Do vínku dostala krásu, jemný vzhled, talent, skromnost a charisma. Libuše Šafránková se narodila 7. června 1953 v Brně a k divadlu ji to táhlo od dětství. Zpívala s ochotníky a zúčastňovala se recitačních soutěží, které s přehledem vyhrávala. Svoji hereckou kariéru nastartovala v pražském Divadle za branou, odkud odešla v roce 1972 do tehdy věhlasného Činoherního klubu. Děti i dospělí ji milovali zvláště jako pohádkovou princeznu. Zahrála si například v pohádce Popelka, Třetí princ, Princ a Večernice, Sůl nad zlato, Malá mořská víla a mnohých dalších. Její přerod z princezen či nesmělých dívek do úloh starostlivých maminek a sebevědomých žen je obdivuhodný. Oblíbená herečka zesnula 9. června krátce po svých 68. narozeninách.

*enzo* Do role Barunky ve filmu Babička (1971), který byl její první velkou hereckou příležitostí ji obsadil režisér Antonín Moskalyk jako šestnáctiletou. První scéna, kterou s ní natáčel, dojala všechny členy štábu k slzám. 

*enzo* Byla pozvaná na konkurz na roli Popelky ve stejnojmenné pohádce. Přišla jako jedna z posledních a zbyly na ní šaty, do kterých se nikdo nevešel. Později na plese v Moritzburgu jsem si všimla, že v nich tančila jedna baletka, vzpomíná Libuše Šafránková.

*enzo* Václav Vorlíček si původně pro roli Popelky vybral Janu Preissovou. Ta ale nakonec roli odmítla kvůli pokročilému stádiu těhotenství. Tehdy si vzpomněl na jednu z posledních hereček na konkurzu, Libuši Šafránkovou. Ta měla velké plus, protože uměla jezdi na koních i bez sedla.

*enzo* Pohádka Malá mořská víla (1976) je jediným snímkem, ve kterém se Libuše Šafránková objevila se svojí sestrou, také herečkou Miroslavou Šafránkovou. Ta hrála například Arabelu v pokračování seriálu nebo Borůvku ve filmu Jak svět přichází o básníky.

*enzo* Se svým manželem Josefem Abrhámem ztvárnila na filmovém plátně manželský pár hned několikrát. Například v roce 1983 v komedii Svatební cesta do Jiljí nebo Vrchní, prchni. Poprvé se potkali v Činoherním klubu a okamžitě si prý padli do oka. Jí bylo 20 let, on byl o třináct let starší. 

*enzo* Poprvé svého životního druha Josefa Abrháma spatřila v kině ve filmu Neschovávej se, když prší, kde hrál Abrhám jednu z hlavních rolí. Osobně se potkali o deset let později. Vzali se v roce 1976 a o rok později se jim narodil syn Josef.

*enzo* Kromě filmů se Libuše Šafránková objevila v několika seriálech. Například v Cirkusu Humberto, Nemocnici na kraji města, Náhrdelníku nebo v seriálu Gympl s (r)učením omezeným. 

*enzo* V roce 2015 obdržela prezidentskou mediali Za zásluhy.

Foto: archiv 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account