179

Mytí vlasů patří k základním úkonům naší hygieny. A tak o něm víme všechno. Nebo ne? Ve skutečnosti je až s podivem, kolika chyb se během té chvíle, kdy své vlasy svěříme vodě a šamponu, stihneme dopustit.
Která nejčastější pochybení pak stojí za tím, že naše vlasy nezáří zdravím a krásou, po nichž tolik toužíme?
Voda jako voda
Spousta z nás si myje vlasy ve sprše, tedy vodou o té samé teplotě, ve které necháváme relaxovat svaly a prohříváme ztuhlé kosti (především za chladných večerů). Jenže zatímco po těle nám může být díky horké vodě příjemně, naše vlasy trpí (ostatně ani pokožce nedělají vysoké teploty vody dobře). Především se kvůli ní nadměrně vysušují a jsou pak lámavé a jakoby bez života. Pro samotné mytí šamponem bychom měli používat vodu příjemně teplou, nikoli horkou. Pro následné oplachování pak spíše chladnější. Nejenže tolik nevysušuje, ale přispívá k lesklým vlasům.
Na šamponu nezáleží
Většina z nás sleduje složení u potravin, které si kupujeme. Ale měli bychom tak činit i u kosmetiky, šampony nevyjímaje. Především bychom si měli vybírat produkty, které neobsahují parabeny, sulfáty a silikony. Nebojte, neznamená to, že za šampon utratíte v obchodě polovinu výplaty. Stačí jen chvíli hledat, abyste našli cenově přijatelný výrobek, který bude o něco blíže přírodě a tím i zdraví našich vlasů.
Typ vlasů je jen reklamní trik
Říkáte si při pohledu na plné regály v obchodě, že budou všechny šampony nakonec úplně stejné, i když je jeden určený na mastné vlasy, druhý na normální a další třeba na lupy? Pak vězte, že nemáte pravdu. Rozdíly mezi nimi totiž skutečně existují. Pokud si koupíte například šampon určený pro mastné vlasy, ale vaše prameny mají spíš problém s vysoušením a lupy, může se stát, že problém jen zhoršíte. Vlasy budou bez života a začnou se lámat, protože je šampon příliš odmastí. Takže vždy nakupujte podle typu vlasů.
Od kořínků ke konečkům
Také nanášíte šampon po celé délce svých vlasů? Chyba… Šampon je určený k tomu, ale smyl mastnotu z pokožky hlavy a kořínků. Pokud jím začnete drhnout i konečky vlasů, zbytečně přispějete k jejich vysoušení a třepení. Na ně patří až kondicionér, který by naopak neměl přijít příliš do styku s pokožkou hlavy (především máte-li rychle se mastící vlasy, celý problém jen zhoršíte).
Čím častěji, tím lépe
Myjete si vlasy každý den? Chyba. Drtivá většina lidí – tedy pokud nepracují v extrémně prašném prostředí – opravdu nepotřebuje své kadeře vystavovat šamponu tak často. Vlasy tím totiž zbytečně oslabují. Že se vám rychle mastí, a tak nemáte jinou možnost? Bohužel jste se ocitli v jakémsi začarovaném kruhu. Každodenní mytí totiž jen podporuje produkci mazu, takže se vlasy rychle mastí a už druhý den nejsou právě krásné. Jenže když je umyjete, začne celý koloběh nanovo. Nejlepší je zatnout zuby a začít mýt vlasy alespoň obden (po čase se budou mastit méně a méně) a pak intervaly prodlužovat. Uvidíte, že vám brzy bude stačit mytí dvakrát až třikrát týdně!
Foto: Shutterstock

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account