Ze všech stran slýcháme, že bychom svému tělu měli dopřávat dostatek potravin, jež obsahují probiotika. Jenže proč? Čím nám tyto přátelské bakterie mohou pomoci a kde je vlastně hledat?
Když se řekne probiotika, vybaví se většině lidí jogurt. Ano, ten je skutečně skvělým zdrojem, ale bylo by chybou domnívat se, že je zdrojem jediným.
Přírodní zdroje probiotik
Probiotika najdete v podstatě v každém kysaném mléčném výrobku – kromě zmíněného jogurtu také v kefíru, podmáslí, acidofilním mléku, ale i v některých zrajících sýrech či v bryndze. Obsahuje je také kvašená zelenina, jako je kysané zelí, kimči nebo nakládané okurky (ale ne ty ve sladkokyselém nálevu, pouze ty ve vodě a soli). A aby toho nebylo málo, probiotika najdete také v trochu exotičtějších potravinách, ke kterým patří tempeh, miso nebo kombucha či jablečný ocet.
Probiotika se samozřejmě prodávají i v tabletách, nicméně ty oceníte především v dobách, kdy řešíte nějaký zdravotní problém, berete antibiotika nebo panují zvýšené nároky na vaši imunitu. O dlouhodobém užívání probiotických tabletek se zatím diskutuje i mezi odborníky a ne každá probiotika z lékárny se hodí k dlouhodobému užívání (ale s tím vám jistě poradí lékárník).
Bakterie na každý den
Proč bychom si ale měli vůbec dopřávat prostřednictvím některé z výše jmenovaných pochoutek porci zdraví prospěšných bakterií každý den?
Tak především probiotika pomáhají udržovat v rovnováze střevní mikroflóru. A ta je samozřejmě nezbytná pro správně fungující zažívání. Nebude vás díky nim trápit nadýmání, zácpa nebo naopak průjem. Pokud vás ale nějaká z těchto potíží přepadne, vyplatí se přece jen sáhnout po probiotických pilulkách. V rámci prevence si ale klidně pochutnávejte na jogurtech, kysaném zelí nebo zkrátka na některé z výše jmenovaných potravin.
Imunita do latě
Dnes už skoro každý ví, že naše střevní mikroflóra souvisí úzce s naším imunitním systémem. Takže je třeba ji podporovat, jak jen to jde. A probiotické potraviny jsou ideálním spojencem. Pokud si je dopřáváte pravidelně každý den, je pro vaše tělo o něco snazší odolávat všem možným náporům v podobě bacilů zvenčí.
Pro intimní zdraví
Pokud vás trápí časté vaginální infekce, možná vám gynekolog doporučil užívat tablety s některými kmeny přátelských bakterií. A ukazuje se, že i v rámci prevence mohou být probiotika (tentokrát i ve formě potravin) významnou pomocí. Udržují totiž v rovnováze i poševní mikroflóru. A co víc, některé studie naznačují, že probiotika by mohla pomáhat i ve snahách o početí. I když tato oblast je stále předmětem zkoumání vědců, určitě nic nezkazíte, když si dáte jogurt či jinou pochoutku každý den…
Pleť jako porcelán
Nejen zdraví probiotika ovlivňují, podílejí se i na naší kráse. Výzkum Americké dermatologické společnosti ukázal, že tyto prospěšné bakterie mohou hrát roli i při léčbě nebo prevenci potíží, jako je akné nebo ekzém. Také tady budou potřeba ještě další studie, ale zatím jsou výsledky slibné. Tak proč to nezkusit?
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

Tagy:
1 Komentář
  1. Tereza Poláková 10 měsíců ago

    To jsem nevěděla, že se mohou probiotika užívat denně. Já akorát každý den snídám bílý jogurt. V něm jsou taky nějaké zdravé kultury a když mám antibiotika, tak si místo toho nasadím probiotika, aby mi nebylo špatně a pak je ještě užívám tak jeden až dva týdny po dobrání ATB.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account