Změna je nevyhnutelná, vše v životě je nestálé a život sám je neustálý pohyb…
Příroda si nestěžuje, že musí neustále procházet změnami. Ale my, lidé, máme jiný přistup ke změně – moc se nám nelíbí. Naopak velmi často děláme všechno možné, aby ke změně nedošlo, odoláváme, bráníme se jí a chceme zůstat tam, kde jsme. V naší komfortní zóně.
Vaše komfortní zóna je vše, co je vám důvěrně známé. Obsahuje vše od vašich denních zvyků až po lidi, kterými se obklopujete. Patří zde také vaše emocionální zvyky, to jak otevření jste ve svých vztazích, jak upřímní jste sami k sobě i k druhým. Není nic špatného na tom, vytvářet si situace, ve kterých se cítíme příjemně. Problém je, když se pevně držíme naší komfortní zóny v případech, kdy je změna nevyhnutelná a kdy se bráníme novým směrům, ke kterým nás situace navádí. Když se věci mění, často reagujeme s neklidem, s odporem, s bolestí nebo se zlostí.
Když se snažíme udržet věci neměnné, často končíme tak, že si v životě držíme lidi a situace, kterých bychom se držet neměli, a ignorujeme tak možnosti, které se nám nabízejí a mohou vést k naší transformaci.
Zastavujeme tak svůj růst, sabotujeme vlastní vývoj a svoje štěstí. Stáváme se strnulými, neflexibilními a tvrdohlavými. A pak se divíme proč necítíme vášeň, kterou bychom cítit chtěli, proč se naše vztahy stávají nudnými, proč nám občas život připadá beze smyslu. A neuvědomujeme si, že je to možná proto, že se tak těžce snažíme udržet věci statické a bráníme životu v pohybu.
Když se bráníme změně, bráníme se tak přirozenému životnímu pohybu. Život má tendenci expandovat, rozpínat se. A my odoláváme změnám a chceme, aby život stál na místě. Nic nemůže být více nepřirozené. Jako bychom se pokoušeli zastavit proud řeky, pohyb oceánu nebo zabránit našemu tělu dýchat.
Možná bychom rádi rostli, ale už méně se nám líbí nutnost jít skrze změny. Změny našeho chování, našich postojů, způsobu jak komunikujeme s druhými i sami se sebou. Jestliže chceme růst, nevyhneme se změnám, nevyhneme se opuštění komfortní zóny a nevyhneme se přehodnocení našich zvyků, postojů a vztahů..
“Nezastavíš vlny, ale můžeš se naučit surfovat.”

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account