Nový rok, nové výzvy. A ty na organizaci domácnosti jsou pro mnoho z vás lákavou záležitostí. Nedivíme se! Máme to hodně podobně. S posledními smítky jehličí, které jsme odstranili ze svých domácností, je na řadě detailně se podívat na neuspořádané zásuvky, skříně a šatny ve vaší domácnosti. Bez ohledu na to, jestli spadáte do kategorie nadšených organizátorů nebo je pro vás samotná představa úklidu skližující, protože prostě nevíte, kde začít, zeptali jsme se odborníků na nejlepší rady, jak na organizaci domácnosti. A nezapomněli jsme ani na emocionální stresory, které vedou k nepořádku. Zajímá vás první krok? Jen čtěte dál…

10 nejlepších tipů na organizaci domácnosti podle profesionálů

Foto: Shutterstock

1. Každá věc má svoje místo

Jednou z věcí, které mohou mít velký vliv na uspořádání vaší domácnosti, je umístění. Ujistěte se, že vše z kategorie, na které pracujete (kuchyň, šatna, spíž atd.), dáte dohromady a doslova „posbíráte“ po celém domě nebo bytě. Pokud totiž na jedno místo přinesete všechno (například všechny své hrnky na kávu nebo čaj), budete tak mít lepší přehled kolik toho máte a jestli opravdu potřebujete vše. 

Foto: Shutterstock

2. Prověďte inventuru

Profesionální organizátoři mají standardní slovo pro inventarizaci: editace. V zásadě to znamená určit kousky, které si chcete nechat, vyhodit nebo darovat. Po takové „editaci“ vám pak zbydou jen věci, které doma potřebujete a máte je rádi. Estetická organizátorka Wendy Silberstein dodává: „Nenechávejte si žádné oblečení, které jste nenosila 12 měsíců nebo déle. Žádné kuchyňské nebo koupelnové výrobky, kterým vypršela doba použitelnosti, ani žádný inventář, který vám za poslední rok nesloužil ke prospěchu.“

Foto: Shutterstock

3. Vše označte

Jakmile si protřídíte svůj prostor, dokončete své mistrovské dílo tím, že ho oštítkujete. Ruku na srdce, momentálně si totiž určitě pamatuje, kde najdete všechny své vykrajovátka, ale jakmile je nebudete nějaký čas používat, snadno se může stát, že krabičku, do které jste je uložili prostě nebudete moci najít. A tak samozřejmě koupíte nové… a opět roztočíte kolotoč přeplněnosti vaší domácnosti.

Foto: Shutterstock

4. Řešte jeden prostor po druhém

Nelze popřít, že organizace může být pro mnoho lidí stresující činností. Odborníci doporučují začít v malém a řešit jeden prostor vašeho domu po druhém, abyste předešli pocitu sklíčení a frustrace. Projděte se po svém domě a zvažte, který prostor to potřebuje nejvíce, a tím rovnou začněte. Ashley Murphy, spoluzakladatelka společnosti Neat Method, považuje za nejlepší vybrat si místo, které ve svém domě používáte nejčastěji. „Jakmile totiž svůj úkol dokončíte, dodá vám to sebedůvěru, pustit se do dalších místností,“ vysvětluje. 

Foto: Shutterstock

5. Nespěchejte

Může být lákavé pokusit se zorganizovat botník mezi obchodními hovory a příchodem dětí ze školy, ale nedělejte to. Pravděpodobně totiž budete potřebovat víc času, než si teď myslíte. A jakmile ho nebudete mít, budete ve stresu. „Nesnažte se rychle dokončit svůj projekt, o kterém víte, že potřebuje čas,“ říká profesionální organizátorka Wendy Silberstein. „Pokud totiž vyndáte všechny boty ze svého botníku, pravděpodobně si uděláte na chvilku doma velký nepořádek a budete potřebovat čas ho zorganizovat, než se děti vrátí domů.“

Foto: Shutterstock

6. Držte se pravidla: jedno dovnitř, jedno ven

Nakupování může být pro spoustu lidí opravdu zábavná a relaxační činnost. Pokud se ale chcete vyhnout přeplněnému šatníku, držte se pravidla: jedno dovnitř, jedno ven. „Pokud si například z obchodu přinesete úžasné šaty, nezapomeňte darovat jedny starší ze své skříně třeba kamarádce,“ dodává Ashley Murphy ze společnosti Neat Method. To zajistí, že prostor ve vaší domácnosti nebude přeplněný. 

Foto: Shutterstock

7. Používejte to a nebo vyhoďte

Je snadné propadnout zvyku hromadění věcí, „které se jednou budou hodit“. „Pokud něco nepoužíváte, proč by to mělo zabírat místo ve vaší skříni nebo kuchyni?“ říká Sharon Lowenheim, certifikovaná profesionální organizátorka a zakladatelka organizace Organizing Goddess. 

