V České republice trpí dle expertů diabetem již téměř každý desátý člověk. Předcházet nemoci nebo jejím vážným následkům lze přitom často poměrně snadno. Roli hraje především vhodná strava a zdravý životní styl. Správnou činnost slinivky břišní ale mohou podpořit i bylinky v čele s penízovkou a břízou.
Podle posledních statistických zjištění bylo v roce 2016 v Česku registrováno více než 900 tisíc osob trpících některým z typů diabetu. Počet nemocných se přitom dle odborníků každým rokem zvýší přibližně o 60 tisíc. Situace v České republice se tak blíží do fáze, kdy problémy s diabetem bude řešit každý desátý člověk. Za stále zvyšujícím se počtem nemocných je dle expertů především stárnutí populace a zhoršující se životní styl, roli však hraje i vyšší informovanost a přesnější metody diagnostiky diabetu.
„Přesto, že je dnes diabetes považován za civilizační chorobu, řada lidí to podceňuje. Pravda je, že v mnoha případech lze následky onemocnění mírnit poměrně snadno, v případě neřešení ale může diabetes vést k vážným nemocem srdce a cév, poškození ledvin nebo i k oslepnutí,“ varuje bylinkářka Jarmila Podhorná.
Na typu záleží
Onemocnění diabetem může mít mnoho podob. Nejběžnější jsou dva typy. Diabetes 1. typu se nejčastěji projeví už v dětství nebo během dospívání a je dána geneticky. Tělo při ní napadá vlastní buňky slinivky břišní, které produkují inzulin. V důsledku jejich zničení pak inzulin v těle trvale chybí a nemocný ho musí pravidelně doplňovat. Tímto typem diabetu však v tuzemsku trpí pouze zhruba 7 % nemocných.
Civilizačním problémem je proto především diabetes 2. typu. I u ní mohou sice hrát roli geny, často se ale pojí spíše s nezdravým životním stylem, nadváhou a stresem. Organismus nemocného totiž nedokáže uvolnit dostatečné množství inzulínu, slinivka proto reaguje vytvořením zvýšeného množství látky, čímž se zvyšuje hladina cukru v krvi.
Přehodnoťte životní styl
Přestože diabetem 2. typu trpí v české populaci bezmála 800 tisíc lidí, pozitivní je fakt, že průběh onemocnění může být zpočátku velmi mírný. Následky tak lze při dodržení několika zásad tišit. Základem léčby je vyvážené stravování a dodržování diabetické diety. Cukrovkáři by se tak měli vyvarovat především průmyslově zpracovaných potravin s přidaným cukrem, bílé mouky a smažených pokrmů.
Tyto kroky jim společně se zařazením pravidelného pohybu mohou napomoci zredukovat váhu, která vede u mnoha lidí také ke snížení hladiny cukru v krvi. Po konzultaci s lékařem lze samozřejmě užívat i léky, které zlepšují přirozené uvolňování inzulinu a citlivost tkání.
Bylinky mohou pomoci
Při snižování krevního cukru mohou pomoci i bylinné přípravky, kterými je možné doplnit léčbu.
„Při léčbě diabetu je důležité zaměřit se na očistu vnitřních orgánů, hlavně slinivky břišní, jež má vliv na látkovou výměnu. Zapomenout bychom ale neměli ani na játra a střeva,“ říká Jarmila Podhorná.
K celkovému pročištění organismu je podle ní vhodná především penízovka, která zlepšuje činnost slinivky a má skvělé antibakteriální účinky. Jaterní funkce stimuluje také tinktura z břízy, známá pro své silné čisticí schopnosti. Léčebnou kúru je vhodné doplnit i borůvkou, jež působí dezinfekčně, posiluje cévní stěny a podporuje efektivní využití přirozeného inzulínu. Příznivě navíc ovlivňuje kvalitu zraku, který je diabetem často ohrožen.
Foto: Shutterstock
Počet diabetiků stále roste. Správnou činnost slinivky brišní ale mohou podpořit i správné bylinky
-
Kolagen, skrytý hrdina našeho těla, který otevírá dveře ke kráse
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, inspirace, péče o sebe, péče o tělo, testování
Mladistvá pleť s minimem vrásek, pevné nehty, lepší kvalita vlasů a dokonce tělo bez celulitidy, tohle vše můžete mít...
-
Nikdy jsem nebyla hubená, ale tlustá také ne, říká mladá maminka, která zhubla 20 kilogramů
PetraL. Krajčinovič||Krása a zdraví, hubnutí, zdraví
Přinášíme vám příběh mladé maminky, která se rozhodla zatočit s nadváhou a přitom se nešidit na jídle, mlsat a...
-
Migréna nebo bolest hlavy? Jak je rozpoznat?
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Pravděpodobně každý z nás někdy v životě zažil nepříjemnou bolest hlavy. To však není migréna, ani zdaleka. Migréna je závažné neurologické...
-
Jak příští rok konečně dodržet novoroční předsevzetí
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Začátek roku se u mnohých z nás nese ve znamení předsevzetí. Nadšení pro změnu ale častokrát střídá zklamání, když svoje mety...
-
Pandemie přiměla české ženy více utrácet v e-shopech. Za oblečení, obuv a doplňky vydají tisíce korun
Lucie Janotová||Krása a zdraví
Více než polovina českých žen změnila kvůli pandemii koronaviru své nákupní chování a začala častěji nakupovat zboží na internetu....
-
Co způsobuje bolestivé afty? Na vině je často oslabená imunita, nedostatek minerálů i genetika
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Pálí, svědí, při každém soustu štípou, a ačkoli jsou menší než halíř, nadělají v ústech velké problémy. Afty, které...
-
Styl podle vévodkyně Meghan. Napodobte tuto stylovou maminku od hlavy až k patě
KatkaU||Krása a zdraví
Meghan uchvátila svět už ve chvíli, kdy se oficiálně potvrdil její vztah s princem Harrym. Není se čemu divit. Její...
-
Rovné vlasy: jak na perfektně hladký účes podle Martina Loužeckého
Lucie Janotová||Krása a zdraví, tipy, vlasy
Jak rychle a jednoduše vytvořit hladký účes, když spěcháte do práce nebo na schůzku? Zeptali jsme se profi kadeřníka...