Jaro je tady, což pro mnoho českých domácností znamená jediné: čas na jarní úklid. Jak ale prosmýčit celý byt či dům, aniž by při tom utrpěla vaše peněženka? Přinášíme praktické tipy od odborníků, se kterými snížíte spotřebu vody i elektřiny. 

Umýt okna, vysát všechny prostory, vyprat peřiny a záclony, vyčistit lednici…To všechno jsou úklidové aktivity, u nichž se spotřebě vody nebo elektřiny jednoduše nevyhnete. Ceny energií jsou v dnešní době vysoké a není divu, že mnoho rodin hledá způsoby, jak v domácnosti ušetřit. Naštěstí pro vás máme dobrou zprávu: jde to i při jarním úklidu.  

 

Perte na nižší teploty

Chystáte se prát záclony nebo další textilie, které nejsou příliš znečištěné? Pak bude stačit, když program nastavíte na 30‍ až 40 ‍°C. Praní ve studené nebo vlažné vodě vám pomůže snížit spotřebuje energie o 25–30 %, a navíc tím předejdete vzniku vodního kamene. 

Tip: Důležitou roli hraje také použitý prací prášek, gel i kapsle. Pokud si pořídíte kvalitní prací prostředek, nečistoty zmizí při nižších teplotách a topné těleso nebude muset vyvíjet tolik energie na ohřev vody. Zároveň doporučujeme více využívat ekologické programy praní. 

 

Vyměňujte pravidelně sáčky ve vysavači

Máte doma sáčkový vysavač? A jak často měníte sáček? Pokud je sáček dlouhodobě plný, vysavač musí pracovat na vyšší výkon, a tím spotřebovává více energie. Problému se zbavíte tím, že budete myslet na pravidelné výměny. Uvidíte, že úspora energií na úklid bude znatelná.

Tip: Ideální volbou je pořízení bezsáčkového vysavače, který po každém luxování stačí vysypat – a máte po starostech.

 

Sušte prádlo na sušáku

Máte doma kombinovanou pračku a sušičku? Kombinované spotřebiče mají oproti klasickým mnohem vyšší spotřebu a sušení jim zabere dvojnásobek času. Pokud chcete ušetřit, jděte na to klasickou metodou – sušením prádla na sušáku. A pokud přece jen sušíte prádlo v sušičce, doporučujeme pravidelně měnit filtry. Zanesené filtry jsou totiž nejčastější příčinou vyšší spotřeby energie.

 

Odmrazte ledničku i mrazák

K jarnímu úklidu nepochybně patří i čištění lednice. Zapomínat byste ovšem neměli ani na její odmrazení (a odmrazení mrazáku) – pouze 1 centimetr námrazy zvyšuje spotřebu až o 75 %, což se na účtu za energie drasticky projeví. Při samotném odmrazování skvěle poslouží sůl nebo nádoba s teplou vodou. 

Tip: Pokud máte novější spotřebiče s funkcí automatického odmrazování, pak vás tento problém trápit nemusí.

 

Myjte okna, když nesvítí slunce

Věděli jste, že počasí, při kterém čistíte okna, může mít vliv na spotřebu vody, ale i čas strávený úklidem? Na slunci voda a čisticí prostředky uschnou rychle. To znamená, že než stihnete sklo vyleštit, objeví se na něm nevzhledné šmouhy. A vám nezbývá nic jiného než celý proces opakovat znovu. Jděte na to od lesa a počkejte si na chladnější počasí nebo zataženou oblohu. Zajistíte si tím více času na leštění, a úspora vody při úklidu vás nemine.

Zajímají vás další tipy, jak ušetřit v domácnosti? Na stránkách setrimeenergii.cz objevíte celou řadu užitečných rad, s nimiž spolehlivě stlačíte účet za plyn, elektřinu a vodu v dalších oblastech: například při vytápění, vaření, mytí nebo svícení. 

 

Zdroj foto: Shutterstock

 

Tagy:
4 Komentářů
 1. Petra Nav. 10 měsíců ago

  No díky za článek zítra se na to vrhnu !

 2. NelaVávrová 10 měsíců ago

  Souhlasím, ale perte na nižší teploty v létě tak s tímto nemohu souhlasit právě u bílého prádla, člověk se v létě více potí a u bílého prádla je to velmi znát (oloupaná a zabarvená kůže) a tím, že vyperu bílé prádlo abych ušetřila na nížší teplotu, tak akorát prádlo zaperu, spíše vidím v létě výhodu, prát na nižší otáčky 🙂

 3. Romana Mlynářová 10 měsíců ago

  Pěkný a užitečný článek.

 4. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

  Tyto rady jsou v mém věku všeobecně známé, a jistě je dodržuji. Přesto díky za článek 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account