Objevili jste na půdě stříbrné příbory po babičce, v klenotnici se vám krčí zašedlý prstýnek či náramek z tohoto kovu a přemítáte, jak tyhle poklady jemně vyčistit, abyste jim neublížili, ale abyste jim vrátili původní lesk a krásu?
Nemusíte do obchodu pro drahé, speciální chemické čističe. Úplně si totiž vystačíte s pomocníky, které máte doma!
Zubní pasta
Zubní pasta není jen nepostradatelným prostředkem pro zdravý úsměv, ale i šikovným pomocníkem do domácnosti. A se stříbrem si náramně rozumí. Je jen jemně abrazivní, takže jej neponičí, a látky, jež obsahuje, zbaví šperky či příbory šedého nánosu i všech nečistot. Naneste malé množství pasty na jemný, ideálně flanelový, hadřík a stříbrný předmět čistěte. Můžete použít i zubní kartáček, to když je třeba šperk hodně zdobný a pasta by se z hadříku do všech „záhybů“ nedostala. Ovšem pohlídejte si, aby měl co nejjemnější štětiny. Pak už jen stříbro opláchněte vodou, osušte a vyleštěte měkkým hadříkem.
Pasta z jedlé sody
Také máte pocit, že jedlá soda je univerzální čisticí prostředek, bez kterého se snad neobejde žádná domácnost? Pak máte pravdu. A hned na seznam jejích dovedností připište i boj se zašlým stříbrem. Její použití je úžasně jednoduché – z vlažné vody a sody umíchejte tužší pastu, tu pak s pomocí prstů, hadříku nebo třeba jemného kartáčku naneste na daný předmět a jemně čistěte. Pak sodu opláchněte pod vodou, nechte stříbro uschnout a vyleštěte.
Ocet nebo citronová šťáva
Skvělými pomocníky pro boj se zašlým stříbrem jsou i ocet nebo citron. Ačkoli některé návody doporučují do nich šperky apod. rovnou ponořit, může u některých rodinných pokladů hrozit, že na ně bude takový postup příliš razantní a kyselost octa či citronu naruší povrch stříbra. Doporučuje se proto raději obě ingredience ředit. Přibližně do litru horké vody přimíchejte lžíci octa či šťávu z poloviny citronu, šperky do této směsi ponořte asi na 15 minut a poté osušte a vyleštěte.
Lázeň (nejen) pro šperky
K čištění stříbra můžete využít i vroucí vodu, a to ve speciální lázni. Vezměte menší hrnec, „vystelte“ jej uvnitř až po okraj pečlivě alobalem a nalijte do něj vodu (pokud máte hrnec hliníkový, nemusíte jej alobalem vykládat). Do vody pak přisypte asi lžičku soli a stejné množství jedlé sody, promíchejte a vložte šperky (nebo jiné drobnější stříbrné předměty). Takto připravený hrnec se stříbrem dejte na sporák, vodu přiveďte k varu a nechejte 3 minuty probublávat. Odstavte z plotýnky, nechejte vychladnout a vyjměte stříbro. To opláchněte ve vodě se saponátem na nádobí, osušte a vyleštěte.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account