Další z míst, které se nám líbilo a byla to celkově zajímavá podívaná, byl vodní hamr v obci Dobřív nedaleko Rokycan. Bylo zajímavé pozorovat, jak některá zařízení skutečně fungují, co za znalosti a um musí zvládat mistr kovář, než např. vyrobí podkovu.

Jedná se o unikátní technickou památkou připomínající tradici zpracování železa v tomto kraji. Byl proto zařazen mezi národní kulturní památky. V seznamu památek je uvedeno též jméno Horní hamr nebo Hořejší lub. Památka je ve správě Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, které zde udržuje stálou expozici.

Původní dřevěný hamr stál v těchto místech už v 16. století, v roce 1634 byl vypálen švédskými vojsky. K obnovení došlo v roce 1657, poté znovu roku 1702. Dnešní budova pochází z přestavby v letech 1825–1830. Od poloviny 17. století byl trvale v provozu až do roku 1956, poté ještě čtyři roky sloužil jako skladiště. Hamr zpracovával železo na polotovary, za třicetileté války se vyrábělo též nářadí a dělové koule. Od roku 1724 se zde vyrábělo železo na hřebíky, po roce 1945 nářadí a radlice pro pluhy.

Hamr je zděná přízemní budova obdélníkového půdorysu se třemi vikýři na delší straně, s šindelovou střechou navýšenou dřevěnou nástavbou s okny. Stojí v těsném sousedství hráze Huťského rybníka. Přilehlý náhon přivádí vodu dřevěným korytem na vodní kola, která pohánějí hamernická zařízení.Původně měl hamr pět vodních kol, dnes jsou funkční tři.

Hala má rozměry 32 × 12 metrů. V interiéru lze vidět výhně, hamernická kladiva různých velikostí, brusy, skružovací stroj, vrtačky, lisy a různé nářadí. Vodní kola pohánějí nejen zařízení k výrobě kovaného nářadí, ale i generátor elektřiny.

V současnosti je díky rekonstrukci hamr pro návštěvníky uzavřen, nicméně dle zpráv na facebooku, by se zde měl třetí květnovou sobotu konat tradiční již 29. ročník Hamernického dne.

Vodní hamr v Dobřívě, je oslavou řemeslné práce. Je také setkáním všech, jenž mají co do činění se zpracováním kovů, jeho dobýváním či tavbou. Svoji dovednost zde v minulých letech předváděli nejen kováři, ale i pasíři, podkováři, zbrojíři, slévači, nožíři, dráteníci, z příbuzných oborů sekerníci, uhlíři, hutníci.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account