Pamatuji si, jako by to bylo včera. Moje první značková řasenka Bobbi Brown. Šetřila jsem si na ni z brigády celé léto 2011. Žádná z mých kamarádek tenkrát nechápala, že jsem ochotná zaplatit za řasenku něco okolo tisíci korun. Dneska se nad takovými částkami nepozastavím – přece jen, platím za kvalitní kosmetické přípravky. V sedmnácti letech mě ale takové výdaje přece jen trošku bolely… a tak jsem se tenkrát rozhodla, že si řasenku budu šetřit.
Ahoj, expirace!
Samozřejmě není těžké hádat, jak to s řasenkou dopadlo. Párkrát jsem ji použila a pak ji zbožně uložila do šuplíku, kde jsem se chodila pohledem na ni těšit. Když jsem ji následující rok v únoru před důležitým plesem vytáhla, že už konečně přišel ten pravý čas, kdy ji použít, už se použít nedala. Vyschla. Zděšená jsem na internetu začala hledat, co se vlastně stalo a jak je to možné. A objevila jsem novou oblast kosmetiky, která mi do té doby nic neříkala. Expirace a hygiena kosmetických produktů a pomůcek. Alfa a omega, pokud chcete mít své produkty v pořádku, a záleží Vám na tom, aby se na nich (a v nich) netvořily bakterie či plísně. K tématu mi poskytuje odbornou konzultaci Kateřina Nováková lektorka kurzu líčení v SOLO personal makeup school.
Jak dlouho produkty vydrží?
Všeobecně se můžeme orientovat podle informací na obalu – otevřený kelímek s číslovkou značí, kolik měsíců od otevření můžeme produkt používat, aniž by došlo k jeho možnému zkažení. Stejně jako nesníte zkažené jídlo, nepoužívejte zkaženou kosmetiku. Krémy a make-upy začnou hrudkovatět, řasenky se drolí, rtěnka může dělat žmolky. Častým ukazatelem je také změna barvy nebo konzistence celkově. Všeobecně se doporučuje vyměnit řasenku za 2-3 měsíce, tekuté oční linky zhruba za 4 měsíce, rtěnku za rok, a nový make-up si pořiďte v rozmezí 6-12 měsíců. Pokud ale pozorujete změnu konzistence, barvy nebo nepříjemný zápach, přípravek vyhoďte ihned!
Trvanlivost není vše!
To, že má produkt svoji trvanlivost, ale ještě nic neznamená. Každý jeden přípravek potřebuje svoji péči, protože denním používáním dochází k jeho kontaminaci. Pořiďte si proto dezinfekci, ideálně takovou, která je přímo určena pro kosmetické produkty. Nejproblémověji dezinfikovatelným produktem je řasenka. Bohužel, v tomhle případě se bakterie každodenně skrze aplikátor dostávají dovnitř výrobku, a tak je prakticky nemožné udržet řasenku hygienicky čistou. Po dvou měsících ji opravdu nechte jít, a pořiďte si novou. Oční oblast je velmi citlivá a nevyplatí se zde pokoušet zdraví. Kateřina: „Řasenky jsou velké téma, u nás v SOLO používáme výhradně jednorázové kartáčky, špachtle a ještě se vše před kontaktem s produktem desinfikuje.“ Co s dalšími produkty?
Štětce, rtěnky, pudry, make-up tašky – jak je čistit?
Na čištění štětců v dnešní době najdete mnoho produktů – je z čeho vybírat! Pokud štětce používáte každý den, jednou za týden si udělejte čas, a dopřejte jim pořádnou koupel. Pod tekoucí vodou, v kombinaci s čistícím šamponem, který štětce zbaví zbytků líčidel
a vydezinfikuje je, můžete štětec jemně proprat. Další možností jsou přímo čistící podložky na štětce, které mají různé druhy povrchů, takže vyčistíte všechny druhy svých štětců – od malých až po velké. Po vymytí štětce zavěste chlupy dolů. Zabráníte tak tomu, že štětec uschne do nepřirozeného tvaru.
Kateřina: „Make-up taštičku můžete buďto vyprat nebo důkladně vytřít dezinfekčními ubrousky, které ji zbaví zbytků make-upu. Pudry a oční stíny se čistí snadno. V parfumeriích či přímo v SOLO na Vinohradech seženete dezinfekce, které stačí na produkt nastříkat. Pak jen opatrně přiložíte ubrousek, kterým opatrně setřete vrchní vrstvičku – je to stejné jako když stíráte drobečky ze stolu. Produkt můžete nechat také volně uschnout. Pokud ovšem máte pocit, že je produkt potřeba vyčistit více do hloubky, použijte kuchyňsky nůž, a velmi jemně seškrábnete horní část produktu. Tužky na oči stačí před aplikací ostrouhat. Jedno až dvě otočení ve strouhátku je dostatečné. Strouhátko pak stačí namočit do dezinfekce, a následně nechat důkladně vyschnout. Rtěnka má stejný postup při čištění jako pudry a oční stíny – postříkat dezinfekcí a jemně setřít ubrouskem, případně odstranit vrchní část produktu.“ 
Čistota především
Pokud to není nezbytně nutné, svůj make-up a aplikátory nepůjčujte kamarádkám. V případě zapůjčení pak produkty vydezinfikujte a ošetřete. Pravidelnou péči o svůj kosmetický arzenál předcházíte vzniku bakterií, mikrobů a plísní, které se pak snadno skrze přípravky přenáší na pleť, kde můžou způsobit potíže v podobě vyrážek, akné či zarudnutí. Nezapomeňte také na to, že i přes pravidelnou dezinfekci přípravků není vhodné překračovat jejich uvedenou expiraci. A pokud chcete být opravdu za královnu čistoty, před každou aplikací make-upu si i Vy sama důkladně umyjte a vydezinfikujte ruce. Po použití můžete ještě uzavřené produkty přetřít dezinfekčními ubrousky – odstraníte tak i ty poslední nečistoty, které jste na obal mohla přenést. Kateřina: „V SOLO je perfektní čistota a desinfekce každodenním chlebem a mimo tématu líčení se věnujeme i sestavení ideální šminkovnice a péči o štětce i produkty.“
Sabina Beňová
SOLO Personal makeup school, www.solomakeup.cz
FOTO: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account