Nový spotřebič, jako je pračka nebo lednička s mrazničkou, je velká investice a doufáme, že i taková, kterou budete muset udělat jen párkrát za život. Tyto typy spotřebičů jsou nezbytné pro každodenní život a protože na ně tak silně spoléháme, představují značnou část našich účtů za energii – jejich pouhé ponechání v pohotovostním režimu představuje přibližně 10 % nákladů na energii typického domu, a to jsou periody, kdy nejsou používány!
Proto, pokud nakupujete nové spotřebiče, ať už kvůli přestavbě nebo proto, že staré vybavení se nakonec vzdalo, má smysl kupovat energeticky účinné spotřebiče, které jsou co nejvíce ekologické.To nepomůže pouze snížit emise, které vedou ke globálnímu oteplování; energeticky účinné spotřebiče vám také pomohou snížit účty za energii.
Ale kde začít při udržitelném nakupování energeticky účinných spotřebičů? Náš rychlý průvodce vám řekne, co potřebujete vědět.
Jak vybrat energeticky účinné spotřebiče
Když kupujete spotřebiče, myslete na dvě cenovky. První pokrývá kupní cenu – berte to jako zálohu. Druhou cenovkou jsou náklady na provoz spotřebiče po dobu jeho životnosti. Tu druhou cenovku budete platit každý měsíc s účtem za energie po dobu 10 až 20 let, v závislosti na spotřebiči. Chladničky vydrží v průměru 12 let; pračky vydrží asi 11 let a například pokojové klimatizace vydrží asi devět let.
Při nákupu zvažte štítky a funkce, které vám mohou pomoci zajistit, že kupujete spotřebiče s nízkými provozními náklady. Níže je to, co potřebujete vědět.
Podívejte se na štítky
Všechny spotřebiče musí být označeny energetickým štítkem, který uvádí jejich hodnocení účinnosti. Ty se pohybují od G (nejméně efektivní) do A (nejefektivnější). Tato hodnocení jsou založena na množství energie, kterou každé zařízení spotřebuje. Čím méně jednotek energie (měřeno v kilowatthodinách nebo kWh) spotřebič spotřebuje, tím lepší je jeho hodnocení. Je zřejmé, že chcete zvolit spotřebič s nejvyšším možným hodnocením. Nicméně…
Obecně jsou spotřebiče rozděleny do kategorií podle jejich velikosti. To znamená, že dva různě velké spotřebiče se stejnou energetickou třídou mohou spotřebovávat různé množství elektřiny. Například 265 litrová lednička s mrazákem s hodnocením G by mohla stát přibližně 80 eur ročně (70 kg CO2e), zatímco provoz větší 424 litrové chladničky s lepším hodnocením F by mohl stát přibližně 90 eur (75 kg CO2e) ročně. Nejlepší je zkontrolovat energetický štítek spotřebiče a vyhledat produkt s nejlepší energetickou třídou pro požadovanou velikost.
Zvažte velikost spotřebiče
Je důležité vybrat správné velikosti spotřebičů. Například příliš velká pračka nebo myčka nádobí, kterou pravidelně pouštíte poloprázdnou, je mnohem méně efektivní než menší spotřebič, který můžete spustit vždy naplno. Podobně je plná chladnička efektivnější než ta, která je stále prázdná.
Vzhledem k tomu, že jsou spotřebiče rozděleny do kategorií podle velikosti, velká a malá chladnička mohou mít stejné energetické hodnocení, ale větší model může spotřebovat více elektřiny. Hledejte produkt s nejlepší energetickou třídou pro velikost, kterou potřebujete.
Funguje to i opačně: instalace klimatizačních jednotek, které jsou pro váš domov příliš malé, je neefektivní, protože budou muset být zapnuté déle a budou muset pracovat tvrději, aby váš domov ochladily. Velké televizory mohou být obzvláště náročné na energii. Čím větší je obrazovka, tím více energie spotřebuje, bez ohledu na její energetickou třídu. Volbou menšího televizoru tedy obecně ušetříte více energie. Po výběru nejmenšího televizoru, který je stále vhodný pro vaše potřeby, je nejlepší způsob, jak ušetřit energii, snížit nastavení jasu na nejnižší přijatelnou mez a nezapomeňte televizor vypnout, když jej nepoužíváte.
