Proces stárnutí probíhá u každého člověka jiným tempem. Jeho rychlost je ovlivněna vaším životním stylem, proto dva stejně narození lidé nebudou stárnout stejně. Proces stárnutí začíná pomalu, v organismu zhruba po 20. roce života a jeho progrese záleží jak na faktorech vrozených, tak na tom, jak se svým tělem po dobu aktivního života zacházíme. Co dělat, abychom z té dvojice stejně narozených stárli pomaleji? Začít můžete hned teď.

Projevy stárnutí uvnitř i venku

Vnějšími projevy jsou například ztráta pružnosti kůže, v  důsledku čehož se objeví vrásky, zpomalení metabolismu, ztráta svalové hmoty, vypadávání a šedivění vlasů. Projevem je také ztráta sexuálního libida, často zmatenost, deprese, apatie, v  pokročilém stadiu zhoršení paměti a jiných vitálních funkcí. ,,Na celulární (buněčné) úrovni je proces stárnutí definován jako postupná ztráta „kritických buněk“, tzn. buněk bez schopnosti obnovy. Těmi jsou například buňky mozku, srdce, CNS. Naproti tomu jsou v těle buňky, které mají schopnost obnovy. Ty se nacházejí například v kůži nebo sliznicích gastrointestinálního traktu,” vysvětluje proces stárnutí lékařka Alica Anna Szabó v knize Menopauzou s lehkostí, kde o metabolickém anti-agingu píše a doplňuje, jak můžeme přispět k obnově buněk.”

Ke správné funkci buněk, a to se týká i jejich obnovy, je nutný dostatek energie. Bez energie nemůže buňka, ať je v těle zodpovědná za jakýkoliv proces, vůbec fungovat. Je to stejné, jako když do auta nenalejete palivo. NAD+ je buněčný koenzym, derivát vitaminu B3 (niacin), nachází se v každé buňce našeho těla a je nezbytný pro tvorbu adenosintrifosfátu (ATP), jejž tělo využívá jako palivo neboli zdroj energie. Jeho tvorba s věkem postupně klesá, kolem 40. roku věku přibližně o 50 %, proto je nutné ho doplnit. Jeho prekurzory vitamin B3 a NMN se v potravě vyskytují především v mase, proto mají vegetariáni problémy s jejich suplementací přirozenou cestou. Tyto prekurzory se s oblibou přidávají do různých kosmetických výrobků pro udržení svěží a mladistvé pleti, dále při léčbě acne vulgaris nebo rosacey.”

Dále silně stárnutí ovlivňují hormony. Všeobecně lze říct, že klíčovými hormony nebo skupinami hormonů, jejichž rovnováha má zásadní vliv na zdraví, dlouhověkost a „well-being“, jsou hormony štítné žlázy, DHEA (dehydroepiandrosteron), pohlavní hormony (progesteron, testosteron, estrogeny), růstový hormon. Proto je důležité zejména po 40. roce života se o svůj hormonální profil zajímat skrze rozbor krve nebo si nechat udělat  komplexní 24hodinové vyšetření moči nebo slin. Výsledky se budou odvíjet i od toho, jak se o sebe staráme. Do každodenního života můžete zařadit tyto návyky a proces stárnutí se výrazně zpomalí.

Co můžeme udělat my sami proti stárnutí?

  1. Méně cukrů znamená lepší průtok krve cévním řečištěm, přísun živin do tkání, méně aterosklerózy, cukrovky, postižení ledvin, zraku a  vůbec lepší zdraví. V  neposlední řadě také méně vrásek, neboť glykace proteinů se týká také kolagenu a elastinu, takže čím méně cukrů, tím méně vrásek. Snažte se snížit příjem všech zdrojů cukrů, včetně sladkého ovoce.
  2. 1 000 mg/den je vysoká dávka NMN, kterou doporučuje prof. David Sinclair ve své knize Konec stárnutí. Už 250 až 500 mg denně jsou dostačující k tomu, aby se projevily účinky na zdraví a dlouhověkosti. Studie provedené na lidech s NMN používají 250 mg této látky denně.
  3. Snažte se dostat hormony do rovnováhy užíváním vhodných bylinek. Výběr vhodných produktů a jejich dávkování musí být přísně individuální a musí mu předcházet podrobné laboratorní testy. Nechte si je preventivě dělat a požádejte o ně svého praktického lékaře.
  4. Zvyšte podíl rostlinné potravy a vynechte konzumaci červeného masa, produktů obsahujících lepek a laktózu
  5. Vyvarujte se kofeinu a  alkoholu, které zvyšují stresový hormon kortizol a vyhýbejte se kouření a uzeným potravinám. Obsahují nebo indikují vznik rakovinotvorných látek.
  6. Terapie pomocí Human Regenerator Jet pomáhá obnovit a regenerovat buňky a předcházet jejich poškození vlivem oxidačního stresu. Působí jako prevence proti virům, bakteriím a infekcím, výrazně urychluje hojení ran a zranění. Zmírnění zánětů vede k prokazatelné redukci bolesti a nepohodlí v postižených místech. Aktivací buněčného rozmnožování také znatelně zmírňuje projevy stárnutí kůže a zlepšuje její celkový stav. Jedinečnost Human Regenerator Jet tkví v komplexní proceduře, které přináší celotělovou regeneraci. „Na rozdíl od dosud známých čistě lokálních aplikací studené atmosferické plazmy, dokáže Human Regenerator Jet ošetřit celé tělo, což z něj dělá doslova revoluční nabíječku,“ vysvětluje Karolína Šírová, majitelka Human Regeneration Studio.
  7. “1–2× ročně zařaďte detoxikaci jater a v  chladnějších měsících nezapomeňte na suplementaci vitaminu D3,”  doporučuje lékařka  Alica Anna Szabó.
  8. Skvělé jsou kyselina hyaluronová nebo mořský kolagen v  dobře vstřebatelné formě, 1–2× ročně kúra. Pozor! Ke kolagenu je vždy nutné užívat i vitamin C!
  9. Vrásky, rýhy, otoky či jizvičky po akné pomáhají vyhlazovat unikátní kosmetické tejpy CureTape Beauty, speciálně navržené pro citlivou pokožku obličeje a dekoltu. Elastické kineziologické pásky napomáhají průtoku lymfy a krve, podporují schopnost regenerace a zajišťují liftingový efekt. Omlazení pleti bez chemických procedur či estetických zákroků. Unikátní tejpy zcela neinvazivní formou vypínají pleť v oblasti očí, úst, na čele, tvářích, krku ale i dekoltu. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitní bavlny, neobsahují latex a jsou 100% hypoalergenní. Spolu s obličejovou jógou dosahují maximálních výsledku.
  10. Pohyb nutný! Doporučuje se pravidelné denní aerobní cvičení minimálně 20 minut, vyvarování se extrémní fyzické zátěže, aby nedocházelo  k  zahlcení organismu volnými radikály.

Jak se o sebe více starat a oddálit stárnutí? Jak poznat své tělo a co se v něm děje můžete prozkoumat pomocí knihy Menopauzou s lehkostí, kterou by si měla začít pročítat každá žena, jež oslavila 40. narozeniny.

Autor: Petra Kubalová, profesionální life koučka a spoluautorka knihy Menopauzou s lehkostí

Zdroj foto: Pexels.com/Autor fotografie: Jan Kopřiva

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account