Vánoční stromeček je jedním z hlavních symbolů Vánoc. Tradice zdobení stromků pochází z území dnešního Německa a původně byl zdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. Později se přidaly hořící svíčky, dnes již nahrazené světelnými řetězy. Doma si zdobíme malé stromky, zatímco ve městech se staví velké vánoční stromy již na začátku adventu.
Vánoční stromky měly v dřívějších dobách ochranitelskou funkci. Ozdobené větve rozdávali i koledníci. Podle tradice se první stromky zavěšovaly nad štědrovečerní stůl a špičkou dolů.
Ačkoliv i zdobení vánočních stromků podléhá “módním” trendům v naší zemi se povětšinou držíme klasické kombinace, červená a zlatá.


Pojďme se teď společně podívat, že to jde i jinak 😉
Doslova nestárnoucí klasikou jsou “ozdoby” co příroda dala – nasušená kolečka pomeranče, oříšky, šípky… Přírodní stromeček a přírodní dekorace jsou zárukou krásného, voňavého stromečku z dob dávno minulých.

Ale příroda, to jsou i šišky, které ostatně ke stromečku patří víc než cokoliv jiného, navíc mohou tvořit příjemný kontrast v kombinaci s klasickými lesklými ozdobami.

Ani klasické ozdoby nemusí být nuda a nemusí být červené. Stromeček dozdobený v jemných nenásilných, tlumených barvách s převažující bílou umístěný v přírodním koši… není to krása?

Ostatně i to v čem máte stromeček umístěn je důležitý detail, který dotváří celkový dojem. Nemusíte zůstávat jen u klasického stojánku, skvěle vypadají stromečky usazené v různých koších, kovovém kýblu, či staré bedýnce.

Mnoho z nás nemá možnost mít velký stromek kvůli nedostatku prostoru, ale stará pravda říká, že co je malé, to je milé a platí to i v případě vánočního stromečku.

Vánoční stromeček u nás je obvykle buď smrček, jedlička a nebo borovice, ale stále častěji se i tady hlásí ke slovu například cedr. Jeho ušlechtilá jednoduchost dává vyniknout i těm nejjednodušším dekoracím a rozhodně má něco do sebe.

Vzhledem k tomu, že vánočních stromečků není nikdy dost, můžeme si jich pořídit domů hned několik a nemusí to být jen ty opravdové 🙂
V předsíni si můžeme vyrobit stromeček na zeď.


Do pokojíčku krásný látkový, který navíc bude skvělou hračkou pro vaše děti, protože si jej mohou ozdobit každý den jinak…


A parapet nebo poličku krásně doladí DIY (udělej si sám) papírové stromečky.

A co vy? Zdobíte každý rok stejně? Nebo naopak zkoušíte rádi něco nového? A nosí vám stromek až Ježíšek, nebo si jej užíváte už v průběhu adventu?
Napište mi o tom, budu se těšit 🙂
Vaše Zuzana

Foto zdroj: Pinterest a archiv autorky
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account