na dortu našeho obličeje....
-
Nejčastější chyby při mytí vlasů. Děláte je i vy?
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Mytí vlasů patří k základním úkonům naší hygieny. A tak o něm víme všechno. Nebo ne? Ve skutečnosti je až...
-
Nejlepší tipy pro krásu, které mají ženy 50+ pro své náctileté dcery
Lucie Janotová||Krása a zdraví, kosmetika, péče o sebe, rodina, tipy
Co byste vzkázali svému dvacetiletému já? Na začátek je důležité říci, že nikdy není pozdě a věk je „jen“...