Ať už jste dostali kytici od někoho blízkého nebo jste si ji koupili sami pro sebe, čerstvé květiny v domě nebo ve vaší kanceláři mohou sloužit jako okamžité povzbuzení nálady. Z tohoto důvodu – a vzhledem k tomu, že nádherné pugéty nejsou vždy nejlevnější záležitostí – je užitečné vědět, jak zajistit, aby vám květiny ve váze vydržely co nejdéle. Naštěstí pro nás bylo několik předních květinových odborníků tak laskavých, že nám prozradili své nejlepší tipy a triky, jak prodloužit životnost (a naši radost) čerstvým květinám. Neváhejte se inspirovat…

Věděli jste, že…

Než se však ponoříme do tajů výdrže našich květinových aranžmá, dovolte nám podělit se o jeden zábavný fakt: Věděli jste, že vliv květin na náladu je ve skutečnosti zakořeněn ve vědě? Podle 10 měsíční studie Rutgers Department of Psychology vědci zjistili, že květiny mají okamžité a dlouhodobé účinky na emocionální reakce, náladu, sociální chování a dokonce i na paměť, ať už se jedná o ženy nebo muže. I když se studie zaměřila konkrétně na lidi, kteří dostávají kytice, nelze popřít, že nákup čerstvých květin pro sebe může být ještě o kousek více povznášející. 

Takže bez ohledu na to, jak ke kytici čerstvých květin přijdete, pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jak jim prodloužit jejich životnost, co nejdéle. 

Jak květináři udrží květiny krásné co možná nejdéle?

Foto: Shutterstock

Krok 1: Začněte čistou vázou

Před aranžováním kytice nezapomeňte použít čistou vázu a naplňte ji asi do tří čtvrtin vlažnou vodou. Před jejím plněním ale raději dvakrát zkontrolujte, zda byly všechny zbytky mýdla opláchnuty. Jakýkoliv saponát může zkrátit životnost vašich květin až po polovinu.

Foto: Shutterstock

Krok 2: Přidejte pytlíček „květinového krmiva“ do vody nebo si vytvořte vlastní

Ke většině čerstvých květin dostanete v květinářství i pytlíček rostlinné potravy. Ano – to je přesně ten pytlíček, který většina z nás vyhodí. Tento pytlíček je speciálně namíchanou směsí, která udrží vaše květiny nádherné daleko delší dobu. Podle slavného květináře Michaela Gaffneyho si ale můžete tuto směs namíchat i sami. Stačí použít 2 lžíce cukru smíchané se 2 lžícemi bílého octa. Tato kombinace spolehlivě udrží vaši kytici svěží mnoho dnů. Cukr totiž pomůže vyživit květiny a podpoří otevření květů, zatímco ocet pomůže zabránit růstu bakterií.

Foto: Shutterstock

Krok 3: Zastřihněte stonky

Jakmile květiny dostanete domů, rychle je o pár centimetrů zastřihněte. Čerstvý řež pomůže stonku absorbovat snadněji vodu a zajistí, že zůstanou hydratované. Hydratované květiny znamenají šťastné květiny, což zase znamená delší životnost vaší radosti. 

Při zastřihování stonků nikdy nepostupujte vodorovně. Zvětšíte tak totiž povrchovou plochu, kterou stonky absorbují vodu, a zabráníte stonkům sedět v jedné rovině se dnem vázy. To může vašim květinám ztížit napít se vody.

Foto: Shutterstock

Krok 4: Odstraňte spodní listy

I když se může zdát neintuitivní odstraňovat listy z vaší kytice, všichni květináři se shodují, že se to vyplatí, jak z estetického hlediska, tak i pro zdraví a dlouhou životnost vaší kytice. Tím, že odstraníte veškeré listy, které spadají pod čáru ponoru, zamezíte rychlejšímu hromadění bakterií, které dramaticky zkracují délku života vaší květiny.

Foto: Shutterstock

Krok 5: Naaranžujte květiny do vázy

Pokud už máte květinu uvázanou, není nic snazšího než ji prostě vsadit do připravené vázy. Pokud však budete chtít s kyticí sami tvořit, neváhejte použít mřížku, kterou umístíte do horní části vaší vázy. Květiny pak stačí libovolně do mřížky zapíchat a vy tak budete mít jistotu, že stvoříte hotové umělecké dílo. 

