Slow fashion je novým trendem. Stále více lidí přemýšlí, jak pořídit oblečení, aby bylo nejen slušivé, ale také co nejméně zatěžovalo životní prostředí. Oblibu si proto získávají lokální výrobci, second handy, swapy, ale také outlety, kde je možné nakoupit kvalitní zboží ze starších kolekcí za nízké ceny. Kam se v Praze vydat za nákupy, spojené s myšlenkou udržitelné módy?
 
Kvalitní oblečení z outletu
Kdo si chce pořídit oblečení vysoké jakosti a zároveň ušetřit, může využít možnosti nákupu v outletech, kde jsou vyprodávány kolekce kvalitních výrobců textilu z uplynulých sezón. Například v pražské Libni je kamenná prodejna Norské módy, která se na několik měsíců proměnila v Norský outlet, který se zaměřuje na skandinávskou módu. Zde je k dostání řada tradičních značek jako Dale of Norway, Devold, Bergans of Norway, Kari Traa a řada dalších. Mnoho kousků z Norské módy je navíc vyrobeno z merino vlny, tedy přírodního materiálu, který je snadno rozložitelný a šetrný k přírodě. Díky kvalitnímu zpracování a nadčasovému designu velmi dlouho vydrží, takže člověk nezatěžuje planetu hromadou textilního odpadu.
Více se dozvíte na: www.norskamoda.cz
 
Dejte šanci oděvům z druhé ruky
Oblečení, které se jednomu okouká, nebo už nedopne knoflíky (případně z něj naopak padá), by rozhodně nemělo putovat do koše bez dalšího využití! Pakliže je nezničené, vždy se najde někdo, kdo ho ještě unosí. Navíc módní kousky z druhé ruky jsou originální, takže lov v second handech se podobá hledání pokladů. Vyhlášeným pražským „sekáčem“ je Crashily. Kamennou najdete na adrese Ječná 14 v Praha 2 (přímo u tramvajové zastávky Štěpánská). Nakoupit lze také na e-shopu, ale sortiment se trošku liší… Každý kousek je jenom jednou, poslední dny v měsíci se navíc konají výprodeje. V obchodu se dá pořídit také upcyklované zboží ze starších věcí od malé rodinné firmy Buď lepší, která vyrábí například čelenky, barety, sukně…
Více se dozvíte na: www.crashily.com
 
Pošlete to dál…
Koloběh oblečení zajišťují i takzvané swapy, kde si mohou lidé kousky ze svého šatníku (ale i další zboží jako jsou doplňky, bižuterie či potřeby do domácnosti) vyměnit za jiné. Funguje to jednoduše: Proberete skříň a vytřídíte z ní to, co už nenosíte. Přinesete vše na swap, u vstupu celý balík předáte a na oplátku si můžete zase odnést, co se vám líbí, počet kusů není nijak omezen. V Praze se swapy pořádají pravidelně například ve Světě Hub (Slovenská 21, nedaleko zastávky Krymská), největší akcí je Týdenní swap, který se tradičně koná na podzim v Prostoru 39 na Žižkově.
Více se dozvíte na:  www.svet-hub.cz, www.prostor39.cz
Udržitelný materiál a místní návrháři
Nad levným zbožím z východu začínají stále více převažovat lokální výrobci. Mezi takové značky patří i Oneday, kterou založila Alžběta Straussová a Martina Skalická v roce 2016 a od té doby navrhují českou módu pro každodenní nošení i speciální příležitosti. Společně vytvářejí nadčasové modely z kvalitních materiálů, kladou důraz na jednotlivé střihy a férové lokální zpracování. Ve svých kolekcích používají převážně viskózu, která je považována za trvale udržitelný materiál, protože se vyrábí z celulózy, tedy ze dřeva. Jejich ateliér najdete na Letné, jednotlivé modely z kolekcí si můžete vyzkoušet v letenském showroomu na adrese Františka Křížka 8.
Více se dozvíte na: www.one-day.cz
 
Lokální výrobci pěkně pohromadě
Síť CVRK nabízí prodejní prostor nejrůznějším autorům, kteří se věnují módě, tvorbě bytových doplňků, hraček, kosmetických a dalších výrobků z lokální produkce. Všechny spojuje stejná myšlenka: důraz na využívání přírodních a recyklovatelných materiálů. První prodejní galerie CVRK byla otevřena v pražské pasáži U Stýblů v roce 2012 za cílem podpořit lokální autory originální tvorby. V následujících letech se koncept rozšířil na čtyři kamenné prodejny v Praze a jednu prodejní galerii v Ostravě. Nejnovější přírůstek se otevřel loni na podzim v pražské Korunní ulici, kde je možné najít například oblečení na jógu a další sportovní aktivity (Siluet Yoga Wear), ruční výrobky ze dřeva (Gregiho dílna), originální vyšívané hračky pro děti (BRODITA), módu pro ženy s barevnými kresbami (By Terez) a další.
Více se dozvíte na: www.cvrk.cz
 
Veganské boty a etická móda
Ideou etické módy je prosycen také showroom Etik Butik na Rašínově nábřeží, který si zakládá na férovém původu prodávaného zboží. Značka nabízí boty z veganské kůže (tedy neživočišného původu), upcyklované kabelky či módní etické šaty, trička a kalhoty z biobavlny nebo vlákna celulózy. Showroom na Náplavce slouží rovněž jako výdejna e-shopu, kde je nabídka produktů ještě širší.
Více se dozvíte na: www.etikbutik.cz
 
 
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account