Procházet IVF léčbou není nic jednoduchého, ale pokud se k tomuto kroku uchýlíte, nebudete sama. Kromě podpory partnera získáte i průvodkyni celou cestou, koordinátorku, která s vámi bude od začátku do konce procesu. Komfort a pocit bezpečí takto klientkám zajišťuje i Bc. Markéta Brandani z kliniky asistované reprodukce Prague Fertility Centre (PFC).
Markéta dříve pracovala jako staniční sestra a její působení na klinice PFC začalo díky nabídce od kolegy, lékaře, s nímž se znala z bývalé práce. Úloha koordinátorky je poměrně unikátní a specifická, běžně se s ní totiž na IVF klinikách nesetkáte, i to Markétu zaujalo. „Celý život pracuji ve zdravotnictví a nedovedu si představit, že by tomu tak nebylo. V této práci se člověk stále učí a práce s lidmi mu prospívá. Zároveň jsou pro mě důležitou součástí života děti, které mám moc ráda. Už jako malá jsem hrdě vozila kočárky s potomky všech příbuzných,“ přibližuje Markéta, jak se ke své profesi dostala.
Práce koordinátorky je velmi pestrá, ale také náročná. Co pro Vás znamená pomáhat lidem, aby se stali rodiči?
Problematika IVF je skutečně velmi náročná. Celý proces značně ovlivňuje psychiku každého páru i celý jejich vztah. Nelze samozřejmě pominout ani finanční stránku. Vždy potřebuji ke své práci zpětnou vazbu, samozřejmě když získám pozitivní, těším se z ní a vím, že má moje práce smysl. Vítám ale také negativní zpětnou vazbu, protože právě ta nám pomáhá se posouvat. Mým úkolem je motivovat páry, aby si i v průběhu léčby uvědomovaly, že je důležité svůj život žít naplno za všech okolností.
Co považujete za svůj doposud největší profesní úspěch?
Asi nelze zmínit jen jeden příběh, osudy se to jen hemží. Někdy si najdu ke klientce osobnější vztah a s některými si píši dodnes, i když už naši péči nepotřebují. Největší profesní úspěch vám tedy nepovím, jde hlavně o spokojenost klientek. Vždy mě potěší zpráva o narození miminka a v případě, kdy to nevyjde, jsou pro mne důležitá slova klientů, že byli u nás spokojeni, i když se to tentokrát nepovedlo.
IVF proces je velmi náročný a veřejnost má často neúplné představy o tom, co vlastně obnáší. Jaké jsou nejčastější mýty nebo nedorozumění, se kterými se setkáváte?
Ze strany laické veřejnosti se opakovaně setkáváme s několika nedorozuměními a jedno z nich vychází z přesvědčení, že IVF znamená zaručenou cestu k otěhotnění. Proces IVF probíhá ale u každého páru zcela individuálně a závisí na mnoha faktorech. Stává se také, že nás osloví žena, která je bez partnera a přeje si být oplodněna darovanými spermiemi. V tomto případě je ale podle českého zákona vyžadováno, aby přišla na IVF kliniku s partnerem.
Také se nám stává, že se lidé domnívají, že celou IVF léčbu hradí pojišťovna. Úhrada se ovšem odvíjí od zvolené léčby a metod, které s ní souvisejí. Přijde mi smutné, že je IVF společností označováno jako velký business.
A co Váš názor na sociální sítě? Myslíte si, že pomáhají zvyšovat povědomí o IVF? Co třeba nejrůznější „zaručené rady“?
Co se týče sociálních sítí, myslím si, že záleží na kvalitě informací, aby člověka nezahrnovaly dezinformace. Často lidé nemají znalý pohled na celou problematiku a sociální sítě pak mohou být dobrý sluha, ale i zlý pán.
Práce koordinátorky si vyžaduje také velkou dávku trpělivosti. Máte nějakou radu, kterou se řídíte v osobním i profesním životě?
Nesoudit. Tím se řídím v celém svém životě.
Sama jste zastáncem vybalancovaného životního stylu, jaký význam má podle Vás dobrá výživa a životní styl v procesu IVF a jak o tom informujete své klienty?
Jsem zastánkyní zdravého životního stylu a snažím se v tomto smyslu nenásilně působit i na své klientky. Ráda konstatuji, že velká část jich žije zdravě. Jednoznačně je důležitý dostatek spánku, ať je to s ním v tomto období jakkoli náročné. Mezi mé nejčastější rady patří procházky v lese, obzvláště v době po transferu. V tomto období to klientky totiž nutí být stále na internetu a „googlit“ si právě ty tzv. zaručené rady.
Jaké změny v oblasti IVF technologií nebo protokolů vidíte v poslední době jako nejvýznamnější?
V oblasti reprodukční medicíny se pohybuji od roku 1996, takže vývoj technologií sleduji zblízka. Určitě na předním místě vidím monitorování vývoje embryí. Při každé konzultaci embryologů s klienty před transferem mohu sledovat vývoj embryí a stále mě to fascinuje. Když vidím i úžas klientů, mám velkou radost. Často mě těší, když klienti přijdou k nám z jiného centra a říkají, že toto nikdy neviděli, nikdo jim nikdy nic podobného neukázal, nevysvětlil. Mezi velký pokrok také řadím přínos PGT technologií. Někteří klienti by totiž bez této možnosti nemohli mít zdravé děti.
Zdroj: Prague Fertility Centre, Markéta Brandani
Foto: se souhlasem Markéty Brandani