Už od raného mládí se zajímala o design. Dnes má v portfoliu řadu ikonických staveb jak u nás, tak v zahraničí. Pracuje s moderními materiály a nebojí se ani architektonických experimentů. Jakých úspěchů dosáhla a které stavby z její produkce obdivuje celý svět? 

Architektka Eva Jiřičná je držitelkou několika prestižních ocenění. Mezi nimi se skví například Řád britského impéria (angl. The Most Excellent Order of the British Empire). Také je držitelkou titulu Královský průmyslový designer. Jako jedna z mála českých osobností se dostala i do Americké síně slávy.  

10 let žila s kontroverzním architektem Janem Kaplickým. Ten je znám především díky svému extravagantnímu návrhu “Blob”, který byl projektovým plánem pro novou Národní knihovnu. Sama Jiřičná měla ke Kaplickému a jeho práci velmi pozitivní vztah i po jejich rozchodu. Ten zapříčinila jiná žena, kterou si Kaplický později vzal a která mu porodila dceru (s Evou Jiřičnou žádné děti neměli). Shodou tragických událostí však Kaplický zemřel na srdeční selhání přesně v den, kdy se mu dcera Johanka narodila.

Blob Jana Kaplického

Zkušenosti se zahraničním designem

Eva vystudovala architekturu na pražském ČVUT a dále pokračovala na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Jaroslava Fragnera. Poté získala místo v Ústavu bytové a oděvní kultury. Štěstí v neštěstí pro Evu představoval rok 1968. Odjela na zahraniční stáž do Anglie, ale kvůli situaci doma jí nebyl povolen návrat do země.  

To ji však nezlomilo a získala místo v ateliéru Louis de Soisson, ve kterém se dostala k řadě světových zakázek. Posléze začala spolupracovat s architektem Richardem Rogersem a vyzkoušela si bytový design. Ruku v ruce s ním šly i návrhy obchodních prostor. 

Pro její práci je typické použití skla, kamene a oceli. Každá z jí navržených staveb je plná světla a důmyslných řešení. 

Znáte stavby Evy Jiřičné? 

Nyní se ale pojďme podívat na již hotové projekty. Mezi nimi najdeme řadu známých budov u nás i v zahraničí. K těm nejznámějším patří:

Kongresové centrum ve Zlíně

Univerzitní centrum Univerzity Tomáše Bati (UTB)

The British Council v Praze

Oranžerie na Pražském hradě

Vstup a recepce ve Victoria & Albert museum v Londýně nebo Royal Victoria dock. Eva Jiřičná také spolupracovala na realizaci interiérů v pražském Tančícím domě. 

Jak se vám líbí architektura v podání Evy Jiřičné? A co byste jí popřáli k jejím osmdesátým (3.3. 1939) narozeninám? 

 

Zdroj obrázků: Pinterest.com, archiweb.cz

 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account