Bříza je stromem říkající „jsem naděje“. Tento strom je vynikající především pro lidi, kteří trpí melancholickými nálady, neboť její energie dokáže velmi dobře navodit dobrou náladu. V člověku rozvíjí vnitřní sílu pro řešení problémů všeho druhu. V člověku posiluje cítění a smysl pro společenství, rodinné.
 
Bříza (Betula) je snad nejméně náročným stromem vůbec. Jediné, co ke svému životu potřebuje, je voda a dostatek světla. Dokonce zvládá čelit půlroční noci a půlročnímu dni a v třeskutém mrazu roste i za polárním kruhem. Není divu, že se stala pro naše předky posvátnou. Jak velkolepá musela být pro Kelty podívaná, když se daleko na severu temnota noci nedostavila. 
 
Fyzické tělo břízy se možná zdá být měkké a pokorné, avšak bříza samotná je ztělesněním nejmocnější síly vesmíru; síly lásky a péče. Je přezdívána princeznou světla, jež učí lásce, či chůvou novorozeného života. Bříza je stromem, který léčí a ozdravuje, oplývá nesobeckou láskou a vnáší životní sílu a osvěžující světlo do temného, starého nebo nemocného prostředí.
 
 

Ochrana břízou je nápadným znakem mnoha zvyků v Evropě. Kolébky, jesličky z březového dříví, koště, s nimž se zametalo na konci roku.Rituály a zábavy jara a plodnosti se odehrávaly v březových hájích.

 

Bříza je skutečně ztělesněním světa, která je v mýtech popsána tisíci jmény, Frigga a Demeter nebo Afrodita a Venuše. Bříza je kmotrou starogermánské runy Berkana s významem mateřství, prsa, ochrana. Také irská bohyně matka Brigid, nese ve svém jméně příbuznost k bhereg, prastarému indigermánskému jménu pro břízu.

 

Bříza je ztělesněním “bílé bohyně”. Když se změní klima, pak deva břízy rozsévá svoji setbu po širých tundrách, bažinách a pustinách, aby na ně vrátila život a lásku, kterou by chtěla vyjádřit  planeta Země. Její fyzické tělo se možná zdá být měkké a pokorné, avšak bříza je ztělesnění nejmocnější síly vesmíru:síly lásky a péče…

 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account