Možná tušíte, ano bude to pěkně velký rozdíl. Žena z třicátých let má k té dnešní, co se týče módy, pěkně daleko. Džíny a tenisky tenkrát neznala a my si dnes nedokážeme představit, že nosíme dlouhé rukavice, korzet nebo šněrovačku. Hodně se změnilo, a každé desetiletí mezi 1918-2018 přineslo něco nového. Pojďme se mrknout na módu století.
Zkracování 20. let

Dlouhá sukně je nepraktická a tehdy to tušily všechny ženy, a tak nastává revoluce zkracování. Móda vychází vstříc praktické potřebě a délka sukně je do půli lýtek a pas se dostává na boky. V módě se také drží lidové kroje díky aktuální situaci vzniku samostatného československého státu. Mezi další významný ozdobný prvek se řadily kožešiny, které se používaly na všech druzích oděvů – společenských i vycházkových. Oblibu si držely malé i velké večerních šaty. Se změnou vrchního oblečení přichází i změna spodního prádla. Loučí se s korzety, neboť oblečení se stává volnější či už jen přiléhavé. Odpolední šaty byly volné s podkasaným živůtkem, s mírně sníženým pasem a nařasenými sukněmi, doplněnými tunikami, cípy a draperiemi. Rychlý vývoj ženské emancipace a stále více se uplatňující vliv sportu si vyžádal obrat k praktickému stylu denního oblékání. Do zaměstnání mohly ženy nosit košilové šaty, sukně s halenkou, doplněnou svetrem nebo kazakové šaty, sestavené z rovné sukně a kazaku. Velké zalíbení nachází ženy v kalhotách a kalhotových sukních.
Chlapecká 30. léta

Žena počátků 30. let měla mít štíhlou, pružnou sportovní postavu, už ne vysloveně chlapeckou, ale přesto stále bez výrazných prsou, pasu a boků. Výrazným znakem nové módy se stal tvar sukně. Sukně byla prodloužená, přes boky úzká a pod boky se rozšiřující. Dalším charakteristickým znakem byl šikmý střih. Šaty střižené šikmo splňovaly nejlépe požadavky módní linie 30. let. Lehce obepínaly tělo a v měkkých záhybech splývaly dolů, kde tvořily přirozené mělké zvony. Šikmý střih se uplatňoval u večerních i denních šatů. Nezbytnou součástí každé dámy byly rukavičky, které se nesundavaly při žádné příležitosti. Emancipované ženy stále provokovaly kostýmy s kalhotami. Ikonami byly Lída Baarová či Adina Mandlová. Ženy si oblíbily lodičkové či polobotkové boty a Baťovy závody rozjíždějí svou výrobu.
Válečná móda 40. let 

Vše ovlivňuje válka a časy po ní. Většina věcí na příděl, móda je to poslední, co se řeší, ale i tak se na ni zcela nezapomíná. Nejvýraznější prvek je zdůraznění pasu. Sukně, šaty, halenky a bundy a kabáty byly staženy v pase. Sukně se nosila do písmene A, byla delší a těžká. Výstřihy nebyly v módě, šaty bývaly až ke krku, maximálně malý hranatý výstřih či výstřih do V. K šatům se nosily jednobarevné korále, ovšem krátké, které obepínají krk. Kabelky byly nenápadné, malé, jednoduché a hlavně hranaté. Na večer nosily ženy dlouhé šaty s holými zády a rameny. V doplňcích vévodily kožešinové límce, klobouky, boty s kulatou špičkou a skromné šperky. Účes byl jednoduchý a ženský, skládal se z vln, vlasy měly být lesklé a husté, rty červené a kouřové oční stíny.
Filmové hvězdy 50. let

