Výhonky čerstvě vyklíčených rostlinek jsou cestou, jak dodat tělu vitamíny, minerály a antioxidanty. Obzvláště nyní na jaře, kdy si tělo zaslouží řádnou dávku vitamínů. 

Co jsou microgreens?

Microgreens jsou malé rostlinky, vyrůstající ze semen čerstvě po vyklíčení.  Sílu, která se skrývá v mladých rostlinkách, je možné tušit i bez analýzy vědy. Díky vědě ale přesněji víme, čím konkrétně mohou microgreens prospívat lidskému tělu.

  • Obsahují pořádnou nálož vitamínů, minerálů a antioxidantů.
  • Dodávají tělu vitamin C, D, E a vápník, hořčík, železo a fosfor.
  • Chlorofyl obsažený v rostlinkách tělo regeneruje a detoxikuje.
  • Řada aminokyselin podpoří imunitní systém a metabolismus.

Potěší i duši

Výživové hodnoty jsou nesporné. Někomu ale možná budou dostupné i další blahodárné účinky. Samotný kontakt s pěstováním, růstem, se životem, to může být zábava či meditace. Pečovat o rostlinky, které se pak odvděčí svou silou a chutí dělá člověku často radost.

Není potřeba brzkých ranních nákupů na trhu, ani zahrady u domu a po ruce máte svěží zelené zpestření jídla. Stačí udělat pár kroků k parapetu. Je to obdobný zážitek jako bylinkový záhonek. Jen microgreens se vám vejdou i na okno a užijete si je i v zimě.

Foto: se souhlasem Plastia

Dvě varianty, které usnadní práci

Čerstvé výhonky můžete získat klíčením ze semen (microgreens) nebo obrůstáním natí z nevyužitých částí rostlin a zeleniny (regrow).

V obou případech se klíčení a obrůstání daří v designových nakličovacích miskách. Microgreens v nich vyrůstají buď na podložce z perlanu – celulózového vlákna, nebo na speciálním absorpčním gelu. Sada Regrow si vystačí se samotnou vodou.

Foto: se souhlasem Plastia

Usnadněte si to

Startovací sada vás na začátku mohou motivovat k samotné akci. Přiznejme si, leckdy i věci, po kterých toužíme a vnímáme je jako hodnotné a správné, visí na chvostu našich úkolníčků.

Vše je navrženo tak, aby se s minimem překážek dočkal úspěchu i začátečník. Sestava misek, víčko i perforované sítko umožňují, aby semínka měla potřebnou vlhkost a z počátku i tmu. Sklizně se s nimi tedy dočkáte téměř na 100%. Pak už je to jenom o tom, nakolik se do procesu klíčení a pěstování zamilujete. Co týden můžete sklízet výhonky, zkoušet nové druhy semen a radovat se z úrody.

Foto: se souhlasem Plastia

Microgreens nakličovací miska – pěstování klíčků a výhonků nikdy nebylo jednodušší. Pro tuhle čerstvou zásobárnu vitamínů a minerálů nemusíte na trh, vypěstujete ji jednoduše na kuchyňské lince. Produkt nabízíme také z materiálu s příměsí kávové sedliny, která byla použita jako přírodní barvivo.

Jaký je život s nakličovací miskou?

Oproti běžným klíčícím sítkům a miskám je sada Microgreens výjimečná svoji kompaktností. Snadno se v ní mění voda. Po sklizni úplně jednoduše vyjmete vnitřní sítko a perlan nebo gel se zbytky rostlinek jedním pohybem pošlete do kompostéru nebo nádoby na bioodpad. Vše je možné snadno opláchnout i v myčce a připravit pro další použití. A klidný a moderní design dělá z misek na parapetu navíc skutečně ozdobu.

Při pěstování na vás nečíhají žádné záludnosti. Jediné, na co je důležité myslet, je rosení, které zabrání vyschnutí klíčků. A samozřejmě výměna vody a údržba pomůcek, což jsou taktiky, díky kterým se vyhnete hnilobě a plísním.

Foto: se souhlasem Plastia

Sečteno a podtrženo

  • První den vás čeká pár minut přípravy – perlan 2 min., absorbční gel 7 min. (s 5 min. pauzou)
  •  V dalších dnech se kocháte, těšíte a rosíte semínka a později klíčící rostlinky.
  •  Odhadem 5–10 den sklízíte výhonky a mlsáte.
  • Když je kompletně sklizeno, asi 3 minutky vám zabere úklid a příprava na příště.

Rostliny vhodné ke klíčení

Běžně se ke klíčení na misce používají semínka jetele, rukoly, vojtěšky, hořčice, červeného zelí nebo ředkviček. Ideální jsou v bio kvalitě. Zjednodušeně jsou to ty, které po navlhčení kolem sebe přirozeně vytvářejí gel. Pro velká semena např. čočka, fazole mungo nebo hrách) nejsou misky vhodné, nakličujeme je ve sklenici.

Některé chutí připomínají dospělé rostliny (ředkvička, rukola). Vojtěška, neboli alfalfa, přinese spoustu výživy, ale chuťově je spíše neutrální, méně výrazná.

Foto: se souhlasem Plastia

Zdroj: Wikipedia Commons, Plastia

11 Komentářů
  1. Michaela Kočicová 2 roky ago

    Tento článek mě nadchl, zvažuji nákup sady. 🙂

  2. Běla Víznerová 2 roky ago

    Také používáme na klíčení vatu. Jinak velmi zajímavé 🙂

  3. Kristýna Štírová 2 roky ago

    Máme doma taky mikrobylinky a musím říct, že mě to moc baví. Klíčky nám už pokrývají takový speciální příborník, který jsme si koupili. Takže teď když si jdu pro příbor nebo třeba lžičku, abych si udělala snídani nebo svačinu, tak si utrhnu pár hrachovým klíčků nebo třeba řeřichu a obzvláštním tím svoje jídlo. 🙂

  4. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Řeřichu si dávám klíčit na vatu každou zimu, mam ji moc ráda a chci zkusit třeba i červenou řepu a jiné klíčky 👍

  5. EsterNováková 2 roky ago

    Kupte si třeba někdy také https://www.muudlabs.cz/ mate yerbu, uvidíte, že nebudete litovat. V kombinaci s mikrozeleninou budete určitě žít plnější a kvalitnější život. My to tak alespoň máme, nevím jak ti ostatní jako vy třeba teda no..

  6. Jaroslava Korpášová 2 roky ago

    Mikrobylinky jsou super 🙂

  7. NelaVávrová 2 roky ago

    Dokonale popsáno… Tuhle sadu jsem viděla na rohlíku a zvažovala nákup 🙂

    • Jaroslava Korpášová 2 roky ago

      já zahlédla snad i v Penny, také jsem nad tím přemýšlela, ale ve finále si myslím, že zvládnu naklíčit i bez sady

  8. MartinaBěhalová 2 roky ago

    Návod na klíčení vypadá jednoduše.

    • Jaroslava Korpášová 2 roky ago

      pamatuji si, že jsme takovéto klíčení jako děti prováděly i ve škole v rámci výuky….jen tedy jako základ byla namočená vata

  9. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Zajímavé.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account