Rok od roku přibývá lidí, kteří žijí v garsonce nebo jednopokojovém bytě a nemají samostatnou ložnici. To v zásadě ničemu nevadí, je ale důležité místo na spaní oddělit od ostatních částí bytu. Jak na to? Pomůže klasická či skleněná stěna, paraván nebo knihovna ve stylu, který se k vám domů hodí nejlépe.

Oddělený spací kout

Do větší garsonky by se měl vejít spací kout, kam si večer jednoduše lehnete, aniž byste museli cokoli rozkládat nebo sklápět. Prostor pro nerušený odpočinek si vytvoříte třeba za kuchyňskou linkou, závěsem nebo obývací stěnou a její součástí může být i skříňka pod TV. 

Přitom můžete spát na standardně velké posteli s kvalitním roštem a pohodlnou matrací. A hlavu si nemusíte dělat ani s tím, kolik zabere místa, stačí vybrat variantu s úložným prostorem. Primárně je ale určen na ložní prádlo, deky a polštáře – snažte se ho tedy nepřeplňovat věcmi, které se vám jinam nevejdou. Zejména to platí pro dřevěné postele, kde by dřevo nemohlo dýchat, čímž by se snížila jeho životnost.

Sklápěcí postel

Pokud máte místa opravdu extrémně málo, pořiďte si postel, kterou přes den jednoduše umístíte do skříně. Ne, nejde o vtip, dnešní moderní technologie to opravdu umožňují – navíc umožňují rychlou a snadnou manipulaci. 

Abyste ušetřili i další místo, které by jinak zabíralo osvětlení, zkuste tuto postel s rámem opatřit i LED páskem. Svítit může mnoha různými barvami. Celý prostor tak zaujme nejen po praktické, ale také po designové stránce.

Vyvýšená postel

V bytech s vysokým stropem se skvěle osvědčilo patro na spaní. Pokud je správně umístěné, ušetří opravdu hodně místa. Na druhou stranu nebude vyhovovat každému. 

Zejména ho nedoporučujeme pro seniory a osoby s omezenou pohyblivostí, závratěmi nebo dýchacími problémy. Jestli ani do jedné kategorie nepatříte, nic vám nebrání si patro na spaní vytvořit. Na co nezapomenout? V první řadě na dostatečnou výšku nad postelí – pro pohodlné sezení je ideální alespoň 90 cm.

Lůžko ale nemusíte umisťovat tak vysoko. Oblíbené je i takzvané pódium, do kterého postel jednoduše skryjete. Tento koncept pochází z Japonska, kde se s nedostatkem místa potýkali už dávno před námi. Využili tak svých zkušeností a vznikla minimalistická funkční postel, na které se krásně vyspíte. Matrace můžete položit přímo na pódium, ale větší komfort vám zajistí rám s lamelami – jen počítejte s vyšší cenou. 

Rozkládací gauč

Další možností je precizně zpracovaný rozkládací gauč s dvěma kvalitními matracemi – během pár minut ho proměníte v pohodlnou postel. Při nákupu byste ale určitě neměli šetřit, protože levnější pohovky jsou vhodné maximálně pro krátký odpočinek. Při každodenním spaní by vás z nich zbytečně bolela záda.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Vidaxl, Wikipedia Commons

Tagy:
9 Komentářů
 1. Kristýna Štírová 1 rokem ago

  Taky jsme tohle hodně řešili. Malý byt, hodně dětí. Asi všechny to známe. Jednou to období zkrátka přijde a je potřeba se posunout. Nejdřív jsme řešili přikoupení vedlejšího bytu a rozšíření. Ale nakonec jsme se rozhodli pro vlastní bydlení v rodinném domě. Jen jsme na to neměli peníze. Nakonec jsme ale objevili možnost investice do P2P půjček u platformy julu.cz/investment-offer/ a překvapilo nás, jak je to fakt výhodné a bezpečné i přesto, že jde o nebankovní společnost.

 2. Tereza Poláková 1 rokem ago

  To je přesně i náš problém. Taky máme malý byt, takže spíme v obýváku a vůbec jsem nemohla vymyslet, jak to zařídit. Hodně mi pomohl tento článek https://www.gabon.cz/blog/obyvak-s-loznici-v-jednom-kvalitni-spanek-muzete-mit-i-v-omezenem-prostoru/ , díky kterému jsem si prostor lépe zorganizovala a krásně se nám sem všechno vejde a i na rozkládací sedačce se spí dobře, pokud je kvalitní 🙂 .

 3. Michaela Spalovská 1 rokem ago

  S prostorem v bytě naštěstí problém nemáme, ale tipy jsou to rozhodně zajímavé.

 4. KláraOdehnalová 1 rokem ago

  Fajn tipy. Malý byt nás naštěstí netrápí, ale občas řešíme nedostatek úložného prostoru.

 5. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  naštěstí máme zatím byt 3+1 a vejdeme se, i když přijede návštěva…

 6. MartinaBěhalová 2 roky ago

  Nápady jak obarvit uspořádat být se hodí. Vyklápěcí postel jsme měli super na spaní.

 7. Dobré rady, kvalitní lůžko je opravdu pro život podstatné

 8. NelaVávrová 2 roky ago

  tak tohle ráda čtu, to se nám hodí, hlavně na malé byty v okolí Prahy 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account