Taky máte advent spojený s vůní pečených kaštanů? Abyste nemuseli čekat vždy jen na vánoční trhy, přinášíme pár tipů jak si je připravit i v teple domova.
Jedlé kaštany, neboli maróny – plody kaštanovníku
Prodávají se jak sušené, tak i pomleté na kaštanovou mouku. Případně se po sklizni očistí, namočí ve vodě (pro změknutí) a prodávají v různých nálevech – např. ve slaném nálevu s lesními houbami (běžné např. ve Francii). Vždy se však musí tepelné upravit, jinak jsou dosti trpké. Pokud narazíte na čerstvé a chcete si je doma skladovat pro gastronomické experimenty, uvařte je (nakrojené), vyloupejte a zamrazte. Při nákupu si dávejte pozor zejména na plíseň, u dobrých obchodníků by vám měli být schopni i pár kousků rozříznout a ukázat. Bohužel u nás se prodej omezuje většinou na hypermarkety, a to ještě sezónně v době před Vánocemi.
V některých zemích mají podobné použití jako brambory, používají se k výrobě kaší, pyré a nádivek. Na sladko pak v podobě pudinku, nugátu nebo kaštanů v čokoládě. Existuje dokonce kaštanový likér, pálenka nebo pivo.
Kaštany obsahují vitamíny skupiny B, vitamín E, C a biotin, draslík, železo nebo třeba kyselinu pantotenovou. A navíc jsou taaaaak dobré 🙂
Pečené kaštany: Nařízněte slupku plodů navrchu do kříže (cca 3 – 4 mm do hloubky). Vložte je na pánev nebo staršího kastrolu a nasucho opražte pod poklicí. Doba pečení je asi 7 – 10 minut, slupka by měla být popraskaná a tmavé hnědá, ne zuhelnatělá. Opravdu, ale opravdu nezapomínejte slupku nakrojit – jinak vás čekají šílené rány a rozprskané kaštany všude okolo 😉
Kouzelný nápoj pro silné vlasy, nehty a pokožku: Tři vyloupané upečené kaštany, 1 banán, špetku skořice a 2 dl rostlinného mléka (rýžové, jáhlové, sójové apod.) rozmixujeme na hladký shake. Ideální je dlouhodobá konzumace, minimálně 14 dní.
Pro veselou mysl: Rozmixujeme 2 vyloupané upečené kaštany, 2 dcl mléka a 1 lžíci medu. Vhodné pro každodení popíjení po celou zimu. Zažene všechny deprese a chmury 😉
Kaštanové pyré: Potřebujeme 0,5 kg kaštanů, 0,25 l mléka (můžeme použít i rostlinné), 125 g hroznového cukru, semínka z 1 vanilkového lusku, špetku skořice a 1 lžíce rumu (nemusí být, ale dodá tomu příjemný nádech). Naříznuté plody přelijeme vroucí vodou, vaříme 8 – 10 min. Ještě horké je oloupeme, povaříme v mléce s cukrem a s vanilkou. Vaříme tak dlouho, dokud nejdou kaštany lehce rozmačkat (podobně jako brambory na kaši). Poté směs rozmixujeme a promícháme s rumem. Pyré je ideální náplní do moučníků nebo do pohárů jako krémový desert či puding (podle potřeby přidáme trochu mléka). Při přípravě rozhodně oceníte nádobu s nepřilnavým dnem.
Pokud se vám nechce toto pyré připravovat doma, lze jej koupit i mražené. U nás to ještě není moc běžné, ale na Slovensku nebo v Maďarsku najdete 250 g kostku v mražáku každého supermarketu (v Havířově jej najdete v maďarské prodejně). Určitě si zamilujete lehce oříškovou a rumovou chuť i vůni, použít jej můžete jako náplň do moučníků, nádivku nebo např. extra bleskovou dobrotu:
Rychlý dezert: Do vyšší průhledné nádoby (sklenice) vrstvíme na střídačku kaštanové pyré, mléčnou vrstvu (zakysaná smetana, šlehačka nebo mascarpone) a ovocnou vrstvu (výborné jsou višně v sirupu, rybízová nebo brusinková marmeláda apod.). Necháme vychladit v ledničce a podáváme.
Publikováno na webu Tootsie
Zdroj foto:Pixabay.com