Není žádný tajemstvím, že žijeme v digitální době. Moderní technologie jsou běžnou součástí našich životů. Věděli jste, že uživatel chytrého telefonu zkontroluje přístroj v průměru 63krát denně? Denně nás zahlcují emaily, notifikace, sociální sítě a mnoho dalších aplikací, které se snaží „vylepšovat“ naše životy. Právě díky nim také máme všechny relevantní i méně nerelevantní informace prakticky z první ruky. V poslední době se stále více ukazuje, že pro naše celkové zdraví není právě přítomnost mobilního telefonu v ruce, který nás informuje prakticky o všem tady a teď, zrovna nejzdravější. Kolikrát za poslední hodinu jste zkontrolovali svou mailovou schránku, direct na Instagramu nebo nejnovější zprávy na online webech? Určitě byste potřebovali víc než prsty obou rukou. Odpojit se na pár minut, hodin nebo dnů je pak podle expertů blahodárnou ozdravnou kůrou nejen pro vaše tělo, duši, ale také psychiku.
Jak a proč si vyzkoušet digitální detox?
1. Obědvejte v práci bez telefonu
Pokud sedíte celý den za počítače, snažte se netrávit polední pauzy s telefonem v ruce sledováním sociálních sítí nebo aktuálního zpravodajství. Podle odborníků má právě tato hodinová nebo půlhodinová pauza nastolit odpočinek pro vaši hlavu (a váš mozek), a to tímto způsobem nikdy nemůžete dosáhnout. Jediným výsledkem bude, že se budete cítit ještě unavenější. Postavte se, vyrazte si sníst oběd do parku, na rychlou procházku, uvařte si čaj, podívejte se z okna… Všechny tyto aktivity, které nasčítáte během dne, vám dodají energii a uklidní vaši psychiku na dlouhou dobu.
2. Po práci jděte ven
Práce-domov-práce. Už tento samotný koloběh může být pro vaši duši ubíjejícím faktorem. Když k tomu pak přidáte obsah sociálních sítí, kde si jejich aktéři užívají nádherných dovolených, honosných večeří a drahého oblečení, může to vést k jedinému: frustraci. Proto jakmile skončíte v práci, vyrazte ven. Domluvte se s kamarádkou a jděte se projít po vašem městě nebo do přírody. Dejte si kávu, dezert nebo skleničku.
3. Ztlumte notifikace
Kolik aplikací máte stažených v telefonu a na kolika jste skutečně aktivní? Vyberte si ty, které nepotřebujeme ke svému běžnému životu, a ztlumte si jejich upozornění, které vám neustále vyskakují na obrazovce. Nemusíte mít strach, že vám něco unikne. Pokud vám někdo bude chtít sdělit něco důležitého, rozhodně to stejně neudělá prostřednictvím Facebooku nebo Instagramu.
4. Vyrazte do přírody
Příroda má neuvěřitelnou schopnost léčit a nabíjet. Bez ohledu na to, jak unaveni jste při přírodu z práce, pár hodin v přírodě udělá z vaším stresem a úzkostí hotové zázraky. Zkuste si jednou týdně naplánovat výlet s přáteli nebo přidejte ke svým koníčkům sporty jako cyklistiku, hiking či jízdu na bruslích. Žádný telefon, žádné likes, žádné zprávy! Jen vy a les!
5. Odolejte strachu z promeškání a pocitu naléhavosti
Jakmile vám na telefonu pípne zpráva, notifikace, oznámení, většina z nás okamžitě přerušuje práci nebo zábavu a sahá po přístroji. Přitom 90% oznámení, které vám hlásí váš telefon, rozhodně nejsou naléhavá nebo urgentní. Jen opravdu velmi malé procento vyžaduje vaši odpověď nebo interakci. Jaký je tedy rozdíl, že jste vtipné video od kamarádky viděli v poslané minutě nebo o pár hodin později?
6. Konzumujte digitální informace pozorně, ne pasivně
Konzumace digitálních informací s vědomím znamená, že vy informace vyhledáváte a nikoliv naopak. Když necháte aktivní všechny upozornění a telefon budete mít stále v ruce, velice pravděpodobně se vám stane, že se necháte vtáhnout do pasivního rolování feedem bez jakékoliv kontroly. Otočte tuto situace a staňte se tím, kdo jednou za čas úmyslně informace začne vyhledávat. Tím omezíte to, aby vás média pohltila i ve chvíli, kdy třeba váš mozek potřebuje odpočinek.
7. Nudíte se? Místo telefonu vsaďte na knížku
Právě jste odvezla děti na kurz angličtiny, nákup už máte v autě, takže vás čeká 30 minut prostoje v kavárně? Většina z nás v takovém případě sáhne po telefonu. Co tentokrát zkusit místo telefonu vsadit na knížku? Díky moderním technologiím si ji můžete nahrát do čtečky, která se vám vejde do jakékoliv kabelky. Používání internetu a telefonu ve vás jen podporuje pocit naléhavosti, zatímco knihy umějí přesný opak.
