Eleuterokok, asijská bylinka a zároveň ostnatý keř, je v povědomí veřejnosti známý jako sibiřský ženšen. Podle lidového lékařství tělu pomáhá při zvládání stresu, posiluje imunitu a bojuje proti infekcím. Je možné, že také dobíjí energií? Jisté výhody rozhodně nemohou čerpat všichni.
Ideální dávka sibiřského ženšenu není specifikována, za bezpečné množství se však považuje 400 miligramů třikrát denně (tedy přibližně 1200 miligramů během 24 hodin). Co v rámci tohoto dávkování můžete očekávat?
Když potřebujete vzpruhu
Některé výzkumy naznačují, že eleuterokok zmírňuje fyzickou i duševní únavu. Toho lze dosáhnout zvýšením využití tuku a snížením hromadění kyseliny mléčné ve svalech. Další dobrou zprávou je, že se sibiřský ženšen dá považovat za sportovní suplement. Podporuje totiž vytrvalostní kapacitu (zdatnost) a zároveň i metabolismus. Proto si ho někteří nadšenci sportu nemohou vynachválit.
To, že pozitivně ovlivňuje i kardiovaskulární funkce a vyniká protizánětlivými vlastnostmi, je jen třešničkou na dortu. Jsou tu však i jisté a temnější stránky. Než tuto bylinku zařadíte do svého denního režimu, poraďte se se svým lékařem. Veškeré její účinky na zdraví srdce dosud nejsou známé.
Kdo by ženšen neměl užívat?
Zatím se však ví, že ženšen obecně může u některých jednotlivců zvýšit krvácení, ředí totiž krev, takže by v pozoru měli být hlavně pacienti, kteří užívají medikamenty právě na ředění krve. Zároveň sibiřský ženšen „nakopává“ krevní tlak a někteří si stěžují, že po jeho konzumaci pociťují bušení srdce. Mezi další vedlejší účinky, i když jen ve výjimečných případech, patří úzkost a nespavost. Proto se nedoporučuje sibiřský ženšen užívat na noc, před spaním. Opatrnosti není nazbyt ani v případě těhotenství a kojení. (Ani v této oblasti nejsou k dispozici žádné vědecké údaje.)
To však nic nemění na tom, že eleuterokok se užívá již po tisíce let. Určitě zlepšuje fyzický výkon a zmírňuje únavu, další výhody však oficiálně potvrzené nejsou. Ve starověké čínské medicíně se sibiřský ženšen používal k prevenci nachlazení, chřipky a jiných infekcí dýchacích cest. Tamní léčitelé také věří, že podporuje lymfatické funkce a absorbuje a transportuje prospěšné mastné kyseliny přes tělo. A jaké zkušenosti s ním máte právě vy?
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová
Pomáhá při stresu, posilujete imunitu a bojuje proti infekcím. Objevte kouzlo ženšenu!
-
Bezpečné opalování: 7 otázek, na které je dobré znát odpověď
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, kosmetika, péče o tělo, tipy
Je těžké si dovolenou představit bez pobytu na pláži, výletů na kole nebo procházek po horách. Ať už je...
-
Co jsem měla vědět dřív, než jsem si ustřihla ofinu
Lucie Janotová||Krása a zdraví
Loňský rok se stal přelomovým pro mnohé z nás. Některé jsme se naučily být více doma, jiné jsme začaly...
-
O pánevní dno je třeba pečovat po fyzické, emoční i energetické stránce, říká Renata Sahani
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví
Má tříleté vzdělání v psychosomatické psychoterapii, studovala jógu v ČR a Indii, vodoléčbu a balneo a absolvovala také tantrické...
-
S dentální hygienou svých ratolestí začněte už v předškolním věku
KatkaU||Krása a zdraví
Dentální hygiena je stomatologická procedura, při které dentální hygienistka odstraní zubní kámen a zubní plak z dutiny ústní. Právě...
-
Hledáme lékařky i lékaře, kteří nám pomohou otestovat první Virtuální čekárnu!
MichaelaKvapilová||Krása a zdraví
Po dlouhodobé spolupráci s týmem Tomáše Šebka na projektu prosestru.cz tentokrát přicházíme s ještě větší výzvou! Hledáme totiž praktické lékaře i...
-
Život s HIV: připomeňme si Světový den boje proti AIDS
Lucie Janotová||#, Krása a zdraví, péče o sebe, péče o tělo
1. prosinec si připomínáme Světovým dnem boje proti AIDS. Přečtěte si zpovědi žen, které otevřeně mluví o tom, jak...
-
Jak perfektně nalíčit červené rty podle vizážistů
Lucie Janotová||#, Krása a zdraví, kosmetika, péče o sebe, tipy
Líbejte se! Dlouho, vášnivě a bez obav. Kdy jindy než na prvního máje, který se blíží. Abyste měli jistotu,...
-
6 vědecky podložených strategií pro hubnutí ve středním věku a po něm
Lucie Janotová||Krása a zdraví
Ano, šedesátka je nová čtyřicítka a padesátka může být nová třicítka. Faktem ale zůstává, že mnoho žen ve středním...