Jak překonat intimní problémy s pomocí Gynelly

My ženy mezi sebou často sdílíme, čím nás naštval partner, že potřebujeme o číslo větší džíny i který kadeřník je ten nej. Podstatně méně pak debatujeme o intimních problémech týkajících se naší vagíny. A to nejen s kamarádkami, ale i dětmi, případně maminkami. Tak jsme si u nás v redakci řekli, že toto téma přeci nemá být tabu a připravili seriál, ve kterém to probereme shora a především zdola. Zároveň ano, spisovně je to vagina, ale ta čárka tomu dodává jakýsi punc, nemyslíte?

Nechci říkat slovo vagína

Problém při komunikaci o intimních onemocněních může nastat už kvůli slovu samotnému. Nechceme jej používat na veřejnosti, máme pocit, že to je věc, za kterou bychom se měly stydět. Tak co takhle ,,yoni“? V překladu znamená posvátný prostor nebo chrám, což naše vagína bez pochyby je. Yoni sice zahrnuje mimo samotné vagíny i vulvu a dělohu, ale pokud vám má pomoci lépe komunikovat o problémech, kterými procházíte, pak splnilo svůj účel!

Tyto pojmy spolu navíc souvisí možná více, než byste si mohly myslet. On totiž jeden z prvních příznaků, kterých si žena při vaginální infekci všimne, je svědění a pálení právě vulvy. A tak se problémům, kdy jde zánět pochvy a vulvy ruku v ruce, odborně říká vulvovaginální dyskomfort.

Nechci o tom vlastně vůbec mluvit

Ano, chápeme, a proto nejdříve čtěte. Spojili jsme se s gynekology, lékaři, lektory v oblasti sexuality, výrobci přípravků na intimní hygienu i ženami, které dobře vědí, jak trnité soužití s vagínou může být a sepsali desetidílnou sérii článků. Máte pocit, že toho o yoni nelze tolik říct? Z průzkumu české značky Gynella vyplývá, že s vaginálními infekcemi se během svého života setká téměř každá žena a 2 ze 3 dokonce opakovaně. Takže si můžete být jisté, že otevření tématu vaginálních problémů s kamarádkami není nic ostudného. A kdo ví, třeba se něco zajímavého dočtete také v našem seriálu Příběh vagíny.

Svědí to. Pálí to. Je to tedy problém?

Podle MUDr. Kristýny Koutné pocity svědění, pálení, výtoku nebo bolesti při pohlavním styku značí ve většině případů kvasinkovou infekci. Dobrou zprávou je, že vaše cesta nemusí mířit ihned k lékaři, ale postačí mnoho volně prodejných přípravků, ať už ve formě vaginálních globulí nebo krémů, které jsou určeny právě na tyto potíže. Až v případě, kdy léčba do 1-2 dnů nezabírá, přidají se další příznaky nebo se obtíže stále vracejí, měly byste navštívit svého gynekologa. Proč? Svědění a pálení může totiž značit také infekci zavlečením E. coli ze střeva, která v krajním případě způsobuje například zánět pobřišnice nebo břišní absces, v dlouhodobém měřítku pak i neplodnost.

Netěhotné ženy by si měly dát při opakovaných vulvovaginálních infekcích pozor na nepříjemnosti při styku, kdy kvůli suchým a citlivým sliznicím mohou vznikat bolestivé a nepříjemné trhlinky až ragády. S těhotnými ženami je to složitější, jelikož v tomto období jsou výtoky poměrně časté a do jisté míry fyziologické, každopádně při zanedbání může dojít i k potratu nebo předčasnému porodu. Proto pokaždé, když se k výtoku přidá zápach nebo svědění, pálení, či výtok změní barvu (např. do zelena), určitě navštivte svého gynekologa.

Těmito řádky, o kterých jsme s paní doktorkou dlouho diskutovali, vás nestrašíme. Jen jsme pochopili, že se nevyplácí tyto pocity přehlížet.

Proč se to vlastně děje?

Příčin infekce je samozřejmě mnoho, každopádně za valnou většinou z nich stojí vaginální mikrobiom. Ten nám pomáhá udržovat pH lehce kyselé a udržovat tak v pochvě rovnováhu. Jednoduše ji ale naruší strava bohatá na cukry, stres, koupání ve stojatých vodách, mokré plavky nebo změna partnera.

Abychom vám všechny ty vaginální peripetie pomohli pochopit a v ideálním případě také vyřešit, v jednotlivých dílech Příběhu vagíny popíšeme i vysvětlíme vše, co se nám podařilo zjistit.

Jak si můžu pomoci sama? Začněte maličkostmi.

Máte pocit, že už nic nezabírá a chcete své tělo nějak podpořit? Tak pozor! Možná totiž děláte jednu z nejčastějších chyb – dbáte na přílišnou hygienu. Ta totiž zabraňuje, stejně jako každodenní zavádění několika vaginálních globulí, vaginálnímu mikrobiomu ve vytvoření ideálního prostředí a rovnováhy. Bohatě postačí, když se osprchujete čistou vodou s intimním mýdlem nebo pěnou a jemně se osušíte. Už jen tato maličkost většinou kůži vulvy hezky zklidní. Po správné hygieně je na místě použití například vaginálních čípků, které vám pomohou obnovit poškozenou vaginální mikroflóru.

Další zásadou je nenechat vulvu zapařit. Tak odhoďte spodní prádlo a alespoň doma si užijte šaty a “svěží vítr”. Jestli jsou pro vás ale kalhotky nutností, sáhněte alespoň po těch bavlněných. V šuplíku nechte také upnuté džíny typu Slim, které jsou sice přítelem hezkých nohou, ale opravdovým nepřítelem našeho vaginálního komfortu.

Pomocníkem z řady babských rad vám bude i obyčejný bílý jogurt, který zavedete do pochvy nebo dáte na vulvu. Díky laktobacilům pomůže nastolit rovnováhu mikrobiomu a pH. Pokud už je problém velmi akutní, romantiku v podobě horké vany i pohlavního styku nechte raději na jindy.

TIP Žen s.r.o.: Udělejte si den pro sebe a navštivte 22. května v Praze Intim market, díky kterému lépe poznáte, co se “ve vašich kalhotkách” děje. A pokud je pro vás Praha daleko, vyhraďte si čas na odpočinek a sledování dokumentu Tantra. Přinese vám jiný pohled jak na vás samotnou, tak na lásku i samotný sex.

#PoweredByGynella 

Tagy:
8 Komentářů
  1. Lenča 3 roky ago

    Jo jo, taky to znám….

    • Barbora Štarhová - Ženy s.r.o. 3 roky ago

      A co vám, Leni, nejvíce pomohlo tyhle problémy vyřešit? Nebo stále ještě řešíte?

  2. Romana Mlynářová 3 roky ago

    🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account