Všude dobře, doma nejlíp, říká otřepané staré přísloví. A je to pravda. Doma se cítíme většinou pohodlně a také nejbezpečněji. Ovšem to neznamená, že na nás ve vlastní domácnosti nečekají nástrahy, které mohou být zdraví nebezpečné.
Na která místa si dát pozor, nejen pokud s vámi společnou domácnost obývají děti?
Koupelna
Ze všech zranění způsobených doma jsou ta z koupelny nejzávažnější. Především se jedná o následky pádů ve vaně nebo sprchovém koutě, případně na mokré podlaze. Přitom se jim dá poměrně snadno zabránit. Do vany či sprchy dejte protiskluzovou podložku, před ně pak předložku (pozor, máte-li například dlaždice, zabezpečte předložku proti pohybu, abyste nesklouzli ještě po ní).
Kuchyň
Je jasné, že tady největší riziko představuje sporák. Jednak bychom vždy měli zkontrolovat, že jsme ho vypnuli, aby nedošlo k požáru. A jednak se i těm nejlepším kuchařům může stát, že se o horkou plotýnku spálí. Největší riziko je to opět pro děti. Jistě jste také slyšeli o případech, kdy na sebe dítě například převrhlo hrnec vroucí polévky. Následky jsou nedozírné. Proto sporák vybavte bezpečnostními prvky a děti nenechávejte během vaření bez dozoru.
Schody
O nich se nejčastěji mluví nejen v souvislosti s dětmi, ale také se seniory, pro které představují stejné nebezpečí. Pamatujte, že schody by neměly klouzat, neměly by sloužit jako odkladiště a měly by být vybaveny bezpečným zábradlím. Proti výletům těch nejmenších je můžete vybavit bezpečnostními dvířky.
Okna
Okna byste měli mít zabezpečená nejen proti nezvaným návštěvníkům zvenčí, ale také proti pádům. Dokonce i pád z prvního patra může pro dítě znamenat velmi nepříjemná zranění. Nenechávejte tedy okna dokořán bez dozoru a ujistěte se, že je vaše dítě jen tak samo neotevře (existují dětské pojistky). My dospělí bychom si pak měli dát pozor hlavně při mytí oken – nehody se bohužel stávají i při úklidu.
Lékárnička
Jak zabezpečenou máte domácí lékárničku? Především ji mějte na místě či v boxu, kam se nedostanou děti (nebo domácí mazlíčci). Řada léků připomíná bonbóny, a tak je mohou děti snadno zaměnit. Bohužel většina léčiv pro ně – především ve větším množství (ale někdy stačí i jediná pilulka) – může představovat i smrtelné riziko. Ostatně i my dospělí bychom měli zajistit, že je v lékárničce pořádek, všechny léky jsou v originálním obale a nejsou prošlé. Také nám jde o zdraví.
Skříň s čisticími prostředky
Platí pro ni podobná pravidla jako pro lékárničku. Děti by se do ní vůbec neměly dostat! Přípravek na podlahy s pomerančovou vůní snadno zamění za džus, tablety do myčky nebo gelové kapsle do pračky za bonbony. A nebezpečná polízanice je na světě.
Bazén
Každým rokem přes léto čteme alespoň o jednom případu, kdy se v zahradním bazénu utopilo dítě. Platí, že byste nikdy neměli nechat své potomky u bazénu bez dozoru. A když není bazén v provozu, přikryjte jej bezpečnostním deklem či plachtou. Mimochodem, nemyslete si, že byste slyšeli, že se vaše dítě topí. Většina z nich bohužel utone tiše a bez nějakého zběsilého cákání, jak to vídáte ve filmech. Takže nestačí být „na doslech“, ale na dohled.
Foto: Shutterstock
Nástrahy číhají i ve vašem vlastním bytě. Tyhle rozhodně nepodceňujte
-
Jak efektivně a šetrně skladovat potraviny?
Lucie Janotová||Bydlení a domácnost, domácnost, tipy
Vakuovačka je perfektním pomocníkem pro každou hospodyni, která chce uchovat čerstvé suroviny nebo hotová jídla tak, aby vydržela v...
-
Jak správně a efektivně sušit prádlo doma? Máme pro vás super tipy!
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost, organizace, tipy
Vlhkost, pocitový chlad i těžký vzduch. To jsou problémy, se kterými se můžete potkat, sušíte-li doma čerstvě vyprané prádlo....
-
Často i maličkosti dokáží uspořit nemalé peníze. Stačí se naučit pár chytrých triků
Redakce Ženy s.r.o.||#, Bydlení a domácnost, finance, inspirace, tipy
Prakticky vše kolem nás zdražuje, což znamená velké zásahy do rodinných rozpočtů. Někdy však stačí málo a uspoříte i...
-
Fenomén “HYGGE” aneb pohoda (třeba) pod dekou
KristinaGrey||Bydlení a domácnost
Hygge životní styl: Jednoduché tipy na útulný a pohodový domov Poslední dobou se o něm všude píše, vídávám knihy na pultech...
-
Trápí vás alergie na prací a čisticí prostředky? Jak s ní účinně bojovat?
Lucie Janotová||Bydlení a domácnost
Zvláště s příchodem léta se mnoho z nás potýká se zarudlou a podrážděnou pokožkou. Co může být touto příčinou?...
-
Důvody, proč byste měli mluvit na květiny
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost
„Jenom“ listy, květy a kořeny. Jak květiny vnímáte zrovna vy? Pokud o ně pečujete s láskou, tak na ně možná...
-
Na co si dát pozor kupujete-li nebo prodáváte byt? Nenechte se napálit!
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost
Některé realitní kanceláře a makléři používají nejrůznější triky, před kterými je třeba spotřebitele důrazně varovat. Role „realitek“ je zprostředkovatelská,...
-
Toaletní papír nebyl vždy tak jemný. Jak dobře znáte svého každodenního společníka?
Kristýna Solničková||#, Bydlení a domácnost, ekologie a udržitelnost, zajímavosti, zdraví
Toaletní papír považujeme za zcela běžnou součást každodenního života. Jeho historie je však velmi zajímavá a není papír jako...