Žijeme ve světě hojnosti. Ve světě, kde je všeho dostatek. Když se ale na věc podíváme trochu hlouběji, zjistíme, že tato hojnost je postavena na naprosté neúctě k přírodě a jejím zdrojům. Jsme zvyklí z nich čerpat, automaticky, zcela bez vděku a pokory a neuvědomujeme si, co svým braním způsobujeme. Ano, je lehké tomu přivyknout. Jsme v tom všichni. Ale zamysleme se chvíli nad tím, k čemu naše jednání směřuje a co stojí schované za tím vším, co se navenek tváří tak nevinně.
O těchto tématech se člověku těžko přemýšlí, natož mluví. Když se nás někdo zeptá, zamysleli jste se nad tím, v čem budou žít vaše děti? Obvykle uhýbáme pohledem a děláme, že nás se to netýká, že my sami nic nezmůžeme. Ale ono je to tak trochu o nás. O našich každodenních malých rozhodnutích a o tom, co se rozhodneme podporovat.
Mým letošním novoročním přáním je jediné. Aby se lidé přestali v roce 2018 bát a schovávat a konečně dali najevo svůj názor. Konečně se začali zasazovat za to, v čem vidí opravdu smysl. Věřím totiž, že v nás všech je skryté dobro, jenom se možná bojíme s ním vyrukovat a čelit všemu, s čím vnitřně nesouhlasíme. Dobro však nebojuje. To nejlepší, co můžeme udělat, je jít vlastním příkladem!
NE konzumu, plýtvání, znečišťování a nelidkosti
V dnešním světě konzumu je běžné, že lidé nakupují hromady věcí, které ve skutečnosti ani nepotřebují. Nejenže tím zatěžují planetu vzniklým odpadem, kdy se rozbité věci, nebo věci, které se zkrátka nelíbí, vyhodí. Ale již samotným nákupem podporují produkci dalších a dalších zbytečností, jejichž výroba probíhá na úkor zdraví naší planety. Pojďme tento rok přispět k tomu, aby nad ekonomickými cíly konečně začali mít převahu skutečné hodnoty.
Pokud máte pocit, že o nic nejde, pak pro Vás mám několik faktů, o nichž se v televizi bohužel moc nemluví. Je totiž příjemnější sledovat Ordinaci v Růžové zahradě místo dokumentu, který ukazuje, v jakém do nebe volajícím stavu je naše planeta.
Oceány jsou plné plastu:
https://www.youtube.com/watch?v=ju_2NuK5O-E&t=55s
Jak můžete pomoct? Především tím, že přestanete používat jednorázové plasty a omezíte produkci odpadu vůbec. 
Nelidské zacházení se zvířaty:
http://www.platforma8.org/stop-preprave-zvirat/
Jak můžete pomoct? Kromě podepsání petice, se můžete proti tomuto zacházení přímo ohradit a oslovit ty, kteří s ním mají co dočinění. S tím souvisí i omezení spotřeby masa.
Globální oteplování a jeho dopad:
https://www.lidovky.cz/stali-jsme-tam-a-breceli-dokumentariste-natocili-ledniho-medveda-pred-ocima-jim-umiral-hlady-gyw-/zpravy-svet.aspx?c=A171209_205846_ln_zahranici_prop
Jak můžete pomoct? Opět je to o nás a našich jednotlivých krocích. 
Co můžeme udělat hned teď

    Přestaňte nakupovat plasty v jakékoli formě a nahraďte je znovupoužitelnými obaly a produkty. Látková taška místo igelitky. Plátěný pytlík na pečivo místo igelitového sáčku, zdravá láhev místo pet lahve, vlastní box na svačinu místo jednorázové plastové krabice. Elektrický nebo bambusový kartáček místo obyčejného plastového.
    Přestaňte s nakupováním chemie. Teď hned. Doma máte narvanou skříňku všelijakými chemickými čističi. K čemu to všechno? Stačí citron, ocet a soda a špíny se zbavíte šetrně k přírodě i k vašemu zdraví. Řekněte si, že to, co dnes vylejete do odpadu, budou zítra pít vaše děti. Možná vás pak choutky na chemické nákupy přejdou.
    Nenakupujte bezhlavě kosmetické přípravky, které vaší pleti ničím nepřispějí a přírodě už vůbec ne. Já téměř na všechno používám kokosový olej, který kupuju ve zdravé výžive za 100,- velkou sklenici. Používám ho jako pleťové a tělové mléko, jako zubní pastu, jako odličovací mléko, jako vodu po holení. K holení lze použít přírodní mýdlo, které vám vydrží mnohem déle, než kdejaký sprchový gel, navíc je v přírodě lépe rozložitelné.
    Třiďte odpad a dobře si rozmyslete před každým nákupem, zda věc, kterou nakupujete, skutečně potřebujete. A pokud nakupujete, zajímejte se, kde byla věc vyrobena, jakým způsobem. 

Co z toho budete mít? DOBRÝ POCIT, LEPŠÍ ZDRAVÍ, VÍCE PENĚZ, ŠŤASTNĚJŠÍ PLANETU 🙂 ♥ Tak vzhůru do toho!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account