Pečený čaj je stoprocentně přírodní, v podstatě se skládá jen z ovoce, cukru a koření. Recept na pečený čaj rovněž nezná pojmy typu konzervant E211 nebo umělá barviva. Jestliže si čaj připravíte doma, můžete si ho udělat přesně takový, jaký ho máte rádi. Milujete maliny? Udělejte si čaj ze skutečných malin a pro dochucení přidejte třeba nějakou tu ostružinu. Fantazii se meze nekladou, pro pečený čaj je vhodné prakticky jakékoliv ovoce.
Čaj zažívá v posledních letech stále větší popularitu, to však neznamená, že by byl zrovna pečený čaj nějakým módním výstřelkem. Lákavou chuť a blahodárné účinky pečeného čaje znaly již naše babičky a prababičky.
 


 
Recept na pečený čaj
Základem pečeného čaje je ovoce, které může být čerstvé i mražené, avšak zhruba jeho polovinu by měly tvořit kyselejší druhy, jako je třeba rybíz. Vybírat i kombinovat druhy ovoce ale můžete dle svých chutí – jablka, hrušky, jahody, maliny, borůvky, ananas, rybíz, pomeranče, ostružiny, meruňky, broskve, třešně, hroznové víno, brusinky, višně, brusinky, švestky, mandarinky…
Ingredience na pečený čaj

    2 kg ovoce výše jmenovaného i jiného, v libovolné kombinaci

    1 250 g cukru krystal

    2 citróny

    koření (hřebíček, skořice, anýz apod.)

    2 dcl rumu, vodky, griotky (není nutné)

Postup výroby pečeného čaje
1.     Ovoce nejprve důkladně omyjte a poté ho nakrájejte na menší kousky – hrušky ani jablka loupat nemusíte.
2.     Ve větší míse spolu smíchejte nakrájené ovoce, cukr, citrón oloupaný a nakrájený na kousky, přiměřeně koření a podle chuti i alkohol.
3.     Poté si předehřejte troubu na zhruba 220 °C. Důkladně promíchanou směs z mísy poté přesypte to hlubšího pekáče a rovnoměrně rozprostřete.
4.     Pekáč dejte do trouby a vše za občasného míchání pečte do doby, než ovoce pustí šťávu. To by mělo trvat přibližně 45 minut. Tento čaj je však hodně orientační, proto průběh pečení nezapomeňte často kontrolovat.
5.     Mezitím si připravte skleničky, do kterých směs budete plnit. Jakmile bude směs upečená, ještě horkou jí začněte plnit do skleniček. Ty po zavíčkování obraťte na pět minut vzhůru nohama.
6.     Na jednu skleničku pečeného čaje pak vystačí zhruba tři až čtyři polévkové lžíce koncentrátu.
 


 
Pečený čaj rakytník se zázvorem a citrónem
Zajímavá kombinace kousků oloupaného citrónu (ručně oloupáno i od bílých vnitřních slupek), malých kousků čerstvého zázvoru a celých plodů rakytníku. Kdo má rád zázvor, bude nadšen, ostatním stačí přivonět a chtějí tento čaj mít. Samotná směs na lžičce je dobrá i do jogurtu nebo jen tak. Pokud lžičku této směsi zalijete horkou vodou, získáte ovocný čaj velmi lahodné a vyvážené chuti, kde zázvor nepálí, jen se pikantně připomíná.
Kousky zázvoru při vaření nasáknou šťávy z ostatního ovoce a cukr, zázvor zde pak chutná skvěle, podobně jako kandované ovoce.
Složení na 100g: 32g citrón šťáva a dužina bez slupky, 15g celý plod rakytníku, 3g zázvor, cukr.
Zdroj obrázků: https://pixabay.com/
 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account