Když si koupíte opalovací krém, na který má na obalu uvedeno SPF 30, pravděpodobně předpokládáte, že vám poskytne ochranu SPF 30. A samozřejmě poskytne, ale podmínečně! Vše, co potřebujete pro pokožku, která je dobře chráněná sluncem, je uvnitř jakéhokoliv chemického či minerálního opalovacího krému s vyšším faktorem, ale v konečném důsledku to, jak dobře je vaše pokožka chráněna před poškozením sluncem, do značné míry závisí na nanesení – a opětovném nanesení – dostatečného množství vámi zvoleného krému. A pokud jsme k sobě dostatečně upřímní, jen velmi málo z nás skutečně aplikuje krému tolik, kolik je potřeba!

Abyste získali ochranu, kterou výrobek slibuje, je důležité zopakovat aplikace, tak jak ji provádějí odborníci v laboratoři. Pro průměrného člověka jsou to dva miligramy krému na centimetr čtvereční. To pro představu znamená půl čajové lžičky na paži a nohu, vpředu i vzadu. Reálně ale většina z nás používá tak kolem poloviny tohoto množství. 

Kolik opalovacího krému byste tedy měli používat?

Foto: Shutterstock

Na tvář

Pravděpodobně jste slyšeli pravidlo dvou prstů. Je to ideální pomůcka, která vám pomůže perfektně odměřit potřebné množství krému pro vaši tvář. Stačí proto nanést krém z tuby na délku svých dvou prstů a toto množství pak rozetřít na tvář, uši nebo krk. Pokud vám tato metoda nevyhovuje, stačí odměřit množství půlky čajové lžičky. Právě množství je alfou a omegou úspěchu ochrany uvedené na štítku vaší lahvičky nebo tuby opalovacího krému (bez ohledu na to jestli je z chemickými nebo minerálními filtry). 

Na tělo

Každý dermatolog, kterého se zeptáte, vám řekne, že množství opalovacího krému na tělo pro dosažení SPF uvedeného na lahvičce jsou dva miligramy na čtvereční centimetr kůže. To dává dohromady asi 2 polévkové lžíce na celé tělo. 

Pokud se zdráháte namazat se krémem v takovém množství, protože máte obavu z toho, že získáte bílý film, vyberte si opalovací krém s vyšším číslem SPF. Zvýšená úroveň ochrany do určité míry kompenzuje nedostatečnou aplikaci. To však nevylučuje nutnost opakovat aplikaci po dvou hodinách, protože naše tělo se přirozeně potí, trávíte čas v bazénu nebo v moři, a všechny tyto faktory snižují účinnost použitého SPF. Proto se většinou nevyplácí myslet si „jednou namažu a hotovo“. Tak SPF přípravky nefungují.

Foto: Shutterstock

Jaké SPF byste měli použít

Těžko byste našli dermatologa, který by vám řekl, že jakýkoliv opalovací krém pod SPF 30 bude dostačující. Dokonce i při pečlivé aplikaci! Ke skutečné ochraně pokožky před změnou barvy, rozpadem kolagenu nebo rakovinou kůže, je výška faktoru rozhodující. Stále navíc existuje běžně mylná představa, že mezi SPF 30 a SPF 50 je velmi malý rozdíl. Ale opak je pravdou! Konkrétně přes SPF 30 proniká 1,5x více UV záření než přes SPF50. 

Kromě zvolení správného čísla SPF je takové dobré se ujistit, že váš krém je označen jako „širokospektrální“ – což znamená, že chrání před UVB i UVA slunečními paprsky. 

Kdy byste měli používat opalovací krém

Může to znít hloupě, ale pokud není noc a vy zrovna nespíte v posteli, pravděpodobně byste měli opalovací krém použít. Bez ohledu na roční období, slunce vždy vyzařuje škodlivé UV paprsky. Sice se během chladnějších měsíců asi nespálíte, ale pokožku musíte chránit celý rok, protože sluneční paprsky mohou způsobit předčasné stárnutí pleti a poškození DNA. 

Foto: Shutterstock

Jak často byste měli opalovací krém používat

Jedním slovem: často! Minimálně ho použijte každé dvě hodiny, ale ideálně častěji. Zvlášť v době, kdy se hodně koupete je to naprosto nezbytné. A to platí i pro opalovací krémy, které jsou „voděodolné“. 

Běžné oblečení vám sice může poskytnout určitý stupeň ochrany, ale pokud budete na přímém slunci, je nejlepším způsobem nosit oblečení s UV faktorem, které vám dodá extra porci ochrany navíc. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Jamie Herndon, MS, MPH, MFA, Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account