Já sama jsem příznivec teplé kávy po ránu, ale dobrému čaji během dne opravdu neodolám. Je neocenitelný hlavně v podzimních a zimních dnech, kdy teplota teploměru klesá směrem k nule. Mám moc ráda mátový, pro jeho chuť a vůni. Bylinkový pro léčivé účinky. Ovocný jako vzpomínky na léto. Jasmínový pro vůni a kouzlo prožité chvíle. Jaký čaj máte oblíbený vy?
Říká se, že jeden nebo dva čajové šálky denně slouží jako prevnece proti zdravotním problémům. Hlavně pokud se jedná o zelený nebo bylinný čaj. Lidé, kteří pijí čaj mají nižší riziko rakoviny, mrtvice a menší výskyt zubního kazu. Za vše můžou polyfenoly – účinné antioxidanty, které chrání naše tělo před poškozením. 
Bylinné čaje jsou určeny hlavně pro ty, kdo věří jejich léčivé síle. Ale to neznamená, že si ho nemůžou vychutnat i ostatní. Mnoho druhů bylinných čajů nádherně voní a také dobře chutná. Do některých přidáváme med nebo kapku citronu, jiné pijeme jen tak čisté. Taková malá čajová lékárnička se doma neztratí. 

Je váš žaludek často neklidný?
Pak si udělejte zázvorový čaj. Můžete použít sušený nebo čerstvě nastrouhaný. Slouží jako prevence proti nevolnosti.
Trpíte nachlazením a trápí vás kašel?
Bez čaje to v takovém případě nejde. Výborný je s medem a citronem. Muži by do toho nejraději přidali i rum. Proti nachlazení pomáhá čaj z černého bezu, mateřidoušky nebo diviznový čaj. Jako prevence poslouží lapacho.
Míváte bolesti hlavy?
Opět pomáhá zázvor, který má proitzánětlivé účinky. Bolest tlumí rozmarýnový čaj nebo černý čaj s hřebíčkem, čaj z květů ibišku. Častou příčinou bolesti bývá dehydratace, proto nezapomeňte denně přijímat dostatek tekutin.
Pálí vás žáha?
Podle bylinkářů pomáhá čaj ze semen anýzu, kmínu a fenyklu. Stačí cca 2 lžičky semen přelít vroucí vodou a nechat asi deset minut vylouhovat. Také pomáhá skořice a kardamon jako teplý nápoj. Nápoje před použitím sceďte. Žáha by se měla po chvíli sklidnit a přestat pálit. K neutralizaci kyselosti pomáhají i zeleninové šťávy: z červené řepy a mrkve.
Trpíte vnějšími hemeroidy?
Obklady z čajových sáčků dokážou ulevit od bolesti, zastavují krvácení a zmírňují otok. Stejně tak pomáhá odvar z vilínu, ve kterém stačí namočit vatu a přiložit na nemocné místo.
Potřebujete se vypotit z horečky?
Na pocení a urychlení celého procesu nemoci je výborný řebříčkový čaj, čaj z černého bezu, zázvorový čaj. Stačí tyto nápoje vypít a proces pocení může začít.

Máte běhavku a střevní potíže?
Pokud máte běhavku pomoc nabízí černý čaj, který obsahuje taniny, stahující látky zmírňující zánět. Stejné látky obsahuje ostružinový čaj nebo čaj z maliníku.
Co pomáhá v případě problémů s trávením a plynatosti? 
Úlevu od bolesti žaludku přináší heřmánkový čaj nebo mátový. Čaj z kardamonu zase pomáhá trávit jídlo. Na větry a celkovou plynatost zabírá fenykl, kmín, anýz. Proti bolesti břichá je dobrý levandulový čaj. Oleje, které obahuje mají zklidňující vliv na křeče po jídle.
Nejste ve své kůži? Potřebujete uklidnit?
Meduňkový čaj dokáže navodit dobrou náladu a klidný stav, slouží jako příprava na spánek. Stejně tak působí levandule, dobromysl nebo třezalka.
A co taková očista těla, posílení imunity a močové cesty?
Na očistu těla od nečistot je výborný čaj z kopřivy. Imunitu posiluje v chladnějších dnech čaj ze šípků, rakytníkový čaj nebo čaj maté. Na močové cesty se doporučuje pít čaj z brusinek.
Na světě se vyskytuje 500 tisíc bylin, dřevin, rostlin a věda jich stihla prozkoumat asi 3 tisíce. Je pozoruhodné, že každá objevená bylinka a rostlina má své specifické využití a slouží pro podporu léčby různých potíží. Příroda je pro nás zdroj obrovské pomoci. Souhlasíte?

O čaji řekl anglický spisovatel Peter Anthony Motteux: 

„Čaj, potěcha nebes, pravé bohatství přírody, tišivý lék, záruka zdraví, poradce státníků, panenská láska, nektar múz, nápoj lásky. “

Blogerka Michaella
(zdroj informací – citaty.net, knížky o bylinkách a čajích, osobní zkušenosti, rady babiček / zdroj obrázků: pixabay)

1 Komentář
  1. Vařím si čaj ze směsi vlastnoručně natrhaných a usušených bylinek.

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account