Sychravé lednové počasí přímo vybízí k domácí relaxaci v podobě organizování vašeho šatníku. Máte pocit, že je neustále neuspořádaný, chybí mu řád a přesto, že ho často uklízíte, tak nějak pořád nevypadá přehledně? Než se vydáte na cestu za definitivním nastolením pořádku, poslechněte si rady odborníků na organizaci, které vám mohou být skvělým návodem. Jejich nejdůležitější radu vám ale prozradíme již teď: jakýkoliv organizační tip musí fungovat hlavně ve váš prospěch. Důležité je proto zohlednit svůj životní styl, denní režim i velikost vašeho šatníku (nebo rodiny). Často totiž aplikujeme techniky, které fungují pro ostatní, a jsme frustrovaní, když se nám nedaří je aplikovat do svého života. 

Užitečné rady na cestě k dokonale organizované skříni:

1. Než uděláte cokoliv jiného, ukliďte

Jste rozhodnuta protřídit a definitivně zorganizovat svůj šatník? Skvělé! Místo toho než se bezhlavě pustíte do objednávání nových úložných boxů a jiných organizačních pomůcek, vězte, že vám to nebude k ničemu, když váš šatník bude praskat ve švech. Jaká jsou nejlepší kritéria pro to, co si ponechat, co darovat a co vyhodit? Uchovejte si pouze věci, ve kterých se cítíte skvěle, když je nosíte. Někdy je velice snadné uvíznout ve vyjetých kolejích nošení věcí, které ve skutečnosti nemáme rádi, a ani nás nenapadne vyměnit je za jiné, daleko lichotivější kousky. Pokud se totiž zbavíte čehokoli, kvůli čemu se cítíte méně než úžasně, zůstane vám skříň plná kousků, které vás inspirují k tomu, abyste vyjádřili svou osobnost skrze své oblečení.

2. Vytvořte si systém

Podle expertů na organizaci je důležité mít své oblečení úhledně srovnané, přístupné a na viditelném místě. Rádi proto používají oddělovače polic, aby udrželi pořádek ve přesných hromádkách. Pokud vaše skříň nemá sekce a přihrádky, zvažte přidání šatního systému se snadno viditelnými policemi, s nimiž můžete pracovat. Skvělým trikem jsou takové detaily jako výběr stejných ramínek. Když k sobě totiž budou pasovat, vizuálně ustoupí do pozadí a veškerá vaše pozornost padne na oblečení.

3. Přidejte zásuvky

Zatímco většina skříní je vybavena tyčemi na zavěšení oblečení, někdy je oblast pod nimi zbytečně nevyužita. Zvažte přidání zásuvek, abyste tak získali dostatek místa pro drobnosti, které většinou vizuálně tvoří nepořádek. Než finálně vyberete nový šuplíkový kousek, sepište si, co do něj ve skutečnosti chcete uložit. Snadno tak zjistíte, kolik přesně zásuvek budete potřebovat.

4. Zásobte se skladovacími boxy

Látkové krabice s víkem mají mnoho využití. Dají se skvěle vrstvit na sebe nebo vedle sebe a snadno pojmou věci, které nepoužíváte na denním bázi. Skvělým trikem jsou ty, které mají okénko, jež vám umožní nahlédnout do každé krabice bez toho, abyste ji museli otevřít jednu po druhé. 

5. Upřednostněte spodní prádlo

Většinou se naše pozornost při organizaci soustředí na topy, džíny nebo saka. Ale tentokrát začněte s vaší intimní garderobou. Skvělým pomocníkem vám budou boxy, které jsou ideální pro uložení podprsenek, spodního prádla, punčoch, košilek a jiných věcí. Většinou jsou vyrobeny z nylonové síťoviny, jsou měkké, flexibilní a lehké. Navíc se dají prát v pračce, takže je snadno budete moci udržovat čisté.

6. Investujte do závěsného organizéru

Mít vše uspořádané a zároveň dostupné pomocí závěsného organizéru je vždy výhodou. Snadno ho můžete pověsit na tyč ve skříni a přidat si více „poliček“ do svého šatníku. Některé dokonce mají na konci odnímatelný koš, který můžete použít na špinavé oblečení nebo dokonce na čisté pro další skladování.

7. Nechte ramínka pracovat ve váš prospěch

Na trhu je nepřeberné množství ramínek. Zvažte jaký styl se bude nejlépe hodit právě do vašeho šatníku snadným posouzením jeho velikosti. Pokud bojujete s prostorem, vyhněte se robustním ramínkům a raději vsaďte na ty tenké. Můžete je použít v různých barvách či odstínech, které vám snadno oddělí různé kategorie oblečení. Než se vrhnete do jejich nákupu, spočítejte kolik jich budete potřebovat podle aktuálního stavu vašeho oblečení. 

8. Nepodceňujte háčky

Ačkoliv háčky nebudou řešením pro většinu věcí ve vašem šatníku, pro některé se hodí naprosto perfektně. Můžete na ně pověsit menší kabelky, které často nosíte, drobnou bižuterii, kterou tak uchrání od zamotání v pytlíku, nebo třeba bundu, kterou denně nosíte při venčení vašeho čtyřnohého mazlíčka. 

9. Uchovávejte tašky tak, abyste je viděli

Akrylové organizéry na menší kabelky jsou skvělým nástrojem, který vám pomůže v úhledné organizaci vašeho šatníku. Snadno tak budete mít své kabelky na očích a nebudou vám ležet na dně skříně naházené jedna na druhou. Organizér můžete použít i na peněženky, kosmetické taštičky nebo večerní psaníčka.

10. Všechno si popište

Štítkování je doslova návykové. Během pár minut vás totiž posune ze stavu: „Samozřejmě si budu dobře pamatovat, kam dávám svůj vánoční svetr až ho za rok zase budu hledat…“ k tomu „Dobře vím, kde je můj vánoční svetr, protože ho najdu v krabici s označením Vánoce.“ Navíc se vám nebude hodit jen v šatníku, ale jeho výhody oceníte i v kuchyni, sklepě nebo v komoře.

Foto: Shutterstock, archiv

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
4 Komentářů
  1. Petra Pecka 2 roky ago

    Bez boxů a štítků se neobejdeme již dlouho.

  2. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Dobré rady 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account