Už se to blíží! Propršené dny konečně střídají ty zalité sluncem a mnoho z nás čeká dovolená v zahraničí nebo i v České republice. Je těžké si ji představit bez pobytu na pláži, výletů na kole nebo procházek po horách. Ať už je vaše letní destinace jakákoliv, je důležité nezapomínat na bezpečné opalování. 

Co potřebujete vědět o bezpečném opalování? 

Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s produktovými specialistkami Michaelou Šimkovou a Romanou Miloschewitschovou z Nobilis Tilia 7 nejčastějších otázek, na které je dobré znát odpověď:

1. Proč je důležité používat opalovací krém?

Aby opalování bylo bezpečné, je potřeba dbát na ochranu pokožky po celý rok. Nejen v letních měsících, ale i na horách, kde intenzita záření je ještě vyšší, aniž bychom pociťovali teplo. UVA záření působí po celý rok, nezastaví ho ani mraky, sklo, ani naše kůže, pod kterou hluboko proniká až k jejím buňkám a způsobuje stárnutí, vrásky a pigmentové skvrny. 

2. Co vlastně znamená číslo ochranného faktoru?

Ochranný faktor vyjadřuje násobek doby pro bezpečný pobyt na slunci. Čím je faktor vyšší, tím více UV záření absorbuje. Přípravek s SPF 10 by měl tedy zajistit bezpečnou dobu pobytu na slunci zhruba na 100 minut. Volba správného SPF záleží na fototypu pleti, nadmořské výšce, vzdálenosti od rovníku i ročním období. Pro fototyp II a III, který je běžný v naší zeměpisné šířce, je doporučováno použití SPF 10 nebo 20, při pobytu u moře pak alespoň SPF 25. Rozdíl mezi vyššími faktory je však minimální, výrobek deklarující ochranný faktor 30 absorbuje 97 % UVB záření, faktor 50 absorbuje zhruba o 1 % záření více. SPF 50 může být vhodné pro fototyp I, při kožních problémech či solární alergii. 100% ochranný film však neexistuje.

Foto: Shutterstock

3. Proč je důležité myslet na správné složení opalovacích přípravků?

Abychom se opalovali správně, ale také zdravě, je potřeba myslet i na složení opalovacích přípravků. Běžně používané ochranné látky mohou být toxické, což má negativní dopad nejen na naši pokožku, ale také na přírodu. 

4. Čím mohou být běžné opalovací prostředky toxické?

Nadměrné vystavování pokožky slunci je spojováno s rizikem rakoviny kůže a předčasným stárnutím pokožky. Při slunění si tak v podstatě vybíráme mezi rizikem vzniku rakoviny z toho, že se dostatečně nechráníme nebo možnou nežádoucí reakcí pokožky na kosmetický přípravek, který může obsahovat složku, na kterou naše, sluncem podrážděná, pokožka zareaguje. Proto je potřeba pokožku především dostatečně chránit. Největší nebezpečí vidím v tom, že spotřebitelé aplikují méně přípravku než je doporučené množství nebo aplikaci dostatečně neopakují. Další nežádoucí efekt běžných opalovacích mlék vidím v tom, že se přípravky při koupání dostávají do vody a tím ji znečišťují pro vodní organismy. 

5. Proč právě jojobový olej v opalovacích přípravcích?

Jojobový olej má skvělé benefity pro naši pokožku. Svým složením se velmi podobá přirozenému kožnímu mazu, proto se do pokožky snadno vstřebává a šetrně reguluje její vlhkost. Navíc se jedná o velmi stabilní olej, který vydrží i vyšší teploty. Což je pro opalovací mléko, které je běžně vystavováno teplotám 30 stupňů Celsia a více stupňů potřebné.

6. Jaké éterické oleje by určitě neměly přijít na pokožku při slunění?

Za nejrizikovější éterické oleje se považují citrusy, protože mohou v určitých procentech obsahovat tzv. furokumariny, které jsou v různé míře toxické. 

7. Jak karotenový olej, aloe vera či karité na pokožku po slunění působí, v čem jsou pro toto použití lepší než jiné produkty?

Sluncem podrážděná pokožka potřebuje především intenzivně hydratovat a také zklidnit a regenerovat. K tomu existuje nepřeberné množství různých látek. Nobilis Tilia kombinuje přírodní látky v produktech tak, aby byly zajištěny veškeré potřeby pokožky po slunění.

Tipy na bezpečné opalování s Nobilis Tilia:

Foto: se souhlasem značky Nobilis Tilia

Opalovací mléko SPF 30

Voděodolné opalovací mléko s vysokým stupněm ochrany SPF 30 spolehlivě chrání pokožku před UV zářením. Ochranu zajišťuje minerální filtr oxid titaničitý, který neobsahuje nanočástice pronikající pod pokožku či do vody. Je tedy šetrný jak pro vás, tak pro ohrožené korály. Pečlivě vybrané složení dodává mléku lehkou, nebělící konzistenci, hydrataci a jemnou bylinkovou vůni.

Foto: se souhlasem značky Nobilis Tilia

Obličejový olej Karotenový s Aloe vera

Dopřejte vaší pleti svěží příval vláhy. Bioaktivní látky tohoto oleje výrazně přispívají k regeneraci pleti. Zatímco Aloe vera ji probouzí a ve spojení s karotenem zvláčňuje a vyživuje, levandule ji vyčistí, příjemně uvolní a zjemní. Díky svému složení se olej hodí také jako péče o pokožku po opalování – díky obsahu karotenu jí navíc dodává jemně zlatavý nádech.

Foto: se souhlasem značky Nobilis Tilia

Tělové mléko Karité

Zajistěte vaší pokožce vše, co potřebuje pro svěží a pěstěný vzhled. Tělové mléko s bambuckým máslem a jojobovým olejem pokožku jemně ošetří, vyrovnává její pH a skutečně do hloubky vyživuje. Zklidňuje také pokožku po slunění, což z něj dělá nezbytný doplněk plážové kosmetiky vhodný i pro dětskou a citlivou pokožku. A pokud zrovna nejste u moře, jeho jemná, exotická vůně vás na pláž přenese kdykoli a odkudkoli.

Zdroj: Michaela Šimková a Romana Miloschewitschová / Nobilis Tilia

Foto: Shutterstock, se souhlasem značky Nobilis Tilia

Tagy:
2 Komentářů
  1. Užitečné rady.

  2. Romana Mlynářová 3 roky ago

    Při výběru ochrany proti slunečním paprskům, upřednostňuji olej

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account