Odstranění nepořádku je jedním z nejlepších a nejjednodušších způsobů, jak začlenit pozitivní vibrace a energii do vašich životů. Už jste slyšeli o Feng shui? Mnoho lidí je v posledních letech touto metodou doslova fascinováno a tvrdí, že jakmile jednou úklid podle Feng shui vyzkoušíte, už nikdy nebudete chtít jinak. Tato filozofie učí, že čím více budete o svůj domov pečovat, prosvětlovat ho a hlavně si ho užívat, tím více bude vaše domácnost podporovat vaše sny. 

Co je Feng shui?

Toto starobylé čínské učení lze jednoduše vysvětlit jako techniku pro vytvoření a udržení rovnováhy, která přinese harmonii a spokojenost do vašeho života. Představuje dokonalé spojení vědy a umění, jež vám umožní prozkoumat způsoby, jak vyrovnat energii ve vašem domě nebo bytě. Feng shui nebo také Feng-šuej se v Číně praktikuje už 5000 let a je nástrojem k vyladění životní rovnováhy na pěti základních elementech – těmi jsou dřevo, oheň, voda, kov a země. Jedná se o symboly se spirituálním významem, tak i o přírodní materiály, které perfektně zapadnou do vašeho interiéru. Právě z tohoto učení vychází přesvědčení, že úklid prostoru podle Feng shui může přinést štěstí a bohatství do vašeho domova, který je blokován špínou, nepořádkem, pyly nebo prachem.

Jak na úklid podle Feng Shui:

Foto: Shutterstock

1. Odstraňte nepotřebné věci

Je až neuvěřitelné, kolik věcí člověk během svého života dokáže nahromadit. A právě odstranění nepotřebných zbytečností z vaší domácnosti je nejúčinnějším způsobem, jak do svého života vnést proud pozitivní energie. Podle zásad Feng shui totiž právě velké množství věcí a nepořádek přitahují negativní energii, která ve vás snadno může vyvolat špatnou náladu nebo dokonce deprese. 

Začněte tím, že uklidíte nepořádek ve všech místnostech vašeho domu nebo bytu. Pečlivě se podívejte do každého rohu… Nestojí v nich třeba židle pokrytá oblečením, jež jste včera měli na sobě? Neválí se na stole ve vaší pracovně halda neroztříděných papírů a v chodbě nestojí kufry z vaší poslední dovolené před pár týdny? Začněte tím, že vrátíte věci na své místo a vytvoříte domov podle Feng shui! 

Jakmile to budete mít hotové pokračujte takto:

– Nemilosrdně vyhoďte (nebo darujte) všechny prázdné obaly, zničené předměty, které už několik měsíců čekají na opravu, oblečení, jež už dávno nenosíte

– Naskládejte všechno špinavé oblečení do koše na prádlo

– Zkompletujte a roztřiďte všechny dokumenty do šanonů

– Vyčistěte a uspořádejte váš botník 

Foto: Shutterstock

2. Umyjte okna

Nezáleží na tom, jestli je právě sezóna mytí oken (Vánoce, Velikonoce atd.). Prostě to udělejte hned! Přímé sluneční světlo a čerstvý vzduch uvnitř místnosti vám přinesou pozitivní energii a udrží vás produktivní. A nezapomeňte ani na úklid závěsů a žaluzií. 

Na co nezapomenout:

– Záclony je ideální prát dvakrát měsíčně. Jsou totiž obrovským lapačem prachu a pylů

– Žaluzie neváhejte vyluxovat jednou za dva týdny

– Na čištění oken můžete použít koncentrát bílého octa a teplé mýdlové vody nebo vsadit na čističe, které koupíte v obchodě. V dnešní době je k dostání řada přírodních a veganských variant, za kterými jsou skvělé výsledky. 

Foto: Shutterstock

3. Zorganizujte kuchyň

Podle učení Feng shui má čistá a dobře zorganizovaná kuchyň potenciál přinést do vašeho života prosperitu a dobré zdraví. Nevíte, kde začít?

Zkuste následující tipy úklidu podle Feng shui:

– Zbavte se rozbitých a prázdných nádob na potraviny a nechtěných předmětů (všichni takový šuplík v kuchyni většinou doma máme!)

– Otřete kuchyňskou desku, sporák, dřez, vodovodní baterie, kuchyňská dvířka a všechny další tvrdé povrchy

– Vyčistěte kuchyňské spotřebiče uvnitř i venku

– Vyhoďte se spíže nebo šuplíku s potravinami všechny, které mají po datu expirace

Foto: Shutterstock

4. Zaměřte se na ložnici

Odstranění nepořádku a udržování čistoty v ložnici je jedním ze základních zásad Feng shui, jak vygenerovat pozitivní energii do vašeho života. Proto se pozorně zaměřte právě na ni! 

Čím v ložnici začít:

– Umyjte okna, zrcadla a skla (včetně těch u šatních skříní)

– Vyperte peřiny a polštáře. Pokud není možné dát je do pračky, odneste je do čistírny

– Vyvětrejte matraci

– Důkladně vyčistěte koberce, koberečky a setřete podlahu

– Zkuste vytvořit symetrii uspořádáním postele tak, abyste jasně viděli na dveře

– Umístěte lampy na oba noční stolky vaší postele

Foto: Shutterstock

5. Věnujte pozornost skrytým místům

Nelze popřít, že negativní energie a emoce se v oblastech, kam odkládáme nepořádek, a které jsou často mimo náš dohled, hromadí. To je také důvod, proč většina profesionálů zaměřujících se na úklid a organizaci domácnosti většinou na těchto místech začíná. 

Jak se zaměřit na skrytá nebo těžko dostupná místa:

– Utřete ploch z horních ploch jako jsou police, kuchyňská linka, nábytek, dveřní kolejnice, lednička atd.

– Vykliďte váš sklep – projděte všechny věci, které jsou v něm uschované a zbavte se těch, které nepoužíváte, jsou zničené nebo jakkoliv nepotřebné

– Zrevidujte a zorganizujte skříňku s vašimi čistícími přípravky, kosmetikou a ložním prádlem

Foto: Shutterstock

Zdroj: autorský text Lucie Janotové, Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
7 Komentářů
 1. MartinaSoučková 2 roky ago

  Dříve jsem byla ten typ co hromadí kdyby náhodu… Dneska mám krabici do které dám věci co nepoužívám a pokud tam zůstávají ležet tak jdou v dalším kole

 2. Lenka Hudečková 2 roky ago

  uklízím, jak umím… většinou jsem ráda, když celý byt zvládnu za jeden den… večer jsem sice KO, ale mám z toho pak radost… ovšem povlékat, prát, sundat, vyprat a pověsit zpět záclony, a do toho veškerý úklid bytu
  3+1 mi už dnes dává pořádně zabrat, a to mi pomáhá manžel 🙂

 3. Několikrát jsem již o této metodě četla, no minimálně je to zajímavé.

 4. ŠárkaMariana 2 roky ago

  Nejsem uklízecí typ, tak mi Feng Šuej aspoň dodá “vyšší smysl” u této přízemní činnosti 😀

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account