Znáte tyhle dvě malebné knížky? Dovolila jsem se zamyslet nad jejich vzájemným srovnáním. A nejsem zdaleka jediná, protože toto srovnání se nabízí snad úplně samo.*heart**heart**heart**heart*
Ale přesto mi vyšlo, že každá z nich je úplně jiná a jsou spíše nesrovnatelné. 
Jsou knížky, které se otisknou do paměti navždy. Malý princ jím byl, i když to bylo až v dospělém věku, protože jako dítě jsem ho brala asi příliš povrchně tak, že se mi nijak zvlášť neotiskl. Snad až na scény s růží a liškou. Ach, jak jsem u nich byla později dojatá!!!
Amiho jsem neznala vůbec… Prý to má být něco podobného. Jenže to nebyla tak úplně pravda. Jsou to knihy odlišné a není to jen proto, že Malého prince psal člověk v depresi, a Amiho někdo, kdo o sobě tvrdí, že byl právě osvícen. Nebo právě proto?
Ami opravdu sebevraždu na konci svého příběhu nepáchá, naopak, slibuje stálé návraty. A to i nám – protože v ČR se na podzim chystá třetí pokračování. A na toho třetího Amiho se moc těším.
Ale pojďme to porovnat!
CO je společné?
Určitě hlavní téma a záměr autora. Ukázat na stav světa, na stav nelidkosti v lidskosti. Vysvětlit formou pohádky smysl lidského bytí prostřednictvím laskavé živé bytosti.  V obou případech je tu tématika dítěte, protože právě dětské vnímání světa je ještě neposkvrněné a je ve spojení s hloubkou lidské duše. Dětští hrdinové vás v obou případech beze zbytku dojmou svou moudrostí a křehkostí.
Chcete, aby nikdy nezestárli…
Také tu cestujeme po planetách, i když v obou případech jiným způsobem a potkáváme jiné světy, jejicž cílem je ukázat na rozpory, jak žijeme MY a jak by se mělo žít.
CO je rozdílné?
Malý princ je víc pohádkový, něžný… Ami je více akční, víc laděn až do nějaké sci-fi fantasy. 
Malý princ ukazuje do krajnosti vyvedené špatné lidské vlastnosti, Ami naopak ukazuje ty dobré a vedle nich staví ty naše, lidské slabosti na Zemi. Zatímco v Malém princi potkáváme ty špatné vlastnosti, co planeta, tak nějaká ta typicky lidská záludnost, nad kterou se zastydíme, v Amim cestujeme povětšinou tam, kde je všechno už srovnané, dokonalé a vidíme způsoby, jakými tyto jiné civilizace došly k lásce a vyrovnání.
Ami nabízí řešení snad ve větší míře než Malý princ.
Ale Malý princ si stejně více zachovává svou líbeznou dětstkost, naivitu a je svým způsobem víc pohádka než Ami. Ami je sci-fi příběh.
Snad možná – Malý princ pro holčičky a Ami pro chlapečky….

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account