Menstruaci bere většina žen jako jakési nutné zlo, které patří k životu. Těch několik dní v měsíci ovšem neznamená jen jisté nepohodlí pro nás, ale i pořádnou zátěž pro životní prostředí. Napadlo vás někdy, kolik odpadu jedna menstruující žena vyprodukuje? Není divu, že se začínáme shánět po ekologičtějších variantách…
Průměrná žena za svůj život spotřebuje asi 11 tisíc menstruačních vložek či tamponů. Ano, jakkoli se toto množství zdá neuvěřitelné, je pravdivé (a když spočítáte náklady na jednu menstruaci, také vám vyjde zajímavá suma). Dá se menstruace zvládnout i jinak? Naštěstí ano!
Není vložka jako vložka
Vložky, jakkoli mohou ty klasické být diskutabilní, stále zůstávají nejoblíbenějším „ochráncem“ v období menstruace. Ty obyčejné, jež seženete v každé drogerii, jsou však často neprodyšné, vyráběné z nepříliš kvalitních materiálů, bělené chlorem a občas se v nich vyskytují chemikálie, jež ženskému klínu příliš nesvědčí (zvláště u citlivějších osob mohou způsobit nepříjemné potíže). O jejich ekologické zátěži ani nemluvě. Naštěstí již najdete i řadu alternativ!
Velmi oblíbené jsou vložky ekologické, jež se vyrábějí z biobavlny, nejsou bělené a nesetkáte se u nich ani s žádnými chemikáliemi, jako jsou parfémy apod., takže si nikterak nezahrávají s našim zdravím. Ani co se odpadu týče, nepředstavují zátěž pro životní prostředí – jsou totiž zcela rozložitelné. Také tampony seženete zcela přírodní – vyrábějí se rovněž z biobavlny, ale také například z mořské houby (ty mají tu výhodu, že se po omytí dají používat opakovaně).
Vyhledávané jsou také vložky bylinné. K nim patří například ty značky Tiande. Jsou sestaveny podle receptur tradiční čínské medicíny, napuštěny směsí bylin, které se přes sliznice dostávají do těla a pomáhají při řešení některých ženských zdravotních problémů (bolestivá nebo nepravidelná menstruace, záněty, výtoky, mykózy, potíže s otěhotněním…). Ani ony nejsou bělené a nevyrábí se z odpadních materiálů. Mají speciální membránu, jež má několikanásobně vyšší savost – stačí vám jich tedy méně a zároveň máte svěží pocit po celou dobu menstruace. Vložky Tiande seženete menstruační i slipové pro denní nošení (nyní je navíc dvouměsíční kúra ve výhodné akci, s poštovným zdarma a dárkem k objednávce).

Vracejí se rovněž vložky látkové. Ale nebojte, od těch, jež používaly naše (pra)babičky, se značně liší. Jejich používání je pohodlné, bezpečné a také ekologické. Jejich masivní používání je však zatím v plenkách.
Kalhotky, co vás nadchnou
Naopak další vynález si začíná rychle dobývat své místo na trhu s menstruačními „pomůckami“. Jedná se o speciální kalhotky Snuggs, které sice na první pohled vypadají jako ty klasické, ale skrývají v sobě speciální kombinaci high-tech materiálů a nanovláken, díky čemuž jsou tenké a rychle sají. Funkční část kalhotek představují tři vrstvy: savá, kterou tvoří zdravotně nezávadná látka blízko těla, jež je příjemná a prodyšná, poté absorbční, která má kapacitu dvou klasických vložek, a poslední, nepropustná vrstva, již tvoří materiál zcela nepropustný pro kapaliny. A aby toho nebylo málo, za tímto geniálním vynálezem stojí Češka Linda Šejdová.
Kalhotky můžete nosit celý den (při středně silné menstruaci) a večer je jednoduše vyprat. Nemusíte se bát žádných „nehod“ nebo nepohodlí – ani nebudete vědět, že máte zase „své dny“. Kde kalhotky Snuggs koupit? Díky speciální akci je seženete i v našem e-shopu mamserada.cz!

Kalíšek a ti druzí
Ekologičtější a v některých ohledech i zdravější alternativou tamponů může být menstruační kalíšek. Tento obrácenému zvonečku podobný vynález je vyráběn nejčastěji ze silikonu či speciálního, hypoalergenního plastu (méně často pak z latexu, který může způsobit alergickou reakci) a žena si jej zavádí do pochvy, kde kalíšek zachytává menstruační krev. Podle síly menstruace pak jen stačí jednou za několik hodin kalíšek vyprázdnit, opláchnout a znovu zavést.
Vzhledem k tomu, že je opravdu odolný, vydrží vám i 15 let. I jeho používání je jednoduché – chce jen trošku cviku při zavádění. Lékaři jej však příliš nedoporučují dívkám, jež mají ještě neporušenou panenskou blánu, které by mohly mít s aplikací kalíšku určité potíže. Jinak je ale kalíšek bezpečný a o tom, že jej máte, ani nevíte!
Velmi diskutovaná je pak metoda volné nebo svobodné menstruace, jež spočívá ve vytrénování těla, konkrétně děložního čípku, ve vypouštění menstruační krve na povel. Ačkoli jsou lékaři k této metodě skeptičtí, některé ženy, jež volnou menstruaci praktikují, si ji nemohou vynachválit. Vede k ní ale delší cesta a je třeba mít trpělivost a naučit se poslouchat své tělo, aby žena nepropásla okamžik, kdy je možné krev z těla „vypudit“. Ačkoli se díky volné menstruaci sníží spotřeba menstruačních pomůcek na minimum, ne pro všechny ženy je tato metoda pohodlným způsobem, jak „své dny“ zvládat.
Foto: Shutterstock, Snuggs, Tiande
Autorka: Lucie Pražáková

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account