Foto: Shutterstock

Krok 6: Vyhněte se přímému slunečnímu záření

I když může být více než lákavé, dopřát vašim květinám slunce, jakýkoliv přímý zdroj tepla nebo světla vede vždy k předčasnému vadnutí. Pokud proto budete hledat nejlepší místo pro vaši nádhernou kytici ve váze, vyberte si takové, které je spíše v polostínu.

Foto: Shutterstock

Krok 7: Vyměňujte vodu každý druhý den

Výměna vody spláchne bakteriální růst ve vaší váze a zajistí, že stonky vaší kytice dostanou nový čerstvý nápoj. Udělejte si z toho pravidelný rituál. Tímto způsobem udržíte určité odrůdy jako orchideje nebo pryskyřníky naživu celé týdny (potvrzeno!).

Foto: Shutterstock

Krok 8: Při každé výměně vody znovu odřízněte stonky

Pokud jde o ořezávání, většina květinářů se shodne, že udržování stonků zhruba 5 centimetrů od dna vázy zajistí, že jsou schopny absorbovat, co nejvíce vody, což v konečném důsledku zlepšuje jejich hydrataci a celkovou životnost.

Foto: Shutterstock

Krok 9: Odstraňte ty květiny, které uvadají

Další způsob, jak udržet vaše květiny, co nejdéle čerstvé je odstranění těch odrůd, které ztratily svou vitalitu. Pokud si proto všimnete, že některá z květin dosáhla bodu, ze kterého není návratu, rychle ji z vázy odstraňte než začnou umírat i ostatní. Jakmile totiž květiny začnou vadnout, hromadí se dramaticky ve vodě bakterie, které urychlují celý proces. A mimochodem, když jsme u mixu různých květin – nikdy nedávejte narcisy do vázy s jinými květinami. Vylučují látku, která je okamžitě zabíjí.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons, Rutgers Department of Psychology

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
12 Komentářů
  1. LucieSmolová 1 rokem ago

    Miluji květiny.

  2. MarcelaKapounová 1 rokem ago

    Všechny body aplikuji.

  3. Tereza Příhodová 1 rokem ago

    To jsou parádní tipy. Čas od času mě manžel potěší a dostanu od něj nějakou tu květinu, takže většinu těchto rad dobře znám. Sama se snažím o to, aby mi květiny doma ve váze vydržely co nejdéle. Teď to je například kytice z celosie, kterou jsem dostala pár dní zpět. Zatím vše dělám tak, jak vždy a pořád vypadá skvěle, zatím nevadne. 🙂

  4. Jana SakalováSakalová 2 roky ago

    super rady niektore uz pouzivam

  5. Běla Víznerová 2 roky ago

    Moc pěkné, krok 4 začnu aplikovat, spodní lístky jsem nikdy neodstraňovala. Těším se na další kytičku, kterou dostanu a budu moci vyzkoušet 🙂

  6. MartinaBěhalová 2 roky ago

    Řezané květiny jsou krásné a někdy vydrží i bez veliké péče.

  7. MartinaBěhalová 2 roky ago

    Řezané květiny jsou krásné a podle hohoto návodu nějaký čas vydrží krásné.

  8. HelenaSvatková 2 roky ago

    Jsem ráda, že většinou ošetřuji květiny dle návodu, ale přesto jsem v článku něco našla co mohu vylepšit. Přiznám se, že mi manžel kupuje velmi rád čerstvé květiny, takže je mám po celý rok. Dcera dokonce pošle květiny přes dealera. Moc díky za výborný článek.

  9. Jaroslava Korpášová 2 roky ago

    Rady dobré a jistě se hodící…Já si na řezané květiny nepotrpím, přijde mi to jako škoda peněz, takže se u nás doma takřka nevyskytují.

  10. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Taj se musím pochválit i mého manžela, že přesně tyto pokyny dodržujeme.. a pravda je, že pokud mi manžel omylem nekoupí “starou” kytku, tak mi vždy vydrží 10 – 14 dní, některá i déle. !♥

  11. NelaVávrová 2 roky ago

    Dělávám pravidelně, bohužel když dostanu kytičku v zimě, tak u nás v bytě se dost topí, tak je rychle po kytičce.

  12. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Líbí se mi uvedené rady.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account