Minimalismus a zero waste jsou zaklínadla dnešní doby. Trend, který je šetrný k přírodě, se postupně promítá do celého našeho života v tom, co jíme, co si kupujeme nebo co si oblékáme. V souvislosti se zero waste už se mluví i o kosmetice a doba, kdy nám bylo jedno, co si na pleť napatláme a jaký dopad to bude mít na prostředí, ve kterém žijeme, už je (bohudík!) dávno pryč.
Stop plýtvání
Nejde o to, být radikální, a nakupovat už jen bez obalu. Jde o to zamyslet se, kde plýtvám a jak to můžu změnit. A když už budu skutečně něco potřebovat, koupit si výrobek co nejšetrnější k sobě i přírodě. Proti plýtvání můžeme začít bojovat hned, stačí si do svého dne zavést jednoduché rutiny, které ho omezí. „Třeba odličovací tamponky jsou úplně zbytečné. Pohltí hodně odličovacího prostředku a jsou zbytečnou zátěží pro přírodu. Nejlepší je ve vaně či sprše nanést čistidlo na ruce a vlhkou pleť s ním umýt. Poté stačí opláchnout vodou a máte pryč z pokožky nečistoty rozpustné ve vodě i tuku,“ radí Veronika Běhalová z kosmetického salónu Sedmikráska a hned přidává další tip: „Krémy poté nanášejte vždy na mokrou pleť, bude vám stačit mnohem menší množství přípravku a krém vydrží déle. V přípravcích se vyhněte chemii, prospějete tím sobě i přírodě.“

Sulfáty, parabeny a další strašáci
Jak ale takovou bezpečnou kosmetiku správně vybrat? V první řadě si musíme uvědomit, že všechno, co na sebe namažeme, se projeví i vnitřně. „Až 60 % všeho, co aplikujete na kůži, se vstřebá do těla. A výsledek na sebe nenechá dlouho čekat – může se projevit vyrážkou, alergií nebo kožními či imunitními problémy,“ upozorňuje Veronika a dodává: „Já sama se řídím větou, kterou říká moje kamarádka: Co nemůžeš sníst, to na sebe nepatlej“. Čemu se tedy podle Veroniky raději vyhnout?
PARAFFINUM LIQUIDUM (Parafín,Vazelína,Mineral Oil)
Minerální oleje a parafíny jsou velmi levné a na kůži vytvářejí neprodyšný film. Tyto látky se dávají do souvislosti s rostoucím výskytem rakoviny kůže, navíc jsou velmi špatně biologicky odbouratelné. Pokud si nanesete krém s touto ingrediencí, můžete si být jistí, že se vám nic z dalšího složení nevstřebá, ani kdyby krém obsahoval třeba kyselinu hyaluronovou, propolis či krokodýlí slzy.
SODIUM LAURYL SULPHATE
Slouží jako přísada vyvolávající pěnu. Spousta lidí se domnívá, že čím více produkt pění, tím více myje, ale to je omyl! Tato látka velice silně vysušuje pokožku, takže čím více pěny, tím více suchá pokožka. A pokud je ho v přípravku opravdu hodně, dráždí pokožku a oči a vyvolává záněty kůže. Šampony, které ho obsahují, způsobují například lupy a zhoršují kvalitu vlasů.
Parabeny- methyl-, ethyl-, propyl-, isopropyl-, butyl-, isobutyl- a benzylparaben
Parabeny patří mezi 20 nejčastějších alergenů, způsobují hormonální nerovnováhu a zasahují do přirozené aktivity pokožky. Jsou to čistě chemické látky, které se v kosmetice hodně používají a slouží jako konzervanty. Co je na nich nejhorší? Některé parabeny se mohou v lidském těle chovat jako hormony, konkrétně jako estrogen, což je ženský pohlavní hormon. Riziko spočívá v tom, že by zvýšené estrogenní působení mohlo zapříčiňovat mimo jiné rakovinné bujení. Zbytky těchto látek byly dokonce nalezeny v nádorech prsu. Na internetu si můžete najít i názory, že parabeny vlastně vůbec škodlivé nejsou, nejčastěji od specialistů velkých kosmetických firem. Názor si udělejte sami.

Zkuste si domácí výrobu nebo nákup bez obalu
Tu nejšetrnější kosmetiku si můžete vyrobit i doma (pár tipů níže) nebo ji třeba nakoupit v některém z bezobalových obchodů. Nezapomeňte si schraňovat obaly od kosmetiky, které se dají znovu použít či naplnit v bezobalovém obchodě, ať je nemusíte znovu kupovat. Také samozřejmě myslete na to, ať si je máte z obchodu v čem odnést. 🙂
Veganský balzám na rty
Stačí spojit ve vodní lázni kakaové máslo, bambucké máslo, mandlový olej, vitamin E a esenciální olej dle výběru. Poté promíchat a naplnit do malých kosmetických kelímků (koupíte v lékárně).

Odličovač očí
Je 100% osvědčený a sama ho používám už roky. Stačí smíchat vodu půl na půl s olivovým olejem a vždy před použitím lahvičku protřepat, ať se obě látky promíchají.
Maska na obličej
Domácí maska na obličej je na výrobu velmi jednoduchá. Stačí se podívat, co máte zrovna doma, a podle toho ji připravit. Maska z medu zvláční a vyživí pokožku, maska z droždí ji zase vyčistí a zklidní. Fantazii se meze nekladou, stačí si jen vygooglit, co přesně se hodí pro váš typ pleti a postupně zkoušet, který z přírodních zázraků vám na pleť vyhovuje nejlépe. Masku vždy připravujte čerstvou těsně před použitím. 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account