Kvasinkové infekce v těhotenství:

V období těhotenství se v těle nás, žen, odehrává doslova hormonální bouře. Kvůli tomu jsme náchylnější k výskytu kvasinkových infekcí. Jak je poznat nebo jim efektivně předcházet? K čemu se bude hodit obyčejné tuhé mýdlo? A můžeme mít vůbec během těhotenství sex?

Nepleťte si cervikální hlen s kvasinkovou infekcí

Ani v období těhotenství byste rozhodně neměli zapomínat na naše pravidlo 3 N z přechozích Příběhů vagíny. Znamená to, že pokud výtok nesvědí, nepálí a nezapáchá, jde jen o další průvodní jev těhotenství, nikoli kvasinkovou infekci. Tělo ženy je totiž prokrvené více než kdy dříve, a tak je i množství cervikálního hlenu větší.

Neberte příznaky na lehkou váhu

Na druhou stranu se ale rozhodně nevyplatí problémy podceňovat. I ženy, které netuší, co obnáší mít takovou kvasinkovou infekci, mohou mít v období těhotenství doslova jednu za druhou. Proto, pokud máte sebemenší podezření, že s vaší yoni není něco v pořádku, je nutná okamžitá konzultace s gynekologem, který vám řekne, jak dále postupovat.

Nezapomínejte na prevenci

Pokud už na časté kvasinkové infekce trpíte, rozhodně by vám v domácnosti nemělo chybět bavlněné spodní prádlo, jemná intimní mýdla a také preventivní vaginální globule. „Žena tak efektivně zabrání potížím hned v jejich začátku a infekce se díky tomu většinou zažehná. V těhotenství je tento postup poměrně důležitý, jelikož je zvýšené riziko přesunu infekce výše na dělohu a plodové obaly. Navíc je tkáň po opakovaných infekcích velmi křehká a mohou tak vznikat větší porodní poranění,“ říká MUDr. Kristýna Koutná.

Dopřejte si dostatek sexu

Kvasinkové infekce mají samozřejmě dopad i na intimní život. Pokud se necítíte dobře, je úplně v pořádku si intimní život na chvíli odepřít. Pokud ale vše probíhá bez komplikací, nekrvácíte nebo nemáte jiné kontraindikace, můžete si bez výčitek dopřávat sex tak často, jak jen budete cítit.

Nespěchejte na sebe

Období šestinedělí může být jak po psychické, tak fyzické stránce dost vyčerpávající. Proto je na místě dopřát si čas než se tělo z tak náročného období, jakým je porod, vzpamatuje. „Děloha se v tomto čase vrací do téměř původní velikosti, hrdlo se opět zmenší, stáhne a vytvoří cervikální kanál. Po dobu šesti týdnů také odchází z těla tzv. očistky neboli krvácení z porodních cest. Nejde ale o menstruaci, tělo se tak pouze čistí. Zároveň zhruba měsíc a půl trvá hojení různých poranění. Doba je samozřejmě dost individuální, ale šest neděl se také nedoporučuje pohlavní styk, používání tamponu nebo různé koupele. Naopak je doporučeno časté sprchování porodního poranění a větrání – to je i důvod, proč byste si měli pořídit prodyšné porodnické vložky a síťované či látkové kalhotky.“

„Všemi těmito opatřeními velmi dobře zabráníte přemnožení bakterií a vzniku nebezpečných infekcí, rozpadu ran, někdy až sepsí. V indikovaných případech jsou také k léčbě zapotřebí antibiotika či chirurgická péče.“ doplňuje MUDr. Kristýna Koutná.

Pořiďte si tuhé mýdlo

Ano, čtete správně. I nadále můžete samozřejmě používat intimní gely, na které jste zvyklé. Novopečené maminky si ale předávají ještě jeden tip – nezapomínat v obchodě přikoupit i tuhé mýdlo v kostce. Stehy sice nejsou standard, ale pokud už je máte, začnou se již během třetího dne hojit a tím pádem i svědit. Takové mýdlo vám pak bude sloužit jako dobrý a šetrný pomocník.

PoweredByGynella  

Zdroj odborných informací: Gynella, MUDr. Kristýna Koutná

Foto: Shutterstock

Tagy:
4 Komentářů
  1. Jaroslava Korpášová 2 roky ago

    Pěkně sepsaný článek.

  2. LucieGajdíková 2 roky ago

    Hodně zajímavý článek, informace jsou zde krásně logicky ucelené, děkuji za něj ❤️

  3. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Důležité informace.

  4. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Zajímavé, děkuji za článek

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account