Herečka Lída Baarová proslula nejen svým hereckým uměním, ale také neuvěřitelnou krásou a šarmem. Její život by vydal na nekonečný román. Našli byste v něm mnoho zvratů a osudových, často chybných, rozhodnutí. Ostatně nejen vztah s Josephem Goebbelsem ji dovedl na konci 2. světové války až do vazby, kde strávila více jak 1,5 roku. 

Co jste možná nevěděli o Lidě Baarové: 

Narodila se jako Ludmila Bobková a tatínek ji s oblibou říkal „Bobeš“. Když byla ve druhém ročníku na konzervatoři, objevil ji režisér Miroslav J. Krňavský do svého filmu Kariéra Pavla Čamrdy. Nakonec v tomto snímku získala hlavní roli, ale musela si vybrat umělecký pseudonym. Tatínek ji nakonec poradil, ať se přejmenuje na Baarovou, podal jeho přítele a známého spisovatele Jindřicha Šimona Baara.

Když spolu s Vlastou Burianem natáčela film Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, král komuniků se do ní beznadějně zamiloval. Dokonce se kvůli ní plánoval rozvést, ale jeho manžela si byla stěžovat u rodičů Lídy Baarové. Usiloval však o ní i známý milovník Hugo Haas.

Se sestrou Zorkou Janů si vůbec nebyli podobné. Byla o sedm let mladší, blonďatá a modrooká. Sama Baarová vyprávěla, že si jí vždycky všichni okamžitě zamilovali, kdežto jí přehlíželi. Nakonec její sestra spáchala sebevraždu, a to poté, co ji nevpustili jako herečku do divadla, protože byla sestrou Lídy Baarové, která v té době dostala nálepku kolaborantky.  

Když jí bylo čerstvých osmnáct let a právě natáčela film Lelíček s Vlastou Burianem, pozval ji na schůzku režisér Karel Lamač. „Každý muž, jenž se zamiloval do některé české herečky, která stála za to, stejně dříve nebo později zjistil, že už je přinejmenším druhý. První byl vždycky Lamač,“ řekla později.

Když v roce 1934 natáčela pro německou filmovou společnost UFA film Barcarola, jejím partnerem byl slavný německý herec Gustav Fröhlich. Oba dva se do sebe bláznivě zamilovali a Lída otěhotněla. Během vyčerpávajícího turné k filmu však začala krvácet a v nemocnici ji diagnostikovali mimoděložní těhotenství. Následná operace ji připravila o možnost mít v budoucnu děti. 

Měla roční vztah s Dr. Paulem Josephem Goebbelse, jedním z největších propagandistů světových dějin, vášnivým milovníkem a oddaným společníkem Adolfa Hitlera. Byl její krásou naprosto okouzlen a rozhodnut vzdát se své ženy i celé rodiny. Oba dva však za tuto avantýru nakonec zaplatili, když do jejich vztahu po prozrazení zasáhl Adolf Hitler. Baarová byla tehdy vypovězena ze země a později jí těchto pár dní radosti přineslo ještě mnoho zlého. Obvinění z kolaborace ji zničilo rodinu, vztah i celý život a ona nakonec zemřela sama a všemi opuštěná. 

Na pohřeb jedné z nejslavnějších českých hereček Lídy Baarové v roce 2000 přišla jen hrstka lidí. I tehdejší ministr kultury vzkázal něco ve smyslu, že se nemůže zúčastnit připomínky umělkyně, která byla v kontaktu s nacistickými pohlaváry. 

Foto: archiv

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account