Během celosvětového týdne se mezinárodní asociace „Atrial Fibrillation Association“ soustředí na širokou podporu povědomí o onemocnění fibrilace síní. Zpráva „Management fibrilace síní,“ kterou vydal Biosense Webster, divize společnosti Johnson & Johnson, u příležitosti celosvětového týdne na podporu léčby fibrilace síní, hodnotí dostupné terapeutické možnosti fibrilace síní napříč Evropou a jejich dlouhodobý dopad na klinické, pacientské a ekonomické výsledky.
V Evropě je asi 11 miliónů lidí s fibrilací síní, tj. stavem charakterizovaným nepravidelným a často zrychleným srdečním rytmem. Podle odhadů trpí fibrilací síní v České republice cca 3 % populace, což je přes 300 000 osob.
Zpráva také uvádí, že katetrizační ablace je vysoce účinnou a ekonomicky výhodnou léčebnou možností, což potvrzují následující data:

    Významnější zlepšení kvality života pacientů (37 % vs. 18 % při léčbě antiarytmiky (AAD)
    Přetrvávání normálního srdečního rytmu – po 1 roce zůstává bez arytmie až 94 % pacientů a po 5 letech až 70 % pacientů
    Až o 46 % nižší incidence úmrtí, cévní mozkové příhody, srdeční zástavy a hospitalizace z kardiovaskulárních příčin během 7 let ve srovnání s AAD
    Snížení nutnosti neplánovaných návštěv lékaře (až o 80 %) a dlouhodobá úspora nákladů o 35 %

„Statistické údaje ukazují, že pouze polovina evropských pacientů (52 %) je dobře zaléčena pomocí antiarytmik. Přesto méně než 4 % vhodných pacientů podstoupí katetrizační ablaci, ačkoli je tato léčba podle mnoha randomizovaných studií signifikantně účinnější než léčba antiarytmiky a na rozdíl od antiarytmik může arytmii odstranit trvale. Kromě toho náklady na léky a veškerou přidruženou léčebnou péči v důsledku fibrilace síní již po asi 5 letech převyšují náklady na úspěšnou ablační léčbu včetně případných opakovaných výkonů,“ říká doc. MUDr. Martin Fiala, Ph.D., primář Centra kardiovaskulární péče, Neuron Medical v Brně a předseda České asociace pro srdeční rytmus.

Dále docent Martin Fiala dodává: „Přestože nelze říci, že je ablace vhodná pro všechny pacienty s fibrilací síní, což platí zejména pro ty, kteří trpí dalšími závažnými chorobami, mnoho indikovaných pacientů se k ablaci nedostane. Např. v roce 2018 podstoupilo v České republice ablaci fibrilace síní a příbuzných typů arytmie 3575 pacientů, což je mnohonásobně méně, než by bylo zapotřebí.“
Finanční dopad
Fibrilace síní je rostoucí zdravotní epidemií představující významnou finanční zátěž pro systémy zdravotní péče s náklady až 3 236 miliónů eur ročně v Evropě. Lze očekávat, že se do roku 2030 počet osob s FS zvýší až o 70 % a do roku 2050 bude mít Evropa největší nárůst pacientů s FS ze všech regionů světa v důsledku ekonomického růstu, stárnutí populace a zvýšené prevalence rizikových faktorů FS v západních zemích.
O onemocnění fibrilace síní
Tento typ arytmie může vést k závažným zdravotním komplikacím a ve výsledku zkracuje život. Fibrilace síní je charakteristická nepravidelným a často rychlým srdečním rytmem, který vede k nekoordinovaným stahům dvou srdečních síní. Hlavním nebezpečím je tvorba krevních sraženin v levé srdeční síni a jejich embolizace do mozku s rozvojem cévní mozkové příhody, jejíž riziko se tak zvyšuje oproti populaci bez fibrilace síní přibližně pětinásobně. Závažný je také častější rozvoj srdečního selhání. Nicméně včasné odhalení FS a časnější přístup k léčbě mohou ovlivnit progresi onemocnění a potenciálně zlepšit kvalitu a očekávanou délku života pacientů.
Umět si změřit správně puls je důležité, protože to může pomoci včas odhalit arytmii – poruchu srdečního rytmu. Více k tomu, jak si správně kontrolovat puls je v následující infografice:

O zprávě „Management fibrilace síní“
Zpráva „Management fibrilace síní“ podává přehled nezávislých studií hodnotících současné terapeutické možnosti u pacientů s fibrilací síní, které zahrnují doživotní léčbu antiarytmiky a protisrážlivými preparáty, nebo katetrizační ablaci. Plné znění studie naleznete ZDE.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account