Kupte spotřebiče s nastavením pro úsporu energie
Nastavení úspory energie je důležité pro myčky nádobí. Pokud je nádobí jen lehce znečištěné, bude i po lehkém umytí čisté; mycí cyklus s plným výkonem by spotřeboval více energie a vody, než je nutné. Nastavení „eco“ (nebo nastavení „úspora energie“) vám umožňuje šetřit energii a vodu, pokud je to možné, aniž byste museli obětovat schopnost náročného čištění v případě potřeby.
Pračky mohou mít také podobné nastavení, ale v tomto případě je to méně důležité – můžete si vytvořit vlastní možnost „úspora energie“ výběrem studené vody a nastavení „ruční praní“.
Zkontrolujte konstrukční vlastnosti
Design neovlivňuje pouze estetiku spotřebiče, ale také jeho funkčnost a spotřebu energie. Například chladničky s mrazicími jednotkami nahoře nebo dole jsou energeticky účinnější než ty s mrazničkami na boku. Funkce, jako jsou dávkovače ledu, mohou také zvýšit množství spotřebované energie.
Zvažte chytré spotřebiče
Chytré spotřebiče mohou být mnohem energeticky účinnější než ty, které nejsou připojeny nebo řízeny chytrými elektroměry nebo systémy domácího hospodaření s energií, protože vám pomáhají využívat elektřinu mimo špičku.
Chytré spotřebiče se nevypínají pouze v době špičky poptávky po elektřině – používají i rafinované způsoby, jak změnit spotřebu energie. Klimatizace může běžet o něco méně často nebo ohřívač vody může upravit cyklus ohřevu tak, aby fungoval při nižších nákladech na energii, aniž by to ovlivnilo jejich výkon.
Lednička s mrazničkou nebo sušička prádla s vestavěným WiFi může znít absurdně, ale pokud jste odhodláni snížit svou uhlíkovou stopu a můžete si dovolit výdaje na takový spotřebič, mohou být tyto funkce přínosem pro úsporu peněz. Fungují tak, že se aktivují, když je v rozvodné síti přebytek výroby obnovitelné energie, takže jednotka výkonu je čistší a levnější (pokud máte vhodný tarif pro dobu používání). Jedním z příkladů je noční nabíjení elektromobilů.
A přicházejí s řadou užitečných funkcí. Například chytré chladničky vám umožní nahlédnout dovnitř, aniž byste museli otevírat dveře – ideální pro snížení spotřeby energie velkých rodin a častého shánění svačin pro děti. Chytré myčky nádobí nabízejí ultra přizpůsobitelné nastavení navržené pro každý druh požadavku na čištění, zatímco chytré spotřebiče na vodní bázi, jako jsou pračky, jsou schopny automaticky detekovat závady a netěsnosti. Tyto typy spotřebičů se stanou stále běžnější, takže možná budete chtít zvážit tento skok při příštím nákupu spotřebiče.
Nenechte se odradit pořizovacími náklady
Energeticky účinné spotřebiče jsou často dražší než jejich standardní protějšky, a protože spotřebiče jsou již drahé, může to pochopitelně potenciální kupce odradit. Ale to je krátkozraký pohled. Spotřebiče totiž mají, jak jsme již zmínili, dvě cenovky: počáteční náklady a „skryté“ náklady na provoz zařízení po dobu jeho životnosti.
Prioritizujte
Zvažte, do kterých spotřebičů musíte investovat dříve, abyste maximalizovali své úspory. Například výměnou staré lednice ušetříte více než výměnou starého toustovače.