V této době, i naše československé ženy chtějí vypadat jako filmové hvězdy, snaží se být elegantní a sofistikované. Válka už je pryč a móda se uvolňuje. Stále se drží sukně do A či Y, ale postupem času se však vše začíná měnit a v módě se klade důraz na ženské křivky. Šaty nebo blůzky obepínaly postavu, pas byl zúžený a sukně bývaly buď široké nebo naopak obepínaly boky. Oblíbené jsou květinové vzory a tuhé spodničky. Skvělým příkladem nositelky takových šatů byla slavná Marylin Monroe. Délka sukní i šatů dosahovala většinou těsně pod kolena, ale nosily se také délky do půlky lýtek či ke kotníkům. Co se týče barev vítězí ty pastelové, jako žlutá, modrá, zelená či bílá. Vítané jsou i vzory – puntíky, proužky, kostky. Na hlavě kudrny a podtočená ofina a vítejme pin-up styl a posedlost lakem na vlasy. Všechno musí držet. Módní jsou ale stále klobouky, dlouhé rukavice, vysoké podpatky a perly a klipy. Módní ikony: Marylin Monroe, Grace Kelly, Audrey Hepburn a Elizabeth Taylor.
Mini, hippie  60. let

Na jedné straně nespoutanost a barevnost květinových dětí, na druhé elegance a uhlazenost áčkových šatů a kostýmků. V padesátých letech se matky oblékaly stejně jako dcery, teď je to jinak. Mládí se chce lišit. Revoluci způsobily v roce 1964 minisukně – tehdy je prý musela mít každá žena! V 60. létech vznikly tzv. kapri kalhoty, ležérní oblečení pro slečny i ženy. Kombinovaly se s halenkami a botami na nízkém podpatku a páskem. Důležitou roli začala hrát také bižuterie – velké korále, plastové náramky i náušnice. Typickým účesem byl natupírovaný drdol a obličej orámovaný měkkými loknami jako Brigitte Bardot. V líčení se dbalo na zdůraznění očí, právě v tomto období se začaly používat umělé řasy. K nim se přidaly barevné stíny anebo široké černé linky a na rty se použil přirozený odstín. Oproti tomu je zde móda především mladé generace, která se neztotožňuje s vládnoucím komunistickým režimem a nesouhlas a nekonformitu vyjadřuje právě prostřednictvím odlišné módy. Oblíbenými se staly džíny, svetry, šály a oblečení ve stylu hippie, které vyžadovalo květinové vzory a čelenky kolem čela na rozpuštěných dlouhých vlasech.J ako obuv volili pohodlné sandále či bosé nohy a ženy nenosily podprsenky. Jen si vybavte film Pelíšci, a jste doma.
Experimenty 70. let

Začátek 70. let se nesl ve znamení sexuální revoluce, experimentování s drogami a prosazování práv žen (s čímž souvisí také stále větší obliba nošení kalhot u žen). Oblíbené byly boty na vysokých podrážkách 5-10 cm, široké kalhoty do zvonu, potrhané, mrkvové, bokovky i do pasu a polyesterové košile. Období  70. let se ve světě módy označuje za období antimódy, bylo dovoleno vše, co nevypadalo „normálně“. Populárními se staly diskotéky a heslem doby bylo „nejlepší vkus je špatný vkus“, které šlo ruku v ruce s nemožnou kombinací barev i materiálů. Do módy se dostávají legíny z vlákna lycra, trička potištěná exotickými vzory a krátké, zavinovací sukně. Začíná se prosazovat i takzvané unisexové oblečení a spolu s tímto se na svět klube tzv. androgynní jedinec, za jehož prototyp lze považovat například zpěváka Davida Bowieho.
Oblečení „úspěšné ženy“ na denní nošení byl zpravidla kostýmek, případně sukně a hedvábná blůza, punčochy tělové barvy, boty na nízkém podpatku a nenápadné zlaté šperky. Výstřelky si v sedmdesátých letech mohl člověk dovolit jen večer, ale o to mohly být výraznější. V líčení se objevuje tzv. California look – přirozené opálení a lesk na rtech. Nejmódnější byly vlasy dlouhé, rozpuštěné, jemné vlny.
Oversize 80. léta

