Jak rozpoznat normální a špatný výtok?

Děje se to. Čas od času na svých kalhotkách objevíme výtok. Jak ale jednoduše odlišit “normální“ výtok od toho, který už by nám mohl způsobit vážnější problémy? A jak se vlastně toho špatného zbavit? Vše rozebereme v dnešním Příběhu vagíny!

Ten “normální“ výtok

S velkou pravděpodobností se každá z nás setkala s momentem, kdy šla na záchod, sundala kalhotky a najednou v nich uviděla něco průhledného nebo nažloutlého. Není třeba hned stresovat, jde totiž o cervikální hlen. Cervi…co? Ve zkratce – je to hlen produkovaný buňkami děložního čípku, a protože jeho tvorbu ovlivňuje hladina hormonů (především estrogenů), budete se s ním setkávat poměrně často.

To, že jde o “normální“ výtok poznáte jednoduše podle 3 N: nesvědí, nepálí, nezapáchá. Jeho barva je buďto lehce nažloutlá nebo průhledná, před menstruací mění barvu do běla. Více je ho právě v období ovulace, méně pak před vašimi dny. Každopádně pokud ho uvidíte, určitě není třeba běžet k lékaři, tento výtok je vašemu tělu vlastní.

Ten “špatný“ výtok

Výtok způsobující potíže v intimních partiích poznáte opět docela jednoduše. Většinou poruší alespoň jedno ze 3 N, tedy svědí, pálí nebo zapáchá, dále může měnit svou barvu (například do zelena) a konzistenci (tvoří se v něm hrudky).

Kdybyste se lékaři vyhýbaly obloukem, mohly byste si zánět rozšířit například na dělohu a odtud do břicha a na vaječníky. Není třeba ale psát hororové scénáře. Pravděpodobně budete sedět v čekárně už o pár hodin (nebo dní) později, protože ignorování výtoku není jen o tom, že se nepodíváte do svých kalhotek. K nepříjemnému svědění a pálení se může brzy přidat i bolest v podbřišku nebo bolest při pohlavním styku. A takové příznaky už vás prostě donutí svěřit se do rukou odborníka (tedy doufám!).

Kdo za to může a jaká je první pomoc?

Teď se uvidí, které z vás jsou s námi už od prvního dílu Příběhu vagíny. Kam tím míříme? Za svěděním a pálením naší yoni totiž stojí starý známý vaginální mikrobiom (tedy spíše jeho nerovnováha) nebo také kvasinkové a bakteriální infekce. I když existuje mnoho faktorů, které naše poševní prostředí narušují, mezi ty nejčastější patří stres, strava bohatá na cukry, změna partnera nebo jednoduše mokré plavky.  

Pokud problémy zachytíte ještě v začátcích, sáhněte nejdříve po volně prodejných produktech jako jsou třeba vaginální tobolky. Slouží jako podpora při akutních i opakujících se vaginálních infekcích a mykózách. Jestli se ale takto léčíte už dlouhodobě nebo se potýkáte s dalšími nepříjemnými příznaky, určitě se k vydejte k lékaři.

A co prevence?

„Ženy často trpí na infekce opakovaně, a tak zastávám názor, že k vyřešení nebo předcházení problému je potřeba součinnost lékaře a pacientky. Lékař může předepsat například antimykotika, u ženy jde často o hledání daného spouštěče. Tím může být třeba pohlavní styk nebo sladké jídlo. Poté je potřeba se spouštěčům vyhnout a předcházet tak rozvinutí infekce (například změnou spodního prádla, upravením životosprávy apod.).“ říká MUDr. Kristýna Koutná.

Do své pravidelné intimní hygieny můžete v rámci prevence zařadit také mycí gel. Díky kyselině mléčné, která upravuje pH gelu nenarušíte pH vaší yoni, a zároveň předejdete zmíněnému svědění, pálení nebo zápachu.

TIP Žen s.r.o.: Uvědomujeme si, jak je volba správného spodního prádla důležitá. Když nám to potvrdila i paní doktorka, rozhodly jsme se dát vám jeden skvělý tip, a to na kalhotky la malina. Při koupi běžného prádla si totiž musíte vybrat – buďto budete sexy nebo necháte vaši yoni dýchat. Katka Tygl a její tým ale chtěli nekompromisně obě varianty v jedné. A tak u nich na e-shopu najdete kalhotky z moravské šicí dílny, které díky vyšší gramáži látky lépe absorbují výtok, zároveň jsou ale prodyšné a jemné. Jaké s vámi půjdou na příští rande? S vysokým pasem, nízkým pasem nebo brazilky? S krajkou nebo minimalistické? Dejte nám vědět!

#PoweredByGynella  

Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Koutná, Kateřina Tygl

Foto: se souhlasem společnosti la malina, Shutterstock

Tagy:
3 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Užitečné rady

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account