8. Nezačínejte a nekončete svůj den s telefonem v ruce
Jedním ze zvyků většiny lidí je „projíždět“ telefon první minutu po probuzení, když mozek ještě není schopen všechny informace pořádně zpracovávat. Ve skutečnosti potřebuje asi 30 minut, aby se probral ze setrvačnosti spánku, a úplně „zotavit“ se dosáhne až za 1 – 2 hodiny po vstaní z postele. Totéž se děje při spánku. Váš mozek potřebuje čas, aby se do spánkového režimu ponořil, protože modré světlo ovlivňuje naše chování právě během spánku. Proto si lidé, kteří usínají s telefonem v ruce, často stěžují, že se v noci často budí a nemohou zabrat.
9. Věnujte se fyzickým aktivitám
Sport vás jednoznačně udrží dále od telefonu, ale hlavně bude blahodárně působit na váš mozek (a samozřejmě i na vaši postavu). Endorfiny, které vaše tělo uvolňuje během fyzické aktivity, zmírňují stres, úzkost i bolest a tím zlepšují váš životní styl a zdraví.
10. Používejte telefon účelově, nikoliv k „zabíjení“ času
Není nic špatného na tom být online nebo připojeni na síť. Naopak! Problém nastává, když to začneme dělat nekontrolovaně a nedobrovolně. Zvláště když se nudíme, saháme po telefonech a bez zvláštního důvodu začínáme rolovat. Ještě větším problémem je, že se to časem změní ve zvyk, který začneme opakovat i ve chvíli, kdy bychom se měli věnovat práci, přátelům nebo rodině. A to je ta toxická část.
11. Vytvořte si plán
Nejlepší způsob, jak zvládnout digitální závislost, je vytvořit si plán a držet se ho. Vytváření návyků nějakou dobu trvá, ale jakmile se zlomí, bude snažší varovat se s naléhavostí a strachem, že něco promeškáte. Když si vytváříte rozvrh, ujistěte se, že upřednostňujete všechny věci, které jsou pro vás důležité (a které vás dělají šťastné!). Zbytek je druhořadý. Trávení času online (ať už jde o sociální média, stravování videa, zpravodajské weby, emaily atd.) by mělo přijít v úvahu pouze k vyplnění mezer poté, co se nejprve postaráte o svůj seznam priorit.
12. Zapněte si režim „nerušit“
Způsob, jak se naučit nekontrolovat telefon každých pár minut, je nebrat ho s sebou všude, kam jdete. Pokud vaříte v kuchyni, pijete kávu s rodinou u stolu nebo odpočíváte v ložnici, telefon klidně může ležet v pracovně na stole. Chcete-li zcela eliminovat pokušení, nastavte telefon na režim Letadlo nebo „nerušit“ třeba na 2 hodiny denně.
13. Odstraňte nepotřebné aplikace
Rozdělte si aplikace na důležité a nedůležité. Ty potom nekompromisně odstraňte. Ano, i aplikaci, kterou vám doporučila kamarádka a říká vám, jak kvalitní spánek máte, pokud jste ji za poslední týden ani jednou nepoužili. Jakmile to uděláte, váš přístroj bude používat jen aplikace, které jsou praktické a budete je používat pouze tehdy, když je budete skutečně potřebovat, nikoliv s nimi přerušovat svůj každodenní život.
14. Zkuste se na jeden den odstřihnout úplně
Takzvaný „digital sabbatical“ je, když se internetu na delší dobu vzdáte úplně. Někteří si mohou vyzkoušet 24hodinové digitální volno, jiní se zaměří třeba na víkend nebo týden. Když se na chvilku odpojíte od světa, nejspíš zjistíte, že když jste byli pryč, o mnoho jste nepřišli.
15. Nastavte si čas, kdy se budete věnovat sociálním sítím
Pokud vám přísné podmínky fungují lépe, než nepravidelný režim, zkuste si nastavit v průběhu dne jasné časové bloky, kdy se internetu a sociálním sítím budete věnovat, a po zbytek času na ně nechoďte. Ve stejném duchu můžete také vytvořit pravidlo z fyzického umístění telefonu. Například si můžete nastavit, že telefon nikdy nebudete používat v ložnici, když odpočíváte (před spaním nebo ráno). Můžete k němu přidat mentální štítek „zakázáno“, abyste si zapamatovali, že telefony a notebooky do ložnice (nebo jinam) zkrátka nepatří.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Janotová
Nejužitečnější rada pro mě je číslo 4. Vyrazte do přírody.
Která rada je pro vás nejužitečnější?
Užitečné rady 🙂