Máte za sebou operaci nebo vás teprve čeká? Chcete po ní rychleji zregenerovat a pomoci tak svému tělu, aby se dostalo opět do kondice? Pokud nechcete sáhnout po chemických tabletkách urychlujících hojení, zkuste najít sílu v přirozených potravinách. Enzymy – to je oč tu běží.
Klíčovou roli hrají enzymy, díky kterým je tělo schopné rychle regenerovat, rychleji hojit rány a jizvy, enzymy nám přirozeně dokážou prodloužit život. V jakých potravinách je tedy můžeme najít a co vlastně ty enzymy jsou?
Enzymy jsou bílkovinné látky nacházející se v každé živé hmotě. Rostlinné i živočišné. V našem těle urychlují chemické reakce, čímž jsou pro nás životně důležité. Všechny biologické pochody v našem těle jsou na enzymech závislé. Bez nich by jednoduše nebyl život.
Existují 3 druhy enzymů: TRÁVÍCÍ, METABOLICKÉ, EXOGENNÍ.
Trávící a metabolické enzymy jsou tzv. endogenní. Narodíme se s určitou zásobou těchto enzymů, které se ale časem postupně vyčerpávají, především nevhodným životním stylem, špatnou životosprávou, stresem a celkovým nešetrným zacházením s našim tělem. Zvýšený příjem enzymů ze „syrové“ potravy naopak zpomaluje toto vyčerpávání. Proč ze syrové? Enzymy jsou totiž ničeny veškerou tepelnou úpravou (pasterizací, vařením nad 50C).
„Délka života je nepřímo úměrná rychlosti, s jakou se vyčerpává enzymový potenciál organismu. Zvýšený příjem enzymů z potravy zpomaluje toto vyčerpávání.“
– základní postulát enzymové výživy; Enzymová výživa (Pragma 2007), Dr. Edward Howell
1. TRÁVÍCÍ ENZYMY
Nachází se v trávícím traktu a jejich úkolem je rozložit přijatou stravu na jednodušší částice tak, aby za pomoci metabolických enzymů mohlo použít stravu na stavbu a obnovu tkání, a využít ji jako energii.
2. METABOLICKÉ ENZYMY
Přirozeně se vyskytují v našem organismu. Chod a údržba našeho těla je jejich náplní práce. Díky metabolickým enzymům rosteme, vyvíjíme se, myslíme, zkrátka naše tělo díky nim funguje jako dokonale sestrojený mechanismus.
3. EXOGENNÍ ENZYMY
Tento typ enzymů přijímáme pouze syrovou stravou. Ničí se pasterizací, vařením a další veškerou tepelnou úpravou.
Operace, zranění, hojení, podpora imunity
Pro rychlejší regeneraci a hojení se vyplatí doplňovat enzymy v podobě doplňků stravy, které efektivně odstraní zbytky odumřelých tkání po úrazech a zajistí rychlejší rekonvalescenci poškozených tkání, přispějí i k posílení imunity, či jako podpůrný prostředek k lepšímu zvládnutí psychické a fyzické zátěže. Spoustu enzymů můžeme ale nalézt i v přirozené stravě. V jakých potravinách konkrétně?
1. ZELENÝ JEČMEN
Obsahuje 24 enzymů, 12 minerálů a další stopové prvky, 13 vitamínů, aminokyseliny, antioxidanty. Pomáhá udržovat celkové fyzické i psychické zdraví organismu. Vitamíny aktivující enzymy pomáhají zvyšovat imunitu, předcházet nemocem a patologickým stavům.
2. BOBULOVINY (angrešt, rybíz, borůvky, maliny, ostružiny, brusinky, arónie, jahody)
Čistí organismus a jsou zdrojem mnoha cenných vitamínů a minerálů, posilují metabolismus. Jedná se o silné antioxidanty díky vysokému podílu vitamínu C.
3. GOJI – KUSTOVNICE ČÍNSKÁ
Dle tradiční čínské medicíny prodlužuje život, zpomaluje proces stárnutí, posiluje obranyschopnost a imunitu těla. Dokáže zastavit růst nádorů a celkově působí protizánětlivě.
4. KLÍČKY
V klíčcích nalezneme největší obsah živin a prospěšných látek, vysoký obsah antioxidantů, proteinů. Mají preventivní, léčivé a regenerační účinky.
5. MED
Mimo vitamínu B12 a vitamínů rozpustných v tucích (A, E, D, K) obsahuje všechny další vitamíny, minerály, enzymy i koenzymy.
Pokud do své stravy zahrnete jakoukoliv syrovou zeleninu, ovoce, semínka a ořechy, dostanete tak do svého těla velké množství enzymů podporující zdravé a správné fungování těla. V době potřeby zvýšené regenerace navyšte množství těchto potravin, dbejte na dostatečný přísun tekutin a odpočinku. Nespěchejte. Tělo samo ví, kdy je připraveno vrátit se do běžného provozu a samo vás na to upozorní. Dejte mu čas.