Rozvíjející se technologie hrají hlavní roli ve zlepšování energetické účinnosti spotřebičů. Například klimatizace dostupné na dnešním trhu jsou o 20 % účinnější než ty, které se prodávaly před deseti lety. Energeticky úsporné spotřebiče mohou mít o něco vyšší cenu, ale pamatujte, že snížením spotřeby energie dosáhnete v dlouhodobém horizontu úspor.
Na způsobu instalace a provozu vašich spotřebičů záleží
Nainstalujte své spotřebiče tak, aby fungovaly efektivně a na optimální úrovni. Například chladničky by neměly být umístěny vedle pecí nebo teplých míst, protože budou muset pracovat tvrději, aby plnily svou funkci.
Důležité je také správné používání a údržba. Před vložením do chladničky nechte ohřáté potraviny vychladnout (lednička tak spotřebuje méně energie na ochlazení) a zkontrolujte těsnění na dveřích chladničky, aby studený vzduch neunikal ven.
U všech spotřebičů si před instalací přečtěte pokyny, abyste se ujistili, že je od začátku umístíte a používáte správně – může vám to ušetřit čas a energii.
Použijte termostat, abyste minimalizovali spotřebu energie a přesto dosáhli komfortní pocit z domova. Věnujte nějaký čas čtení návodu, abyste věděli, jak tyto funkce zapnout, pokud nejsou výchozím nastavením.
Provozujte spotřebiče co nejkratší dobu a vypněte je u zdi, když se nepoužívají. To zahrnuje počítače, obrazovky, kancelářské a domácí zábavní produkty, jako jsou tiskárny a reproduktory (s výjimkou spotřebičů, jako jsou ledničky a některé lékařské vybavení, které musí zůstat zapnuté po celou dobu).
Sečteno a podtrženo
Nákup spotřebiče do domácnosti je velký výdaj, takže je lákavé jít do toho, co se na první pohled zdá být nejdostupnější možností. Je však důležité zvážit i budoucí provozní náklady. Dlouhodobý pohled na vaše rozhodnutí vám pomůže ušetřit na účtech za energii a snížit množství energie, kterou spotřebujete, což je životně důležité v boji proti změně klimatu a v dnešní nelehké době i pro zachování úrovně vašeho životního standardu.
Foto: Shutterstock
Zdroje:
Není to tak dlouho, co jsme domů vybírali novou pračku a čističku vzduchu a taky jsem se nejdřív dívala na recenze, než jsem si něco vybrala. Je tolik výrobců a tipů a je v nich velký rozdíl. I když to nechápu. Přitom by měly být všechny stejné, nebo by mi to alespoň přišlo logické, ale bohužel nejsou a když se v tom úplně neorientuju, tak jsem byla ráda za recenze, díky kterým jsem si pak dokázala vybrat.
Plánuji rekonstrukci, takže je to pro mě podstatné téma. Rozhodně nechci levné žrouty
Nebýt toho, že se nám letos rozbila pračka, tak bych žádnou novou nekupovala, ale bohužel se tak stalo a opravovat tu starou by moc nemělo smysl. Měli jsme ji skoro 20 let. To, že ta nová bude úspornější je jasné, ale otázka je jestli i tak dlouho vydrží. Jinak co se týče úspor, tak si myslím, že toto téma dnes řeší opravdu každý. Hlavně teda úspory na vytápění. Já jsem třeba ráda, že už konečně máme hotové zateplení, viz https://baumit.cz/reseni-kategorie/zateplovaci-systemy Myslím si, že to se nakonec na účtech za energie hodně projeví.
V dnešní nabídce spotřebičů je opravdu někdy těžké vybrat ten nejlepší pro danou domácnost.
Děkuji za tipy.
Postupně jsem vyměnila spotřebiče za úspornější, také žárovky……
Rozhodně se hodí ušetřit také v oblasti zahradničení. Proto já doporučuji si nainstalovat na zahradě https://www.zavlazovaci-systemy.net/kapkova-zavlaha_k86/ kapkovou závlahu. Zvláště v dnešní době drahých energií se vám každá ušetřená stokoruna bude hodit a náležitě tuto úsporu ušetříte. A nebo můžete i investovat.