S přibývajícími roky si začínáme všímat, že svět kolem nás není tak ostrý, jako býval. Čtení drobných písmen na obalech potravin, práce u počítače nebo třeba řízení v noci nám může dělat čím dál větší potíže. Oční problémy po čtyřicítce jsou ale poměrně běžné a patří k přirozenému procesu stárnutí. Dobrou zprávou je, že existuje řada způsobů, jak o svůj zrak pečovat, aby vám co nejdéle dobře sloužil. Podívejme se na několik tipů, jak chránit své oči a udržet je v kondici.

Lámání chleba

V druhé polovině života začíná lidská čočka ztrácet schopnost akomodovat na blízkou vzdálenost. A právě věk 40 let se často uvádí jako okamžik, kdy začíná docházet na ono „lámání chleba“. Presbyopie neboli vetchozrakost je přirozenou, ale přesto nepříjemnou oční vadou. Čekat, až se projeví v plné síle, se ale určitě nevyplatí! „Některým ze závažných očních onemocnění, které vedou k nevratnému poškození zraku, se dá předejít, a to jen díky včasné diagnostice a následné léčbě. A k tomu právě slouží pravidelné preventivní prohlídky, a to i tehdy, kdy člověk žádný problém nepociťuje,“ říká Andrea Janeková, odborná oční lékařka Očního centra Praha. Očního lékaře bychom měli navštívit alespoň jednou za dva roky.

Dioptrické brýle nestačí – nezapomínejte na sluneční, a to především na horách

Často si necháme změřit dioptrie, pořídíme si kvalitní brýle, ale na to, jak je důležité oči chránit i před slunečním zářením, často zapomínáme. Sluneční brýle by měly být součástí každodenní výbavy, a to nejen v létě. Slyšeli jste o takzvané sněžné slepotě? Jedná se o zánětlivé onemocnění, při kterém se oči spálí sluncem. Tento zánět většinou sám odezní, ale může mít i dlouhodobější následky. Sníh totiž odráží až 88 % UV paprsků, což jejich intenzitu výrazně zvyšuje. Pokud se navíc nacházíme ve vyšší nadmořské výšce, intenzita UV záření je ještě silnější. Každých 100 metrů nadmořské výšky intenzita UV záření stoupá o přibližně 12 %. Proto je nezbytné, zejména na dovolené na horách, chránit oči slunečními brýlemi.

Pomozte si umělými slzami

Dlouhé hodiny před monitorem nebo telefonem mohou vést k unaveným, suchým očím a rozmazanému vidění. Tento problém nemusí souviset jen s technologiemi, ale i s věkem! Po čtyřicítce se přirozeně snižuje tvorba slzného filmu, což často způsobuje pocit suchých očí. U žen může být tvorba slzného filmu navíc ovlivněna hormonálními změnami a menopauzou. Naštěstí existuje jednoduché řešení v podobě umělých slz. Můžete zvolit produkty obsahující extrakt ze světlíku lékařského, který pomáhá při únavě očí, nebo kyselinu hyaluronovou, která oči příjemně osvěží a zvlhčí. Pro preventivní použití jsou vhodné například oční kapky Hylo Fresh, které obsahují obě zmíněné látky.

A opravdu není pravda, že dlouhodobé používání umělých slz vede k vysušení očí, jak se někteří domnívají. Naopak, pravidelné zvlhčování očí kapkami slouží jako prevence proti zhoršení zraku způsobenému dlouhým koukáním do obrazovky.

Zdravá strava = zázračný lékař

To, že zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály je pro celé tělo důležitá, není novinkou. Málokdo si ale uvědomuje, jaký vliv má na náš zrak. Vitamíny A, C a E, spolu s minerály jako je zinek a antioxidanty jako lutein, mohou významně přispět k prevenci očních onemocnění. Zařazení potravin, jako jsou mrkev, špenát, červená paprika, ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny nebo vejce, je krok správným směrem. Pokud si nejste jisti, zda do svého jídelníčku zahrnujete dostatek těchto pro oči prospěšných potravin, můžete zkusit doplňky stravy. Ty mohou pomoci zpomalit zhoršování zraku a podpořit zdraví vašich očí.

Oční jóga

Věděli jste, že stejně jako tělo můžete cvičit i své oči? Oční jóga je výborný způsob, jak si udržet oční svaly v kondici a zlepšit schopnost ostření. Stačí věnovat několik minut denně jednoduchým cvikům.

Zaostřování: Vyberte si předmět blízko sebe a jeden vzdálený. Střídavě na ně zaostřujte, tím posilujete svaly, které řídí ostrost zraku. Na každý předmět se soustřeďte 5 sekund a cvik opakujte celkem pětkrát.

Pohyb očima: Pohodlně se usaďte, a aniž byste hýbali hlavou, pomalu pohybujte očima ze strany na stranu, nahoru a dolů. Tento cvik pomáhá uvolnit napětí a zlepšit koordinaci očí.

Mrkání: Je důležité očima často mrkat, aby se zvlhčily. Slzy odplavují z očí nečistoty a vyživují rohovku.

Kroužení očima: Pomalu kružte očima, nejprve ve směru hodinových ručiček, poté opačným směrem. Tento cvik zlepšuje prokrvení a flexibilitu očních svalů.

Zdroj: Hylo, fyzioklinika.cz, Oční centrum Praha

Foto: Freepik

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account