Prý televizní dvojfilm Marie Terezie v koprodukci Česka, Rakouska, Maďarska a Slovenska měl nemalé ambice, ztroskotal ale na neschopnosti vytvořit jasnou vizi snímku. “I ti nejlepší herci přehrávají, i ty nejzajímavější motivy se ztrácejí. Režisér kupí jeden načančaný obraz na druhý, scénář nemá pevnou půdu pod nohama. Jde o nedůslednou, špatně odvedenou práci, za niž by puntičkářská Marie Terezie jen sotva byla vděčná,” píše v recenzi Martin Svoboda.
 
Nákladná televizní Marie Terezie je zkrátka hezká na pohled a prázdná pod výpravným obalem. Kdo místo královského kýče očekával dramatický dějepis, neřkuli studii panovnického údělu samoty, musí vzít na vědomí, že takhle prostě dneska vypadají evropské koprodukce …. něco jako Angelika … krásné kostýmy. Já osobně byla nadšená. 
 
Historie si Marii Terezii pamatuje jako mocnou panovnici a reformátorku, školní dítka pak obvykle registrují i fakt, že povila 16 dětí (ne všechny se dožily dospělosti, těch bylo ´jen ´12, všechny ale kromě jedné dcery – ta založila klášter v Klagenfurtu – dobře provdala a oženila po všech evropských dvorech; její dcerou ostatně byla i nešťastná francouzská královna Marie Antoinetta). Synů měla pět, dcer 7Bývá označována také jako „císařovna Marie Terezie“, ale jako žena se nikdy nemohla stát vládnoucí císařovnou Svaté říše římské. Císařem byl 13. září 1745 zvolen její manžel František I. Štěpán Lotrinský, čímž se stala císařskou manželkou. Marie Terezie nezůstala jen dcerou císaře a císařovnou, ale stala se i matkou dvou císařů, Josefa II. a Leopolda II…
Jediná žena na českém trůně zavedla povinnou školní docházku nebo číslování domů, scénář se ale soustředí na příběhy, které tomu všemu předcházely. „Rozhodla jsem se, že zpracuji období, než se z ní stala žena, kterou známe, tedy přísná, silná matka národů,“ podotýká Zlatníková. „Mohl by vzniknout temný a kritický portrét. Toto je ale romantická a zábavná love story,“ potvrdil režisér Robert Donhelm.
 
A jak se milé dámy líbil film vám? Splnil očekávání? 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account