Na třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum) nejčastěji narazíme na slunných stráních, lukách, pastvinách a lesních pasekách, od nížin až po hory. Bylinu lze použít jako velmi dobrý indikátor znečištění ovzduší, které se na rostlině projeví jako nekrózy listů.
Samotný název rostliny pochází od staroslověnského slova „trjezati“ neboli rozdrásat, rozpíchat, což se zrodilo kvůli listům třezalky, které vypadají jako rozpíchané. Anglický název a lidová přezdívka rostliny vznikly kvůli tomu, že se charakteristické žluté květy třezalky objevují kolem 24. června, tedy svátku svatého Jana.
Rostlina byla známá již od nepaměti. Ve starověku se tradovalo, že dokáže ochránit před zlými duchy a černou magií. Lidé věřili, že přináší štěstí, a proto se přidávala do první koupele novorozeňat, aby je uchránila před uhranutím. Považovala se i za symbol lásky. Děvčata ji trhala o půlnoci na svátek svatého Jana. Když rostlinka rozkvetla, měla dívka jistotu, že se do roka vdá.
Červené barvivo hypericin, které je obsaženo v květech třezalky, bylo v dobách Keltů považováno za krev boha slunce Belena, v křesťanské době zase za krev Jana Křtitele či Krista.
V rostlině jsou dále obsaženy třísloviny, glykosidy, silice, pryskyřice, organické kyseliny, provitamin A, vitamín C a další látky. Společně se podílejí na jejich významných účincích na naše zdraví. O nich se však již ví z dob antiky.
V Hippokratových spisech nalezneme záznamy o využití květů rostliny při depresích a stavech úzkosti, ale i na hojení povrchových poranění, podvrtnutí a modřin.
Pro tyto účely se sbírá kvetoucí nať (Herba hyperici), a to po rozkvětu hned ráno, když sejde rosa. Nejsme-li si při sběru úplně jisti, zda jde opravdu třezalku tečkovanou, tak si vzpomeneme na to, že je nutné sbírat jen byliny s oblou lodyhou, jakoby elipsovitou, nikoliv byliny s lodyhou čtyřhrannou, které vykazují menší množství léčivých látek a sníženou účinnost.
Účinky

    Třezalka a především tinktura z ní se často označuje jako „arnika pro nervy“. S úspěchem se totiž používá při onemocnění a zánětech nervů, neurózách, slabostech nervů a nespavosti. Je vhodná při úzkosti, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, panickém syndromu, mírnějších depresích. V těchto případech je nutné ji užívat delší dobu.

    Pomáhá při rehabilitaci po mozkových příhodách, a to kombinovaně pitnou kúrou, pomocí obkladů a masáží třezalkovým olejem. Stejný postup pomůže i v počátcích obrn různého původu.

    Třezalka se používá při zánětu trojklanného nervu (neuralgie trigeminu), pijeme-li denně dva až tři šálky čaje z třezalky a zevně delší dobu natíráme příslušné místo Janovým olejem.

    Třezalkou se léčí poruchy řeči, hysterické záchvaty, potíže se spánkem, náměsíčnictví i noční pomočování a deprese

    Třezalka, aplikována dlouhodobě a nepřerušovaně, se doporučuje při skleróze multiplex.

    V době dospívání by děvčata měla pít po určitou dobu každý den dva až tři šálky čaje z třezalky. Podporuje totiž vývin ženských orgánů a pomáhá normalizovat nepravidelnosti menstruačního cyklu.

    Rostlina je vhodná i během předmenstruačního syndromu, jelikož zmírňuje výkyvy nálady, únavu a podporuje hormonální rovnováhu. Klinická studie z Velké Británie potvrdila zmírnění těchto symptomů při studiu žen ve věku 18-45 let (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20155996).

    Ženám se rovněž třezalka doporučuje v období klimakteria, jelikož stabilizuje hormonální výkyvy. Pozitivních výsledků bylo dosaženo během výzkumu v Berlíně, který byl otištěn v publikaci Advance in Therapy. Studie byla zaměřena na ženy ve věku 43 až 65 let a sledovala jejich stav po dobu 12 týdnů. Výsledkem bylo zmírnění symptomů nebo jejich úplné vymizení u 76% účastníků (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10623319).

    Třezalka se doporučuje na většinu ekzémů, přičemž pozitivní výsledky se dostavují po 4 až 8 týdnech kůry. Výzkum z roku 2003 na univerzitě ve Freiburgu se zaměřil na pacienty s ekzémem, kterým byl po dobu 4 týdnů naordinován 2x denně krém z třezalky. Po uplynutí tohoto měsíce bylo zaznamenáno výrazné zmírnění symptomů.

    Třezalka podporuje celkový metabolismus a pozitivně ovlivňuje trávení. Využívá se při zánětech, vředové chorobě, žaludeční neuróze. Též pomáhá při závratích.

    Zevně se třezalka používá na rány, pohmožděniny, zlomeniny, naraženiny a zanícené rány. Je vhodná při výronech krve, oteklých žlázách, při bolesti zad, křížových bolestech (hexenšus), při ischiasu a revmatismu, zraněních po úderech či následcích namožení svalů ze zdvihání.

    Doporučuje se i na spáleniny a opařeniny. Masáž olejem v průběhu těhotenství, pomáhá zabraňovat vzniku strií. Třezalka se používá i na hemoroidy.

Formy
Obvyklou užívanou formou je nálev podávaný v menších dávkách, obyčejně po 125 ml, 2 až 4x denně. Můžeme ji podávat samostatně, nebo s jinými bylinkami, přičemž oblíbenou kombinací bývá nať dobromysli a list vrbky úzkolisté.
Ovšem nejúčinnější je tinktura, se širokým spektrem dávkování od 10 do 40 kapek, podle stavu nemoci, vnímavosti a hmotnosti nemocného (například muž s 89 kg hmotnosti bude užívat 3krát denně 30 kapek).
Velmi často se používá i lihovodný roztok.
V gynekologických indikacích, kdy je třeba výraznější tlumení zánětů a také při těžších virózách, při průjmech apod. se doporučuje přednostně bílý vinný odvar, podávaný po polévkových lžících.
Recept: 30 gramů květů třezalky dáme do láhve dobrého bílého vína a necháme čtrnáct dnů macerovat. Pak jemně přefiltrujeme a uskladníme v láhvích v chladu a temnu.
Macerací květů v kvalitním olivovém nebo slunečnicovém oleji získáme hodnotný masážní, případně i vnitřně použitelný, hojivý, jasně červený olej. Ten je vhodný na výše zmíněné zevní potíže a osvědčil se také jako účinný pomocník při bolestech bříška u malých dětí.
Třezalka kontraindikace

    Bylinka by se neměla užívat při těžších formách cukrovky a pylové alergii, velmi nízkém krevním tlaku, metastazujícím nádorovém onemocnění.

    Z nežádoucích účinku je třeba uvést především přecitlivělost na UV záření.

    Není-li předepsáno jinak, při vleklém onemocnění vždy po třítýdenní léčbě třezalkou zařazujeme týdenní pauzu.

    S výjimkou roztroušené sklerózy nepodáváme bylinku dlouhodobě.

    Při překročení doporučených dávek, se mohou objevit průjem a vnitřní krvácení.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account