844

Téměř každý, kdo někdy stál před otázkou, jak doma nejlépe uklidit, už asi slyšel o metodě „zázračného úklidu“, kterou proslavila (a vynalezla) Japonka Marie Kondo. Originální metoda úklidu, která nadchla miliony lidí po celém světě, má své zastánce i odpůrce. Ke kterým se řadíte vy? Ať už je odpověď jakákoli – nebo jste dokonce o „KonMari“ metodě nikdy neslyšeli – čtěte dále.

Jak správně uklidit – po japonsku

Marie sama tvrdí, že žádný z jejích klientů se nikdy nevrátil ke svým předchozím návykům. Teď už má nejen svou show na Netflixu, ale i školu, kde cvičí certifikované „KonMari“ poradkyně. Že nápor práce nezvládá, není divu – její metodu organizace domácnosti už totiž vyzkoušely zástupy lidí.

Spočívá na několika základních pilířích. Tím nejviditelnějším je uklidit rychle a jednou provždy celý dům či byt. To vypadá možná neproveditelně, ale Marie sama tvrdí, že právě to je zárukou úspěchu: pokud uklidíte v jednom tahu, nehrozí vám, že vám dojde energie. Uklízení je totiž namáhavé!

Proč je důležité vědět, proč?

Jiná expertka na úklid, Barbara Hemphill, říká ve své knize Méně nepořádku, více života, že „nepořádek jsou odložená rozhodnutí“. A pokud tato odložená rozhodnutí chcete udělat a uklidit, je to stejně namáhavé, jako třeba přestat kouřit, zhubnout či začít cvičit!

Rychlý úklid samozřejmě není jediným principem japonské metody – dalšími jsou třeba přesná vizualizace toho, proč chcete uklízet a jak váš život bude vypadat, až budete mít uklizený domov.

Co mi přináší radost?

Nebo originální způsob ukládání věcí, který zajistí, že na ně budete vždycky na všechny vidět. V magazínu na Ženách se jednotlivým aspektům KonMari budeme tenhle rok věnovat pravidelně, stejně jako dalším způsobům organizace. Protože zorganizovaný život znamená daleko jednodušší život – to se nedá popřít.

Možná nejdůležitějším tipem Marie Kondo ale je způsob, jak přistupovat k věcem jinak. Radí, aby si člověk nechal jen to, co mu intuitivně přináší radost: pokud věc vezme do ruky a jeho tělo má pocit štěstí. K takovým věcem se pak snáze budeme chovat, jako ke starým kamarádům: s péčí, láskou a respektem.

Uklidit si život

A to zpětně ovlivní i celý náš život. Po „KonMari úklidu“ jsou běžné životní změny typu rozvodu, ale i naopak nových vztahů, nové práce, zhubnutí či uzdravení, zkrátka vstupu do vysněného života.
KonMari metoda má ale i své odpůrce: někomu připadá příliš iracionální nechat si jen to, co v nás budí radost (třeba štětka na záchod nám asi moc radost nezpůsobuje, přesto je doma nutná). Někomu zase přijde nepraktické uklízet najednou. Konkurenční metoda radí naopak uklízet deset minut denně, případně si vzít jeden šuplík či jednu „zásobárnu“ nepořádku.

Tipy pro efektivní úklid

Pokud se rozhodnete pustit do úklidu, ať už jakoukoli metodou, máme pro vás pár užitečných tipů:
– Napište si, nebo nahrajte své proč. Jaký bude váš život, až budete mít domov svých snů? Jak to vlastně vypadá, jaký pocit vám to přináší?
– Najděte si podporu. Může to být kamarádka se stejným záměrem, nebo Facebooková skupina (je jich požehnaně).
– Dbejte na dostatečnou hydrataci. Uklízení je opravdu náročné, psychicky i fyzicky. Pijte pokud možno čistou vodu, ještě lépe převařenou a horkou.
– Nenechte se zastrašit, když to nejde. Každý den můžete začít znovu!
Uklízíte najednou, nebo postupně? Nebo vůbec? Podělte se s námi v komentářích a na našich sociálních médiích!
Autorka: Erika Hájková
Foto: Shutterstock

Tagy:
4 Komentářů

Komentáře jsou uzavřeny.

 1. Romana Mlynářová 6 měsíci ago

  Uklízím postupně 🙂

 2. Ludmila Frühbauerová 6 měsíci ago

  Moc mě toto téma zajímá a jít do úklidu naráz, to chce hodně odhodlání. Zajímal by mě systém a postup takového úklidu. Uklízím postupně.

 3. SimonaKratochvílová 6 měsíci ago

  ja by som aj uklidila vsetko naraz, ale moj muz nechape, ze by som potom rada mala aspon 24 hodin poriadok a mne to neskutocne vytaca. Kazdy mame hold ten level kedy nam uz neporiadok vadi, inde

 4. Petra Pecka 6 měsíci ago

  Funguje!

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account