Být sám sebou je v dnešní době pro mnoho lidí stále náročnější. Denně na nás útočí takzvaná dokonalost ze sociálních sítí a jsme konfrontováni s nejrůznějšími očekáváními, která mnohdy vycházejí z tradičních rolí. Přitom klíčovým aspektem štěstí a naplnění je přijetí své jedinečnosti a žití v souladu se svými hodnotami a sny. Nebojte se přijmout své skutečné já, i když se to může zdát jako ta nejtěžší věc.

Nesnažte se zavděčit všem

Společnost, rodina, přátelé na nás kladou různá očekávání, neustále vídáme údajné dokonalé životy a v konečném důsledku již těžko rozpoznáváme, co je realita a naše vůle, a kdy pouze podléháme nějakému klamu. Pocit přetížení se stupňuje, trápíme se a namísto toho, abychom se radovali ze života a ocenili to, kým jsme, tak se náš život spíše začíná hroutit. Na vzrůstající potřebu toho, abychom si konečně začali uvědomovat své silné stránky (i slabé samozřejmě), hodnoty a potřeby, vymanili se ze společenských norem a šli si svou vlastní cestou, upozorňuje také nová kampaň dm #prosteja. „Chceme vyzývat k tomu, aby se lidé zamýšleli nad očekáváními spojenými s jejich rolemi a vytvořili si prostor pro vlastní sebereflexi,“ popisuje její cíle Jiří Peroutka, manažer komunikace dm.

Proč je důležité být sami sebou

Women’s Confidence Report publikovaný v roce 2021 uvádí, že například americké ženy v průměru deklarují, že jejich sebevědomí se nachází na úrovni 6,7 z 10 a často hledají ve svém okolí potvrzení pro jeho posílení. Je to přitom právě sebevědomí, jež sehrává hlavní roli v tom, do jaké míry jsme schopni být sami sebou a ukazovat své skutečné já. Již tento několik let starý údaj je alarmující a jistě by bylo zajímavé průzkum zopakovat. Možná ale stačí rozhlédnout se kolem sebe a sami uvidíte, kolik lidí je závislých na „lajcích“ u fotek a počtu zhlédnutí videa. Zvláště ženy mají tendenci se podceňovat, srovnávat a potřebují tyto vnější stimuly. „Pro nás nehraje roli, jak člověk vypadá nebo odkud pochází – důležitý je člověk ve své jedinečnosti. To, jestli je někdo mladý, nebo starší, jaké životní cesty má za sebou nebo jaké osobní zkušenosti formovaly jeho život není pro dm hodnotícím kritériem. Stejně tak lidi nedefinujeme podle vzdělání či profese nebo podle toho, jak žijí a milují. V kampani #prosteja se neobjevují jen lidé, kteří odpovídají reklamním ideálům, ale také lidé starší nebo s viditelným tělesným postižením,“ zdůrazňuje Peroutka.

Upozorňovat na různá tabu a nedokonalosti je jednou z cest, jak posunout nastavení společnosti opět správným směrem a vytvořit svět, v němž se každý bude moci cítit dobře, sám sebou a rozvíjet se. Vždyť v individualitě a rozmanitosti je síla, neměly by být něčím, co nás rozděluje, naopak.

Kroky k tomu být #prosteja

Sebereflexe – sepište si své hodnoty, cíle a přání, ať víte, kterým směrem se chcete vydat

Stanovte hranice – nikdo se nemůže zavděčit všem, proto se naučte říkat „ne“ a dělejte jen to, co je v souladu s vámi

Přijetí sebe sama – velmi těžká disciplína, ale je důležité uvědomit si, že nikdo není dokonalý. Z chyb se člověk učí, jsou součástí našeho růstu a v nedokonalostech se ukrývá naše síla.

Autentická komunikace – nebojte se vyjádřit své názory a pocity

Vzdělávejte se a rozvíjejte – nejlepší investice je do sebe, svého rozvoje a do vzdělání

Pečujte o sebe – věnujte péči svému nitru i zevnějšku, podpoříte své zdraví, duševní pohodu a také sebevědomí

Chcete vést naplněný život? Pak se vymaňte z vyumělkovaného světa sociálních sítí, hoďte za hlavu, co si myslí ostatní, nikoho nekopírujte a namísto toho věnujte čas hlubokému sebepoznání, respektování sebe sama, budování vlastního sebevědomí a žití v autenticitě.

Zdroj: Wikipedia Commons, redakční text, Women’s Confidence Report, dm

Foto: Shutterstock a se souhlasem dm

Tagy:

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account