Foto: Shutterstock

8. Zohledněte své zvyky

Tento organizační tip vám změní život. Je totiž spíše o tom, jak se dostat ke kořenům nepořádku, než o organizaci jako takové. „Když se na konci dne vrátíte domů, jste typ člověka, který okamžitě pověsí kabát?“ ptá se Sara Losonci, zakladatelka Shelfie NYC „Nebo ho prostě hodíte na židli v předsíni?“ Pokud dáváte přednost tomu prvnímu, snažte se, aby vaše skříň v předsíni byla natolik prázdná, že se do ní kabát pohodlně vejde. Pokud naopak kabát hodíte na židli, Sara doporučuje pověsit na zeď pevný, velký a dlouhý věšák, který zajistí, že nebude ve vašem bytě nepořádek. 

Foto: Shutterstock

9. Vytvořte domov všemu, co vlastníte

Pravděpodobně už jste slyšeli rčení: „Místo pro všechno a všechno na svém místě.“ Tento tip dokonale ztělesňuje trend organizace roku 2023. Ať už si do domácnosti koupíte cokoliv, najděte tomu pevné místo. Kdykoliv tak budete hledat, přesně budete vědět, že váš fén nebo mixér najdete v dané poličce. Vždy během běžného úklidu proto věci vracejte na jasně dané místa, protože jedině tak máte šanci udržet si přehled a pořádek.

Foto: Shutterstock

10. Zaměřte se na „horká“ místa

Na rovných plochách jako je váš jídelní stůl nebo kuchyňská linka se obvykle hromadí nejvíc nepořádku a věcí s pomyslným označením „nevím, kam s tím, tak to nechám tady“. „Například, když umístíte na stůl velkou vázu s květinami a přidáte prostírání, jasně vyšlete do světa zprávu, že tento prostor není skládkou,“ vysvětluje Sharon Lowenheim ze společnosti Organizing Goddess.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Neat Method, Wendy Silberstein, Organizing Goddess

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
11 Komentářů
 1. Tereza Poláková 1 rokem ago

  Já dělám před Vánocemi vánoční úklid a pak mezi svátky rovnám skříně. Nepotřebné věci vyhazuju, ono se jich za ten rok vždycky tolik nashromáždí 😀 . letos jsem se dala před Vánocemi taky do čištění žaluzií, které jsem pořád odkládala. Koupila jsem si na to takový speciální čistič z https://www.plaza.cz/darky-hry-zabava/ a žaluzie s ním šly krásně omýt 🙂 .

 2. Tereza Příhodová 1 rokem ago

  Tak tenhle článek si ukládám. Chystáme se teď na jaře dělat doma generální úklid a ráda bych to tu i celé přeorganizovala. Musím ale říct, že toho úklidu se docela děsím. Hlavně teda v koupelně to bude zábava. Mám tam už dlouho například problém s vodním kamenem. Dívala jsem se ale, že třeba tady https://www.livli.cz/magazin/jak-se-zbavit-vodniho-kamene-ve-wc/ mají docela dobré tipy jak ho odstranit, tak to asi vyzkouším a uvidíme. Snad to zabere.

 3. Michaela Spalovská 1 rokem ago

  Inventura by byla skutečně třeba, i když se snažím přece jen se mi doma sešlo pár věcí, které nevyužívám.

 4. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Každý rok děláme doma inventuru a co se ten rok nepoužilo, to jde pryč. Podle možností rozdáme nebo vyhodíme 🙂

 5. Kristýna Štírová 1 rokem ago

  Předěláváme dům, tak samozřejmě řešíme i celkovou organizaci. A je teda pravda, že jak tak čtu ty články, tak jsme to měli v děsném chaosu. A ona je teda pravda, že vždycky když to čtu, tak si říkám, že ty chyby tam skutečně byly. Takže jakmile si vybereme z rohové sedací soupravy, budeme řešit to, jak to celé koncipujeme, kde bude úložný prostor a tak dále. 🙂

 6. KláraOdehnalová 1 rokem ago

  Svou domácnost bych zorganizovala ráda, ale jsem neskutečný bordelář a dost s tím bojuji

 7. MartinaBěhalová 1 rokem ago

  Na úklid domácnosti je nejlepší stěhování. Najednou zjistíte kolik nepotřebných věcí máte.

 8. EsterNováková 1 rokem ago

  Hlavně bychom si také měli organizovat naše diáře. Třeba tento rok po studiích bych chtěla jít na https://www.hitprace.cz/brigady/ brigádu někam na koupaliště. Chci totiž hodně času trávit venku. Tím že studuji na doktora tak hodně času trávím jen a pouze ve čtyřmi stěnami a věnuji se učení. Je to pruda.

 9. Poslední roky se snažím o to, byt dalšími kravinkami a věcmi, které k ničemu pořádnému neslouží, nezahlcovat. Veskrze bych řekla, že mám ve svých věcech pořádek a přehled.

 10. NelaVávrová 1 rokem ago

  na to bych potřebovala dovolenou a větší byt 😀

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account