„Bolí mě hlava,“ stěžuje si kamarádka a hned dostane přednášku o pitném režimu, dostatečném spánku, užíváním správných minerálů a nutnosti, mít u sebe „růžovku“, kdyby „bylo nejhůř“. Jsou trápení, se kterými se ženy svěřují snadno, nás ale zajímá to, o kterém (bohužel) nemluví. „Chodí k nám do ordinací, ale kdyby o tom mluvily mezi sebou, tak by nejspíš nechodily tolik,“ zmiňuje v rozhovoru MUDr. Kristýna Koutná, gynekoložka, jejíž vizí je rozbít tabu týkající se péče o intimní zdraví.

Toto poslání si vzala za své také Gynella, máma dvou dětí, které je lehce přes čtyřicet, zkušenosti má nemalé a nebojí se mluvit o zánětech, hygieně dětí, strastech menopauzy a slastech intimního života. A tak jí píšete, ptáte se a ona si do svého podcastu #dolebezstarosti zve hosty, kteří mají odpovědi. Věří totiž, že všechny problémy od pasu dolů mají řešení, jen je o nich potřeba mluvit.

Hlavně srozumitelně

Možná si vybavíte učebnici biologie ze střední a možná jste vlastní praxí zjistili o svém těle něco navíc, nic to ale nemění na faktu, že obecně ženy neví. Třeba to, že při/po braní antibiotik, nejsou ústa jediný otvor, kam vkládat probiotika. Také to je důvod, proč se MUDr. Kristýna Koutná, kterou na instagramu najdete pod profilem @gynekologie_srozumitelne, podělila o své zkušenosti z ordinace a vysvětlila základní principy týkající se intimního zdraví žen.

Rtěnka, klíče, telefon a stříbro

Všechny cesty nemusí vést do ordinace. V dnešní době je mnoho volně prodejných přípravků, třeba ty na bázi stříbra, které je dobré mít doma či v kabelce jako KPZ. Lze je užívat preventivně nebo při prvním pocitu dyskomfortu „tam dole“. Třeba takový zánět močových cest nastupuje v řádu hodin, takže se v pátek večer opravdu nevyplatí čekat do pondělního rána.

Aha moment

Aha, já to mám asi opravdu po každém styku. Aha, tohle můžu i když jsem těhotná. Aha, tak proto se to vrací… Lékaři mají na každou pacientku jen pár minut, přesto je často stíhají nejen léčit, ale také edukovat. „Je důležité nebát se o tom mluvit. Nejen s doktorem, ale především kamarádkami,“ apeluje Koutná a dodává, že právě sdílená zkušenost může ušetřit cestu do ordinace. V rozhovoru pak zmiňuje nečastější příčiny potíží a jak jim lze přecházet.

Celý rozhovor s MUDr. Kristýnou Koutnou přináší cenné zkušenosti z praxe, srozumitelné rady a důležité připomenutí faktu, že je dobré býti kyselá! Tak si pusťte další díl a buďte #dolebezstarosti.

Zdroj: MUDr. Kristýna Koutná, podcast #dolebezstarosti
Foto: Se souhlasem Gynelly

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account