Sója nese označení jedné z nejvýživnějších luštěnin světa. Díky vysokému obsahu vlákniny se k její konzumaci uchylují vegani a vegetariáni, kteří ji využívají jako náhražku masa. Své místo však nachází i v jídelníčku mnoha racionálně se stravujících lidí, kteří ji zařazují především kvůli pestrosti stravy a neutrální chuti sojových výrobků. Vyzkoušejte sóju i vy a dejte nám vědět, jak vám nejvíce chutná.
Sojové boby
Ačkoliv sojové boby můžeme zařadit spíše mezi sacharidy, obsahují také značné množství bílkovin, díky kterým zasytí na delší dobu. Nacházejí se v nich vitamíny skupiny B, E, K, železo, hořčík, mangan, selen, zinek nebo draslík. Částečně jsou tvořeny také tuky, a to omega 3 a omega 6 nenasycenými mastnými kyselinami, které chrání náš organismus před škodlivými vnějšími vlivy. Sojové boby však mají jednu nevýhodu, a to že se musí před vařením několik hodin máčet. Ideální je namočení alespoň na 12 hodin. Doba varu trvá 1,5 hodiny s tím, že ji můžete urychlit s použitím tlakového hrnce.
Tofu a sojové maso
Sojové maso jistě znáte i vy. Jedná se o sušený výtažek ze sóji, který je plný bílkovin. Stačí jej povařit 10 minut v okořeněné vodě a můžete konzumovat. V současnosti se k němu ale přistupuje spíše skepticky a od jeho konzumace se upouští, jelikož je průmyslově zpracovaný. Daleko lepší je sáhnout po tofu, které k výrobě využívá sojové mléko. Má podobnou konzistenci jako tvaroh (jen je o něco pevnější). Můžete ho koupit jako natural, a to využít k přípravě slaných i i sladkých pokrmů, i jako různě kořeněné.
Tempeh a sojové mléko
Sojové mléko je oblíbenou náhražkou za klasické kravské mléko, které obsahuje laktózu a je tedy nevhodné pro lidi, co trpí její intolerancí. Obecně jsou rostlinná mléka čím dál více populární – například mandlové nebo rýžové. Tempeh je sojový sýr, který se vyrábí z namočených sojových bobů. Obsahuje zdravé plísně stejně jako známější hermelín. Konzumaci obou těchto produktů můžeme jen doporučit.
Více: http://xn--proeny-5pb.eu/

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account