Pro módu 80. let jsou typické džínové bundy, kožené bundy mrkváče, plísňáky, krátké široké sukně, legíny všech barev, ponožky v lodičkách, bundičky do pasu, propínací svetry, sáčka s vycpávkami, křiklavě růžová, zelená nebo žlutá barva, zdůrazněný útlý pas či vysoký pas u džín či kalhot. Oblíbené jsou zvířecí motivy, hadí kůže, zebří či leopardí vzory. Typické jsou také netopýří rukávy a turecké kalhoty. Make up je velice nápadný, dominují výrazné barevné oční stíny a růžově perleťové rtěnky. Šperky jsou výrazné, ideálně plastové. V neposlední řadě frčí punková móda a zavírací špendlíky. Co se týče bot, tak rozhodně vysoké podpatky. Ženy je nosily k legínám v disco stylu, nebo na kožených botách v rockovém stylu. Oblíbeným doplňkem byly pásky s obrovskou sponou, které měly zvýraznit pas. Byly z kůže, semiše, barevné. Dávaly se přes kabáty, svetry či mikiny.
Obnošená, hiphopová 90. léta
Módu udává Madonna, kapely jako Spice girls a The Kelly Family a všichni z Přátel a Beverly Hills 90210 a vliv MTW. Takže tu máme mimo jiné mrkváče, moom džíny, havajské košile a farmářky. Pro Čechy je to přelomová doba, kdy se nám otevřely hranice a my viděli a mohli mít to, co kdokoliv na světě. Vítejte – krátká trička, tenisky na vysoké podrážce, kloboučky, vestičky, velké džínové bundy, trička s nápisy, kalhoty s vysokým pasem, kostkované košile, bomber.

Díky skupinám jako Nirvana se rozmohl grunge styl. Jde o oblékání se do co nejvíce obnošeného, vybledlého a potrhaného oblečení. Nejčastěji se nosí volné flanelové kostkované košile, trika s rockovými skupinami a úzké roztrhané džíny, příp. legíny. Vedle toho je tu hiphopová móda, která přináší široké kalhoty, XXL trika, baseballová čepice. Základem bylo značkové sportovní oblečení, které se vrstvilo na sebe. Třeba triko doplněné nátělníkem. Velkým hitem byly i takzvané farmářky, vysoké boty značky Timberland. A co vlasy? Culík s nařasenou barevnou gumičkou, tlustá barevná čelenka a bekovka obrácená dozadu. Líčení bylo velice výrazné, laděné spíše do tmavě hnědých zemitých odstínů. Rty namalované tmavě hnědou rtěnkou, pečlivě orámovanou konturovací tužkou. Rtěnka šla ostatně vynechat. Důležitá byla konturka. K tomu hnědě nalíčené oči se silnou vrstvou řasenky
Holá břicha milénia

První desetiletí milénia bylo, co se týče módy ne zrovna oslňující. Oblibě se těší tanga, která vykukují z bokovek, krátká trička, krátké sukýnky, několik vrstev tílek na sobě. Módu určuje Buffy, přemožitelka upírů, Čarodějky, Christina Aguilera. Hluboké výstřihy přinesla Jennifer Lopez. Do teplákových souprav jsme se oblékaly podle vzoru Paris Hilton. Vracíme se k hippie a nosíme háčkované šaty, volné halenky, vrstvené náhrdelníky. A co na nohy? Samozřejmě boty do špičky, do té superúzké. Že to není pohodlné, nevadí. Ale byly tu i bolerka, rybářské kloboučky, kapsáče, velké pásky, francouzská manikúra s diamanty a ty pro jistotu i na zubech a další.
A dnes?
A všechno je zpět. V různých obměnách barev, velikostí a materiálů. Do popředí se dostává Slow fashion a my o módě přemýšlíme víc než kdy jindy.

 
Foto: Pinterest.com/street style; Shutterstock.com, archiv Petra K.
Zdroj: Česká móda 1940-1970: zrcadlo doby; Móda 20. století; Století módy 1900-1999
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account